Adobe Flash Player geri geliyor!

Adobe, uzun bir süredir güncellemediği Flash Player sürümünü, sürpriz bir kararla geri getiriyor!

  • Cenk Atlı
Adobe Flash Player Linux'a geri geliyor!

Adobe, bundan dört yıl önce verdiği bir kararla Linux üzerinde Flash Player paketinin (NPAPI) güncellemesini durdurma yönünde bir karar almış ve ayrıca güvenlik yamaları sunmayı da durdurmuştu.

Öyle görünüyor ki firma geçtiğimiz hafta bu kararından döneceğinin sinyallerini vermeye başladı. Adobe'dan yapılan açıklamaya göre Flash Player yeni bir sürümle birlikte senkronize olmayı sürdürecek. Firma halihazırda Flash Player'ın bir beta sürümünü test ettiğini açıkladı.

Bu hamle aynı zamanda, eğer Flash Player'ın bu en yeni paketin yüklerlerse Mozilla Firefox kullanıcıları için de geçerli olacak. Geçtiğimiz son dört yıldan beri yalnızca Google Chrome'daki Flash Player (PPAPI) güncel halde tutuluyordu.

Diğer yandan yapılan açıklamaya göre, bu değişiklik temelde güvenliğe yönelik bir hamle olduğu için, GPU 3D hızlandırma ve DRM gibi bazı özelliklerin bu pakette tamamen yer almayacağı belirtiliyor. Bu işlevselliklere ihtiyaç duyanların NPAPI yerine PPAPI versiyonu kullanmaları tavsiye ediliyor.

Yeni NPAPI sürümleri test etmek isteyenler ilgili dosyayı Adobe Labs'in sayfasından indirebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

öldürün artık şunu yeter.

firefox ve flash candır Google chrome güvensiz gibi geliyor

Yıllardır (2008'den beri) beklediğim bir şeydi. Cidden son günlerde beni en çok mutlu eden şey bu oldu. Teşekkürler bu haber için.

LINUX un yükselişine kayıtsız kalmadılar..bravo..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play