AMD, FX serisi işlemcilere son mu veriyor?

İddialara göre, yakın geçmişe damgasını vuran bir marka daha, tarihin tozlu sayfalarına gömülüyor!

  • Cem Şancı
AMD FX serisinin sonu mu geldi?

Teknoloji dünyasındaki söylentiler, AMD'nin bir işlemci serisini sonlandırdığını işaret ediyor. AMD'nin Haziran ayında piyasaya çıkardığı 5 GHz hızındaki FX-9590 işlemcisiyle beraber, FX serisi işlemcilere son verdiği söyleniyor.

AMD'nin FX serisini geliştirmeyi sonlandırdığı, şimdiki odak noktasının ise Radeon GPU'larını CPU'ların içine adapte edip tek bir işlemci olarak hem CPU'yu hem GPU'yu bir arada sunmak olduğu rapor ediliyor. AMD'nin Xbox One ve Playstation 4 için de benzer çip tasarımları bulunuyor. Firmanın şimdi PC kullanıcılarına da grafik işlemciyi ve mikro işlemciyi aynı anda sunma planı yaptığı anlaşılıyor.

AMD'nin grafik işlemcisini de içine dahil edeceği yeni nesil işlemcisinin isminin Kaveri olacağı ve 2013 sonunda duyurulacacağı düşünülüyor. Ürünlerin tüketicilere ulaşmasının ise 2014'ü bulması bekleniyor.

Mikro işlemci üreticisi Nisan ayında yaptığı bir duyuruda ise ARM bazlı bir işlemci hazırladığını açıklamıştı. Mobil cihazları hedef alan bu işlemciden de henüz haber yok. AMD'nin başkanı da Haziran ayında yaptığı bir açıklamada, Google'ın yeni Chrome işletim sistemine odaklanmış bir işlemci üzerinde çalıştıklarını da vurgulamıştı.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

AMD için doğru bir tercih, APU'lar hem performans, hem güç tüketimi, hem fiyat, hem de kullanım alanları açısından diğer firmaların önüne geçecek bir çalışma. Özellikle Z-60 APU'lar, Atom fiyatına olmasına rağmen içindeki grafik çipiyle i3'den bile daha iyi performans ve az güç tüketimi ile, satış açısından patlama yapamasa da bir çok açıdan AMD'nin yakın zamanda liderlik koltuğuna oturacağının sinyallerini verdi.

amd ve yakın geçmişe damga vuran bir ürün yapmak? valla bayramınız kutlu olsun chip daha ne diyim :)

@10 Ağu 2013 14:05 bakınız AMD Athlon ve pentium 3-4 dönemleri

@10 Ağu 2013 14:05 Bulldozer serisi amd' yi ve amd severleri gerçekten de hayal kırıklığına uğrattı

AMD FX serisi ile zaten fazla başarılı olamadı eski AMD Phenom serisi ile karşılaştırıldığında fazla bir performans artısı getirmedi AMD FX serisinin sonlandırılması uygun olmuştur...

@10 Ağu 2013 14:44 sen öyle san cahil intel fanboyu...

Amd FX Serisi Zaten Phenom Serisi Karşısında Çöp Olmaktan Kurtulamadı Bu Yen İşlemciler Belki Bi Nebze Toplar Amd'i

hep söylentiler hep söylentiler

masaüstünde belki bir ihtimal mecbur kalmazsam ama laptopta aslaaa

ben bu insan oğlunu gerçekten anlayamayacağım; rakibinden 6`da bir fiyata performans canavarı işlemci satan firma yerden yere vurulurken, tek başına dizüstünden bile pahalı fiyata 1200 dolara işlemci satan firmanın 2012 üretimi i7 3960x ultimate işlemcisi 2008 üretimi 170 dolara satılan phenom 2 işlemcisi karşında anca 4-5 fps varlık göstermesine gıkını çıkarmaz (aynı testte intel işlemci bencmark ve gibi testlerde tam 2 misli fark ortaya koyarken gerçek zamanlı karşılaştırmada bu performansın esamesi bile okunmuyor!) inanmayanlar internette; "i7 3960x en hızlı masaüstü işlemci video" diye aratıp izleyebilirler ayrıca bu testte 2600k ve 2700k işlemcilerinde i7 3960x ile aynı kaderi paylaştığını söyleyeyim. ne diyeyim intel bu benhmark test programından çok ekmek yedi! dirk mayer amd`ye geri gelmeli ama baş mühendis olarak yoksa ceo olarak ne yaptığını gördük. bulldozer serisi çok yerden yere vuruluyor ancak hakkı yeniyor, bulldozer serisi sadece amd`nin vaadinin altında kaldı, bulldozer serisi ile birçok teknolojik yenilik geldiği gibi phenom 6 çekirdekli bulldozer ise 8 çekirdekli, ayrıca phenom serisi karşısında fx 8350 işlemciyi hatırlatmak isterim.

Fx 8320 kullanıyorum memnunum 8 çekirdekli uygulamalarda farkını ortaya koyuyor fakat amd nin zaten haberdeki gibi bir işlemci ailesi var a10 a8 serileri sanırım amd yeni bir düzenlemeyle oyun konsollarına çıkardığı işlemcilerden oyun firmalarının optimizyasyonundan dolayı benzer işlemcileri masaüstü ve dizüstü bilgisayar içinde çıkartıcak rakibini bu yöntemle geçebilir diye düşünüyorum hem yüksek performans hemde fiyat performansıyla liderliğe oynayacak bence mantıklı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play