AltaVista: İnternet efsanesi sona geldi!

Bir dönemin internet efsanesi, tam 18 yılın ardından kepenkleri tamamen indiriyor!

İnternet efsanesi sona geldi!

Yahoo, içinde bir zamanların popüler arama motoru Altavista'nın da bulunduğu birçok web hizmetini kapatıyor.

1995'te hizmete sunulan Altavista, web'in ilk arama motorlarından bir tanesiydi. Altavista, Yahoo'nun ve daha sonra Google'ın ortaya çıkmasıyla popülerliğini yitirmişti. Yahoo, arama motorunun sahibi Overture'u satın alarak Altavista'nın da sahibi olmuştu.

Sadece Altavista'yı kapatmakla yetinmeyen Yahoo'nun kapattığı hizmetler arasında web tarayıcısı eklentisi Yahoo Axis, tarayıcı eklentisi Yahoo Browser Plus ve spor web sitesi Citizen Sports var. Yahoo WebPlayer, FoxyTunes ve Yahoo RSS Alerts de kapatılan hizmetler arasında bulunuyor. Yahoo Neighbors Beta ise 8 Temmuz'da hizmet vermeyi durduracak.

Yahoo Stars India, 25 Temmuz'da Yahoo India OMG! ile birleştirilecek, Yahoo Downloads Beta ise 31 Temmuz'dan itibaren üçüncü parti indirmeleri desteklemeyi durduracak. 28 Eylül'den itibaren hizmet vermeyi durduracak hizmetler ise Yahoo Local API ve Yahoo Search Term Extraction API olacak.

Yahoo, bu hizmetleri kapatmaktaki amacının "bir sonraki şeye odaklanmak" olduğunu söylüyor. Bunlar arasında Yahoo Mail için güçlü bir Flickr entegrasyonu bulunuyor.

Okuyucu Yorumları