AltaVista: İnternet efsanesi sona geldi!

Bir dönemin internet efsanesi, tam 18 yılın ardından kepenkleri tamamen indiriyor!

Yahoo, AltaVista ve fazlasını kapatıyor!

Yahoo, içinde bir zamanların popüler arama motoru Altavista'nın da bulunduğu birçok web hizmetini kapatıyor.

1995'te hizmete sunulan Altavista, web'in ilk arama motorlarından bir tanesiydi. Altavista, Yahoo'nun ve daha sonra Google'ın ortaya çıkmasıyla popülerliğini yitirmişti. Yahoo, arama motorunun sahibi Overture'u satın alarak Altavista'nın da sahibi olmuştu.

Sadece Altavista'yı kapatmakla yetinmeyen Yahoo'nun kapattığı hizmetler arasında web tarayıcısı eklentisi Yahoo Axis, tarayıcı eklentisi Yahoo Browser Plus ve spor web sitesi Citizen Sports var. Yahoo WebPlayer, FoxyTunes ve Yahoo RSS Alerts de kapatılan hizmetler arasında bulunuyor. Yahoo Neighbors Beta ise 8 Temmuz'da hizmet vermeyi durduracak.

Yahoo Stars India, 25 Temmuz'da Yahoo India OMG! ile birleştirilecek, Yahoo Downloads Beta ise 31 Temmuz'dan itibaren üçüncü parti indirmeleri desteklemeyi durduracak. 28 Eylül'den itibaren hizmet vermeyi durduracak hizmetler ise Yahoo Local API ve Yahoo Search Term Extraction API olacak.

Yahoo, bu hizmetleri kapatmaktaki amacının "bir sonraki şeye odaklanmak" olduğunu söylüyor. Bunlar arasında Yahoo Mail için güçlü bir Flickr entegrasyonu bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

artık filmlerde yahoo dan arama yapmazlar :D

Google biraz az çalsaymış... Kopyala yapıştır yapmış resmen

Yahoo'yu da aynı sonun beklediği bir gerçek, Google ve Yandex arama motoru pazarında gelecek vaadeden iki isim ve önümüzdeki günlerde daha büyük pazar paylarına sahip olacakları muhtemel.

altavista, kullandığım ilk arama motoruydu :D sonra yahoo'yu duymuştum, ne kadar sulu bir ismi var demiştim kendi kendime :D:D

Son zamanlar televizyonda, film dizi gibi alanlarda hep Google'ı duyuyoruz. Yahoo'yu da uzun süredir duymadık. Yahoo answer, yahoo mail olarak duyuyoruz en fazla. Kısacası Google arama motoru dünyasını ele geçirmiş vaziyette. Buna rakip çıkabilmesi için çok yeni, acayip değişik bir arama motoruyla gelinmesi lazım. Başka yolu yok.

yazık olmuş

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir