3D Touch ile neler yapabilirsiniz?

iPhone 6S'in öne çıkan yeniliği 3D Touch tam olarak nedir; onunla neler yapabilirsiniz?

3D Touch ile neler yapabilirsiniz?

3D Touch, iPhone 6S'in en çok merak edilen yeniliği. Ana ekranda, uygulamalarda ve fazlasında kullanılabilen 3D Touch, bir çeşit sağ tuş menüsü gibi çalışıyor.

Peki, 3D Touch'la neler yapılabiliyor? İşte iPhone 6S ve 6S Plus'ın yeni yeteneğiyle yapabileceklerinizden bazıları.

- Giriş ekranında: Bir simgenin üzerine sert dokunarak selfie çekmek, belirli bir kişiye mesaj göndermek gibi eylemleri görünür hale getirebilirsiniz. Bu, Apple'ın tüm varsayılan uygulamalarında çalışıyor. Üçüncü parti uygulamalar ise işlevi yavaşça desteklemeye başladılar.

- Peek ve Pop: Bu işlev, iOS'ta belirli içeriklerin ön-izlemesini görmenizi sağlıyor. Bağlantılar, mesajlar, tarihler, konumlar gibi içeriklerin üzerine sertçe bastırdığınızda sonuca göz atabiliyorsunuz. Buna "peek" adı veriliyor. Bundan sonra ön izleme kutusunu kapatabiliyor veya parmağınızı yukarıya sürükleyerek ek seçenekleri görüntüleyebiliyorsunuz.

- Uygulama geçişleri: 3D Touch, uygulamalar arasındaki geçişi biraz daha hızlandırıyor. Home tuşu yerine artık 3D Touch'tan faydalanmanız mümkün. Bunun için ekranın sol tarafına sertçe bastırın ve biraz sağa sürükleyin. Karşınıza çoklu görev ekranı gelecek. Bunun yanında parmağınızı sağa doğru daha fazla kaydırarak, son kullandığınız uygulamayı geri getirebilirsiniz.

- Trackpad: Klavyeyi trackpad gibi kullanarak metin seçme işini biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için klavyeye sert biçimde bastırın ve imleci taşımak için parmağınızı sürükleyin. Biraz daha sert basarak metin seçmeniz de mümkün.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Adina 3D touch demisler millet de birsey saniyor. Adam akilli hicbir ise yaramayacak bir gelisim, yeter ki fanboylar bayilsin paralari. Biz Belcika'da 2-3 senede plastik uzerinden haberlesme sistemleri gelistiriyoruz, bu salak sacma Apple muhendisi cikmis bir de aciklama yapiyor Twitter'dan, 5 senedir bu is icin ugrasiyoruz diye. Bu isi 5 senede yapsam beni universiteden atarlar. Ya Apple yine birilerini kandiriyor, ya da bildigin eski teknolojileri yeni diye satiyor.

@30 Eylül 2015 14:12 vardıda biz mi görmedik? Yada neden sadece sen gördün??

@30 Eylül 2015 14:12 Üniversite ortamında yapmak farklı bir şey, ticari ürüne dönüştürmek başka. Yine de projenizde başarılar dilerim

Yemisim bir cesidini, resmen Android'den ozellik calip makyajladilar. Hirsiz apple, hirsiz apple, hirsiz apple, hirsiz apple, hirsiz apple.

@30 Eylül 2015 15:04 bu mu androidden çalıntı? şaka sanırım ciddiye almayın arkadaşı.

@30 Eylül 2015 15:04 Androidden çalıntı ! Ne güldüm ya :DDD

@30 Eylül 2015 19:29 Huawei zaten benzer bir özelliğe sahip cep tanıttı. Takip edin haberleri biraz

Bu özelliğin en işe yarar yanı oyunlarda olur kanısındayım. şimdi bile özelikle fps oyunlarda daha çabuk hareket edmek için 3d touch özelliği olmayan ektranlara kıracak kadar sert basıyoruz halbuki işe yaramıyor. bunun işe yaradığı fikri bile heyecan verici. araba yarışı için yön tuşlarının hassasiyeti , dokunma sertliğine göre olsa bence fena olmaz. bunu geliştirmek uygulama geliştiricilerinin hayal gücüne kalıyor... bakalım samsung ne zaman taklidini yapacak.not:(samsung note 2 kullanıyorum

3d deyince bende farklı kombinasyonlar eklendi sandım. mesala açık uygulama üzerinde bir kenara dokunup parmağı ekrana dikey olarak kaldırınca bu yukarı hareketi algılayabilecek sanmıştım. meğer sadece basmatik eski telefonlar gibi işliyomuş =D nokia 5800 gibi

Android de basılı tutmak ile arasındaki fark ne? Ayrıca s4 lerde dokunmadan havada parmağınızı tuttuğunuzda zaten önizleme ve büyütme gibi ekstra özellikler 3 yıl önce kullanılmıştı. Sağ tık işlemi için ekstra bir donanıma gerek yoktu bence. Basılı tutmaklada bu işlemler yapılabilir.

ilk olarak Çinli Huawei, Force Touch'lı Mate S modelini tanıtmıştı bunu yenilik olarak yutturmayın millete mate s i bu kadar övdünüz mü???

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir