Android 4.2'deki heyecan verici değişiklikler

Android 4.2, bir önceki Android 4.1'in üzerine işte bu 10 yeniliği ekleyecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Android 4.2'de sandığımızdan çok yenilik var!

Google'ın Nexus 4 cebi ve Nexus 10 tabletiyle beraber tanıştığımız Android 4.2, yakında diğer üreticiler tarafından da sunulmaya başlanacak. Android 4.1 gibi yine "Jelly Bean" olarak adlandırılan sürüm, küçük düzeltmelerin yanında 4.1'in üzerine bazı önemli yenilikler de getiriyor.

İşte Android'in son sürümünde bizleri bekleyen heyecan verici yenilikler:

Çoklu kullanıcı desteği

Android 4.2, sonunda tabletlere birden fazla kullanıcı desteğini getiriyor. Artık bir tablette birden fazla kullanıcı kendi giriş ekranlarına, uygulamalara ve genel ayarlara sahip olabiliyor. Bir kullanıcının kişisel dosyaları diğerine görünmüyor. Wi-Fi ayarları gibi bazı ayarlar ise tüm kullanıcılarla paylaşılıyor.

Yeni 10 inç'lik tablet arayüzü

Google, Android 4.2 ile beraber 10 inç'lik tabletlerde sunduğu arayüzü yenileyerek telefonlardakine daha benzer bir hale getirmiş. Bu değişiklik sayesinde 7 inç'lik bir tabletten 10 inç'lik bir tablete geçtiğinizde herhangi bir şey öğrenmenize de gerek kalmıyor. Bizim gözümüze çarpan tek sorun ise ekranın ortasına alınan gezinti düğmelerine erişmenin zor olması.

Hızlı ayarlar, Photo Sphere ve diğer yenilikler!

Kamera uygulamasında da yenilikler var

Hızlı ayarlar

Daha önce widget'lar yoluyla Wi-Fi ve bluetooth'u açıp kapama, ekran parlaklığını ayarlama gibi ayarlara hızla erişebiliyorduk. Android 4.2'de ise bu özellikler ana uyarılar ekranında gösterilen bir bağlantıya tıkladığınızda ekrana geliyor. Uyarı çubuğunu iki parmağınızla aşağı çektiğinizde ise direkt olarak hızlı ayar paneline ulaşıyorsunuz.

Photo Sphere

Son sürümdeki heyecan verici yeni işlevlerden bir tanesi olan Photo Sphere, panoramik fotoğraflardan da öte 360 derecelik fotoğraflar hazırlamanıza izin veriyor. Bu fotoğrafları yapıları gereği sadece Google+ veya Google Street View ile görüntüleyebiliyorsunuz.

Yenilenen kamera uygulaması

Kamera uygulamasında herhangi bir yere dokunduğunuzda ekrana bir daire geliyor. Bu dairenin etrafında fotoğraf modunu değiştirme, ön-arka kamera arasında geçiş yapma gibi ihtiyaç duyabileceğiniz tüm seçenekler yer alıyor.

Güvenlik yenilikleri

Android 4.2, telefonunuza yüklediğiniz üçüncü parti APK dosyalarını tarıyor ve şüpheli bir durumda sizi uyarıyor. Gogle Play uygulamaları hali hazırda sunucuda taranıyor.

Kilit ekrani widget'ları, "doğal Swype" ve fazlası

Gmail'i kullanmak artık daha da kolay

Kilit ekrani widget'ları

Android 4.2 ile beraber kilit ekranınıza kilit ekranı widget'ları ekleyebiliyorsunuz. Kilit ekranından kameraya ve Google Now'a bir dokunuşla erişmek artık mümkün.

Doğal hareketle yazma

Android 4.2, parmağınızı sanal tuşlar üzerinde gezdirerek yazı yazmanıza izin veriyor. Aynı Swype klavyesinde olduğu gibi, ancak herhangi bir üçüncü parti klavyeye ihtiyaç olmadan. Tabi ki eskisi gibi, harflere tek tek dokunarak yazmanız mümükün.

