AMD işlemciden müthiş hız rekoru!

AMD'nin yeni nesil işlemcisi ile ulaşılan bu hız, "yok artık" dedirtecek kadar yüksek...

Bu hıza şapka çıkartılır!

İşlemcileri satın alırken bize sunulan rakamlar, özellikle parçalardan biraz anlıyorsak aslında aradıklarımızdan çok daha farklı noktaları gözümüze sokmaya çalışır. Hele bir de bu işte profesyonelseniz ve "overclock" yani hız aşırtma işleriyle uğraşıyorsanız, çok daha uygun fiyata, yüzlerce dolar değerinde bir işlemcinin gücünü yakalayabilirsiniz.

İşte bu hız aşırtma çılgınlığı, AMD'nin 8 çekirdekli "Vishera" FX-8350 kodlu işlemcisi ile bir boyut daha atlamayı başardı. Bundan birkaç gün önce MSI 990FXA-GD80 ana kart üzerinde 8.37GHz gibi inanılmaz bir hıza ulaşmayı başaran kullanıcıdan sadece iki gün sonra yeni bir rekor daha geldi. İşlemcinin gücünü tam tamına 8.67GHz'ye çıkararak bir rekora imza atan AndreYang, bu işlemi Asus Crosshair V Formula Z ana kart üzerinde, 2GB GSkill DDR3 RAM ve Nvidia GeForce GTX 680 ile gerçekleştirdi. Ona bu zaferi getiren en önemli şey ise soğutma için kullandığı sıvı nitrojen oldu.

Yakın zamanda piyasaya çıkan FX-8350 çipler, normalde 4GHz, Turbo modunda ise 4.2GHz'ye kadar çıkabilen işlemci gücüne sahip. 1.2 milyar transistörü üzerinde barındıran çip, her çekirdeğinde 1MB L2 cache barındırmak suretiyle toplamda 8MB cache'ye sahip.

Okuyucu Yorumları