AdblockPlus, Google'dan para mı alıyor?

Google'ın bu şirkete ödediği iddia edilen paralar, küçük çaplı bir skandal anlamına geliyor!

  • Zeynel A. Öztürk
AdblockPlus, Google'dan para mı alıyor?

AdBlock Plus, Firefox ve Chrome gibi web tarayıcılarında kullanılan en popüler eklentilerden. Başarılı eklenti, web sitelerindeki reklamları otomatik olarak ortadan kaldırılmakta kullanılıyor. Şimdi ise Google'ın reklamlarını AdBlock Plus'ın filtrelerinden geçirebilmek için eklentiyi geliştiren şirket Eyeo'ya ödemede bulunduğu iddia edildi.

İddiayı ortaya atan Almanca web sitesi Horizont, Google'ın AdBlock'a ne kadar ödemede bulunmuş olabileceği konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Bununla birlikte Eyeo, FAQ (sıkça sorulan sorular) sayfasında bazı büyük şirketlerin "Kabul Edilebilir Reklamlar girişimi"ne katılmak üzere ödeme bulunduklarını belirtiyor. Ayrıca şirket, daha küçük web sitelerinin ve blog'larının da "beyaz liste"ye girebileceğini ekliyor, böylece bu sitelerin de reklamları engellenmiyor.

Eyeo, bazılarına para karşılığında neden özel muamelede bulunduğunu şöyle açıklıyor: "Bu listeyi yönetmek, büyük bir çaba gerektiriyor ve bu görevi sadece gönüllülere yaptırmamız mümkün değil." "Bu nedenle rahatsız etmeyen reklamlar gösteren bazı büyük şirketlerden ödeme kabul ediyoruz."

AdBlock Plus, her ne kadar reklamsız, rahat bir sörf deneyimi sunsa da geçimini tamamen reklamlardan sağlayan web sitelerini olumsuz etkileyebiliyor. Üstelik "ödemeyi kabul ediyoruz" açıklaması, nekadar güvenilir olduğunu da sorgulanmasına yol açıyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

tamamen bedava çalışamıyorlar demek ki

Bunlar doğal şeyler... Google' ın Motorola' yı ve ya YouTube' u satın alması gibi

bence google'ın kendi reklamlarını engellememesi için vermiştir o parayı..

Adblock'ın ilk çıktığı zamanki filtreleri gerçekten çok iyiydi. Sonra bu listeler internet sitesinden kaldırıldı. Sonra ki gelen listelerde ise doğru filtreleri seçtiğiniz zaman yine reklamlar gelmeyebiliyordu ama sonra bu filtreler de abonelikten kaldırıldı. Ancak ismini biliyorsanız siteye gidip ayrca ekleyebiliyorsanız. Yoksa adblock tarayıcıyı kasmaktan başka bir şey yapmıyor. Kullandığım tarayıcı da böyleyse Google'nın kendi tarayıcısında hiç işe yaramıyordur.

youtube'daki video reklamları ve heryerdeki google reklamlarını engellediği için google para vermiştir engellemesini kaldırması için rüşvet veriyodur google'ın hep yaptığı şeyler nerde adaletsizlik orda google unutmayın bunu

bu bir iddia değil. gerçek. eklentiyi yükleyip rahatsız etmeyen reklamlara izin ver kısmının yanındaki listeyi gör seçeneğini seçerseniz görürsünüz. orada google.com altında bir sürü reklam var.

birakin da adamlar bir kac reklam yayinlayabilsin. Oldu o zaman bedava hizmet veren google gibi siteler, parali mi olsun. Yada kepenkleri kapatip gitsinler.

Reklamları NoScript ile engelleyin. AdBlockPlus ile sadece resim şeklindeki reklamları ve rahatsız edici banner ları engelleyin. Yıllardır, abuk subuk reklamlarla uğraşmıyorum. Better Privacy ile de flash cookie gibi ajan çerezlerden korunun. Firefox + NoScript + AdBlockPlus + BetterPrivacy

Arkadaşlar , Youtube ve Google çok büyük ve ücretsiz siteler. Bunun gibi siteler bağışlardan ve reklamlardan ayakta kalabiliyor. Bırakında artık adamlar para kazansınlar. Bedavaya iş mi yapacaklarını sandınız?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play