Gmail'de yenilenenler

Gmail'in yenilenen sürümünde e-postaların genişliğini ekranınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Gelen kutunuzdaki e-postaları sağa veya sola sürükleyerek arşivlemeniz veya silmeniz de artık mümkün. Bunlara benzer kullanımı kolaylaştıracak bazı küçük geliştirmeler de var.

Daydream ekran koruyucuları

Telefonunuzu bir istasyon cihazıyla kullanıyorsanız, Daydream işlevi ile ekranınızda kayan bir saat, akan renkler, dönen haber başlıkları vb. gösterebilirsiniz.

Miracast

Bu özelliği destekleyen ceplerde (şu an sadece Nexus 4'te var) ses ve videoları herhangi bir uyumlu HDTV'ye kablosuz olarak aktarabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

google artık ara sürüm çıkartmıyor heralde. kod adını bile değiştirmeden küçücük değişiklerle 4.1i 4.2 yapıyor...

durun tahmin edeyim. yeni gmail uygulaması sadece 4.2 üstü için..

şu an cm 10.1 sayesinde kullanıyorum. gayet stabil çalışmakta. not: i9100G kullanıcısıyım.

hakikaten çok heyecan verici yenilikler varmışş :))

HTC ONE X İÇİN NE ZAMAN YAYINLANACAK HALA GELMEDİ REZALET..

@27 Kas 2012 13:06 Sizin beklediğiniz sürüm 4.1.1 Jelly Bean sürümüdür. Haber 4.2 Jelly Bean sürümü ile ilgilidir. Kafanız karışmasın lütfen. 4.2 ancak 2013 yılının ortalarına ya da sonuna doğru gelir. (Bende bir HOX kullanıcısıyım). Saygılar

@27 Kas 2012 13:06 HTC Nin rezaleti.

ram den haber verib cogu bos sey bunlarin

@27 Kas 2012 13:47 jelly bean icsden daha az ram gerektirmesine rağmen 4.0dan 4.1e güncellenmeyen telefonlar var. yani hiç rami düşünmeden bile telefonunun güncelleme almayacağını söyleyebiliriz.

Galaxy note 2 için geldimi ne zmn gelecek

Galaxy note 2 için geldimi ne zmn gelecek

google telofonlarına gelıyor yenı guncellemeler note 2 ye 2013 yazına dogru gelır tahmınım

Adamlar Calisiyor.Apple Gibi Millete 10 Yillik Ayni Teknologi'yi Giydirmiyorlar.O Yuzden Dunya Markalari Android'i Tercih Ediyor.

@28 Kas 2012 11:31 Ben de Apple ürünlerinden hiç hoşlanmıyorum ama en eski iPhone'a bile en yeni iOS yüklenebiliyor, bilgisayarda da 30 dolara yeni iOS'a yükseltilebiliyor değil mi? Apple'ı eleştirirken bizi diğer kazıklayanları da unutmayalım lütfen, milletin elinde eski sürüm Android tablet doldu taşıyor çünkü güncellemek için üreticinin desteği yok, üretici desteği kesip atıyor.

@01 Ara 2012 03:02 hayır yukleyemiyosun ben iphone 3g kullanıyordum ios 4 den sonra güncelleyemedim :)

Galaxy Nexus'a Geldi :D :D Çok güzel :D 3D çekimine bittim zaten :D

Vodafone'un sayesinde kaldık Eşşek Arısı 3.2.1 sürümünde, ahh ciğerim yanıyor ciğerim.

Samsung Galaxy Note 2 İçin sabırsızlıkla bekliyorum :)

her zaman android. Seni seviyoruz android...

andrito cocuk oyuncagi istetim sistemiyle yakindan alakasi yook

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play