Android 4.2'deki heyecan verici değişiklikler

Android 4.2, bir önceki Android 4.1'in üzerine işte bu 10 yeniliği ekleyecek!

Android 4.2'de neler var?

Google'ın Nexus 4 cebi ve Nexus 10 tabletiyle beraber tanıştığımız Android 4.2, yakında diğer üreticiler tarafından da sunulmaya başlanacak. Android 4.1 gibi yine "Jelly Bean" olarak adlandırılan sürüm, küçük düzeltmelerin yanında 4.1'in üzerine bazı önemli yenilikler de getiriyor.

İşte Android'in son sürümünde bizleri bekleyen heyecan verici yenilikler:

Çoklu kullanıcı desteği

Android 4.2, sonunda tabletlere birden fazla kullanıcı desteğini getiriyor. Artık bir tablette birden fazla kullanıcı kendi giriş ekranlarına, uygulamalara ve genel ayarlara sahip olabiliyor. Bir kullanıcının kişisel dosyaları diğerine görünmüyor. Wi-Fi ayarları gibi bazı ayarlar ise tüm kullanıcılarla paylaşılıyor.

Yeni 10 inç'lik tablet arayüzü

Google, Android 4.2 ile beraber 10 inç'lik tabletlerde sunduğu arayüzü yenileyerek telefonlardakine daha benzer bir hale getirmiş. Bu değişiklik sayesinde 7 inç'lik bir tabletten 10 inç'lik bir tablete geçtiğinizde herhangi bir şey öğrenmenize de gerek kalmıyor. Bizim gözümüze çarpan tek sorun ise ekranın ortasına alınan gezinti düğmelerine erişmenin zor olması.

Hızlı ayarlar, Photo Sphere ve diğer yenilikler!

Hızlı ayarlar, Photo Sphere ve diğer yenilikler!
Kamera uygulamasında da yenilikler var

Hızlı ayarlar

Daha önce widget'lar yoluyla Wi-Fi ve bluetooth'u açıp kapama, ekran parlaklığını ayarlama gibi ayarlara hızla erişebiliyorduk. Android 4.2'de ise bu özellikler ana uyarılar ekranında gösterilen bir bağlantıya tıkladığınızda ekrana geliyor. Uyarı çubuğunu iki parmağınızla aşağı çektiğinizde ise direkt olarak hızlı ayar paneline ulaşıyorsunuz.

Photo Sphere

Son sürümdeki heyecan verici yeni işlevlerden bir tanesi olan Photo Sphere, panoramik fotoğraflardan da öte 360 derecelik fotoğraflar hazırlamanıza izin veriyor. Bu fotoğrafları yapıları gereği sadece Google+ veya Google Street View ile görüntüleyebiliyorsunuz.

Yenilenen kamera uygulaması

Kamera uygulamasında herhangi bir yere dokunduğunuzda ekrana bir daire geliyor. Bu dairenin etrafında fotoğraf modunu değiştirme, ön-arka kamera arasında geçiş yapma gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm seçenekler yer alıyor.

Güvenlik yenilikleri

Android 4.2, telefonunuza yüklediğiniz üçüncü parti APK dosyalarını tarıyor ve şüpheli bir durumda sizi uyarıyor. Gogle Play uygulamaları hali hazırda sunucuda taranıyor.

Kilit ekrani widget'ları, "doğal Swype" ve fazlası

Kilit ekrani widget'ları,
Gmail'i kullanmak artık daha da kolay

Kilit ekrani widget'ları

Android 4.2 ile beraber kilit ekranınıza kilit ekranı widget'ları ekleyebiliyorsunuz. Kilit ekranından kameraya ve Google Now'a bir dokunuşla erişmek artık mümkün.

Doğal hareketle yazma

Android 4.2, parmağınızı sanal tuşlar üzerinde gezdirerek yazı yazmanıza izin veriyor. Aynı Swype klavyesinde olduğu gibi, ancak herhangi bir üçüncü parti klavyeye ihtiyaç olmadan. Tabi ki eskisi gibi, harflere tek tek dokunarak yazmanız mümükün.

Gmail'de yenilenenler

Gmail'in yenilenen sürümünde e-postaların genişliğini ekranınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Gelen kutunuzdaki e-postaları sağa veya sola sürükleyerek arşivlemeniz veya silmeniz de artık mümkün. Bunlara benzer kullanımı kolaylaştıracak bazı küçük geliştirmeler de var.

Daydream ekran koruyucuları

Telefonunuzu bir istasyon cihazıyla kullanıyorsanız, Daydream işlevi ile ekranınızda kayan bir saat, akan renkler, dönen haber başlıkları vb. gösterebilirsiniz.

Miracast

Bu özelliği destekleyen ceplerde (şu an sadece Nexus 4'te var) ses ve videoları herhangi bir uyumlu HDTV'ye kablosuz olarak aktarabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları