ABD, Rus antivirüs devi Kaspersk'yi tamamen yasaklıyor

ABD; Rus şirketi Kaspersky'nin ABD içinde antivirüs yazılımları satmasından yıllardır rahatsızdı ve artık bu tartışmaya son noktayı koyuyor.

ABD, Rus antivirüs devini tamamen yasaklıyor

ABD'nin Çin ve Rus şirketlerine karşı düşmanca tavrı, bu şirketlerin ABD içinde faaliyetlerini imkansız hale getiriyor. Ve şimdi sıra Rus antivirüs şirketi Kaspersky'ye gelmiş gibi görünüyor.

Her fırsatta serbest ticaret diye ortalığı yıkan ABD, serbest ticaret kendi şirketlerinin aleyhine işlemeye başlayınca söylemini değiştirdi ve son 10 senedir rakip Çin ve Rus şirketlerini engellemek için her yönteme başvuruyor.

ABD, Çin'li Huawei ve TikTok'un ABD'de faaliyet göstermesini engellemek için sert önlemler almasından sonra şimdi Kaspersky'yi de engelliyor. Rus antivirüs şirketi Kaspersky'nin ABD'li şirketlerin sistemlerinden veri çaldığı konusunda yıllardır uyarılar yapan ABD, bu yazılımın devlet şirketlerinde kullanılmasını engellemiş, özel şirketlere de baskı yaparak yazılımı kullanmalarını bırakmalarını istemişti.

Bu önlemler şimdi yeni bir aşamaya geçiyor ve ABD, Kaspersky'nin ABD'de satışını önümüzdeki aydan itibaren yasaklayacağını duyurdu.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, düzenlediği brifingde mevcut Kaspersky müşterilerine, "Yanlış bir şey yapmadınız ve herhangi bir cezaya tabi değilsiniz" dedi ve ekledi: "Ancak, mümkün olan en kısa zamanda, kendinizi, verilerinizi ve ailenizi korumak için bu yazılımı kullanmayı bırakmanızı ve bir alternatife geçmenizi tavsiye ederim."

Devletle iş yapacaksan yasak!

Elbette bu sadece "ev kullanıcıları"nı rahatlatmak için yapılan bir açıklama ancak özel şirketler için uygulamanın böyle olmayacağı biliniyor. ABD Ticaret Bakanlığı görevlilerinin Kaspersky kullanan şirketlere büyük baskı yaptığı ve başka yazılıma geçmelerini tembihledikleri vurgulanıyor. Ayrıca devletle iş yapan özel şirketlerde, Kaspersky kullanılmasına kesinlikle izin verilmiyor.

Kaspersky ise yıllardır ABD'nin suçlamalarını kabul etmiyor ve şirketin Rusya hükümeti ile hiçbir bağlantısı olmadığını, Rus hükümetine hiçbir veri aktarılmadığını, kullanıcılarının sistemlerinde casusluk yapılmadığını vurguluyor.