3 dev 3D gözlükler için anlaştı!

Üç büyük teknoloji şirketinin bu anlaşması, 3 boyut teknolojisi için oldukça önemli bir adım!

Üç dev, 3 boyutlu gözlük için anlaştı!

Sony Corporation ,Panasonic Corporation, Samsung Electronics Co., Ltd., ve X6D Limited (XPAND 3D), 2012 Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES 2012), Full HD 3D Gözlük Girişimi Standardı'nı destekleyen 3D ekran ile 3D Active Shutter gözlükler arasındaki ilk uyumluluk tanıtımını gerçekleştirdi.

Full HD 3D Gözlük Girişimi, tüketicilere yönelik geliştirilmiş 3D Active Shutter gözlükler ile XPAND Active Shutter teknolojisine sahip televizyon, projektör ve 3D sinema gibi 3D ekranlar arasındaki RF ve IR tabanlı iletişim protokollerinin lisanslamasını yapıyor.

Full HD 3D Gözlük Girişimi lisansı, 3D Active Shutter gözlük ile 3D ekran özelinde sırasıyla, Panasonic ve XPAND 3D tarafından birlikte geliştirilen protokollerden Samsung ve Sony'nin patentli protokollerine kadar uzanan birçok kızılötesi (IR) sistem protokolünü de içine alıyor.

Ayrıca, Full HD 3D Gözlük Girişimi, dünyanın önde gelen 3D televizyon üreticileri ile 3D teknoloji tedarikçilerini, tüketicilere yarar sağlamak amacıyla çatısı altında topluyor. 3D Active Shutter teknolojisini kullanan gözlükler, 3D ekranlara bağlı olarak Full HD 3D görüntünün her iki göze de iletilmesini sağlayarak tüketicilere daha kaliteli bir izleme deneyimi sunuyor.

Biri televizyon/projektör/alıcı diğeri de göze takılan 3D aksesuarlar için olmak üzere, iki tip lisans bulunuyor. Her bir lisansın altında, aralarından seçim yapılabilecek üçer lisanslı teknoloji ve çok sayıda ürün kategorisi yer alıyor. Lisans programı, ürün pazarda satışa sunulmadan önce, lisanslı ürünlerin geçmesi gereken bir tasdik prosedürünü de içeriyor. Tasdik programı, uyumlu ürünlerin tüketicilerin sahip olduğu diğer uyumlu ürünler ile iyi bir şekilde çalışmasını da güvence altına alıyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Millet gözlüksüz 3D bekliyor adamlar 3D gözlük için anlaşma yapıyor.

Dev firmalar saniyorki biz gozluk takip 3d film seyretmek icin can atiyoruz :)

ilk defa 1 firmanın 3 firmayı yendiğini göreceksiniz LG başaracak bunu

gözlüksüz 3d istiyoruz. komşular bizi uzaylı zannediyor.

ONLAR PİYASA DA BU ŞEKİLDE YER ALMAK ZAMAN HARCARKEN TV SATIŞINDA TÜRKİYENİN % 80 'LİK DÜNYANIN %50'LİK DİLİMİ LG DİYORKEN SİZ HALA GÖZLÜKLE UĞRAŞIN..

toshiba 3d ortama göre kendini ayarlayan tv yapmış bunlar göz<lük peşinde ...

Toshiba ve LG gözlüksüz 3D icin dügmeye basti. Ayrica su anda Philips easy 3d ve LG 3D TV ler Cinema TV altinda basit pilsiz sinema gözlükleriyle calisiyor ve 3 büyük rakibin ürünleriyle ayni kalitede 3D görüntüsü sagliyor. Gözlüklerin cok ucuz olmasi, gözleri yormamasi, infrarot baglantisina ihtiyac duymamasi pilsiz olmasi gibi 3D shutter teknolojine göre bir cok avantaji var.

Bu üc dev sirketin pasif gözlükler yerine aktif 3D shutter teknolojisine bagli kalmalari belki 3D de daha yeni özelliklerin ortaya cikabilecegi anlamina gelebilir.

Bazıları çekemiyor ama; LG

Bir teknoloji mağazasında denemiştim; LG, Samsung ve Sony'nin 3D gözlüklerini berbat bulmuştum. Ama içlerinden Panasonic'in 3D gözlüğünü kullanım ve gözde rahatsızlık vermemesi özellikleriyle başarılı bulmuştum. Deneyin ve farkı sizde görün...

TOSHİBA GÖZLÜKSÜZ 3D TV YAPTI, LG DE PEŞİNDEN GELİYOR, HALA GÖZLÜK DİYENLER VAR.. ARKADAŞIM NE KADAR MERAKLISINIZ EVDE AMTRİX GİBİ FİLM SEYRETMEYE.. NEYSE ZEVKLER RENKLER FELAN FİLAN..

YANLIZ ŞU NOKTAYI ATLAMAYIN, GÖZLÜKLÜ VEYA GÖZLÜKSÜZ 3D FİLM VEYA OYUN OYNARKEN HER 30 DK DA 10 AR DK ARALAR VERMENİZ LAZIM, YOKSA GÖZ MÖZ KALMAZ ADAMDA.. O YÜZDEN 3D FELAN BANA GÖRE DEĞİL.. FİLM BAŞINA OTURDUM MU BAŞINDAN SONUNA SEYREDECEM BİLADER

@09 Şub 2012 15:47 laubalilik yok...

3 aydan beri panasonic viera p42st30 kullanıyorum. iki adet panasonic plazmalar için gözlük aldım. Geçenlerde arkadaş blue-ray'ini getirdi ve 2 saatlık bir 3d film izledik hemde hiç ara vermeden. Hiçbir sorun yaşamadım

Dügmeye basmasi kalmadi, Toshiba nin gözlüksüz TV si yilin basindan beri satisa sunuldu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play