3.000 yıllık hazinenin içinden uzaylı izi mi çıktı?

Villena Hazinesi olarak bilinen 3.000 yıllık tarihi hazinenin içinden beklenmedik bir şey çıktı: Dünyaya ait olmayan metallerden yapılmış aksesuarlar ve mücevherler...

3.000 yıllık hazinenin içinden uzaylı izi mi çıktı?

İspanya'da ortaya çıkarılan antik hazineler üzerinde yapılan yeni bir analiz, bazı eserlerin 3.000 yıl önce 'yabancı metallerle' yapıldığını ortaya çıkardı. Peki bu yabancı metaller dünyaya nasıl geldi? Onları uzaylılar mı getirdi?

Bilim insanları, 1963 yılında bulunan 59 altın kaplama objeden oluşan Villena Hazinesi'nin yeni bir analizini yaparak iki objenin meteorik demir içerdiğini tespit etti. Meteorik demir, demir ve nikelden yapılmış meteoritlerde bulunan ve evrenin erken dönemlerine ait kalıntılar olarak biliniyor.

Ekibin tahminlerine göre, altın kaplamalı bir başlık ve bilezik, bir milyon yıl önce Dünya'ya çarpan bir meteordan gelen dünya dışı materyal ile yapılmış. Çalışma, meteorit demirinin esas olarak silikon ve oksijenden oluşan bir tuz olan silikatlardan oluşan belirli meteorit türlerinde bulunduğunu da ortaya çıkardı. Yani 3.000 yıl önce yaşamış krallar, kendilerine taç veya yüzük gibi aksesuarlar yapmak için bir milyon yıl önce uzaydan gelmiş meteorları bulmuştu.

Mısırda, Tutankamon'un mezarında da benzer bir eser bulunduğundan, düşen meteoritlerden parçalar alınarak bunlarla mücevher yapılmasının geçmişin kralları, imparatorları arasında çok moda bir uygulama olduğunu söylemek mümkün.

Villena Hazinesi İber Yarımadası'nda keşfedildiğinde insanların taştan bronza ne zaman geçtiğine dair bir de bakış açısı ortaya koydu. Bununla birlikte, hazine muhtemelen tek bir kraliyet ailesine değil, bütün bir topluluğa aitti. Koleksiyonun yaklaşık yüzde 90'ı 23,5 ayar altından yapılmış ve 11 kase, üç şişe ve 28 bilezik içeriyor.