Android 4.2 sınıfta kaldı!

Android 4.2 iyi bir işletim sistemi olabilir ama en iddialı yeniliği, sınıfta kalmaktan kurtulamadı!

  • Ender Duman
Android 4.2 sınıfta kaldı!

Google'ın App Verification Service (Uygulama Onay Hizmeti) hizmeti, Android 4.2 için sessizce geliştirilmiş bir eklenti ama oyunun kurallarını değiştirme potansiyeli taşıyor. Yüklenebilecek her Android uygulamasını, ister Bouncer onaylı Google Play'den gelsin isterse de ne olduğu belirsiz bir web sitesinden gelsin, malware taramasından geçiriyor.

North Carolina Üniversitesi'nden Profesör Xuxian Jiang, iddiaları test etmeye karar verdi ve çeşitli türlerde zararlı kodu engellemekte ne kadar etkili olacağını görmek için uygulamayı 10 anti-malware yazılımıyla karşılaştırdı. Özetlemek gerekirse, Google'ın biraz daha fazla çaba göstermesi lazım. En yakın rakibi tehditlerin yüzde 50'sini tespit ederken App Verification Service, 1.260 örnekten sadece 193'ünü yani yüzde 15,32'sini yakalamayı başardı. Profesör Jiang'a göre bu yetersizliğin ardında, değiştirilmesi daha zor olan temeldeki kod yerine, SHA-1 değeri ve yükleme paketinin üstünkörü kontrol edilmesi yatıyor.

Kısacası Android 4.2 de kullansanız, tüm güvenliği işletim sistemine bırakmamanızda yarar var; en azından şimdilik...

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bu saçmalıkları hakikaten kullanan varmı yahu?...

@16 Ara 2012 20:34 Dünya smartphone piyasasının %70i android kullanıyor, kafaları kuma gömerek sadece kendinizi kandırırsınız.

Kim ne derse desin Android <3

ios kadar kapalı ve virüslerden arındırılmış bir işletim sistemi var mı ?

@16 Ara 2012 21:58 IOS ya da MC OS virüslerden arındırılmış sistemler değillerdir, Apple işletim sistemlerinin çok fazla hacklenmemesinin tek bir nedeni varsa o da Microsoft'un dünyada kullanılan işletim sistemlerinin %90'nından fazlasına ve firma database ile serverlarının neredeyse tamamına hakim olmasıdır. İnsanlar kimsenin kullanmadığı işletim sistemlerini neden hacklesinler? I Phone konusuna geldiğimizde ise google wallet gibi programlar kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıkacak faciaları şimdiden görebiliyorum (Bu sadece I-phone için geçerli olmayacak tabi Android'de aynı sorunlarla boğuşmak durumunda kalacak belki de daha fazlasıyla).

@16 Ara 2012 21:58 iOS'ta virüs olmadığına inanan varsa kendini camdan aşağı atsın şu son 2 ayda sadece uzaktan SIM Kartın PIN Kodunu çalma, kabloyla kilit ekranı şifresini öğrenme, zararlı SMS ile Rehber (Kişiler)i çalma adı altında 3 tane açık bulundu ve evet bunlar iOS 6.0.1'de mevcuttur. Saygılar.

ooooooo bravo sana google. %15i başarmak senin için koskocaman bi adım ama profesyonel şirketler için çok küçük bir adım. yazık sana ezik google. bedavaya indirdiğiniz dandirikten antivirusler bile daha fazla bulur..

Android 3.2 den sonraki en stabil sürüm 4.2'dir. Bu sistem üzerine yapılan "bir" -evet altını çizeyim sadece bir- eklentinin istendiği gibi çalışmamasını "Android 4.2 sınıfta kaldı" şeklinde bir haber olarak okuyucuya sunmak ne derece doğru? Chip gibi apple fanı bir dergi için çok da şaşırılacak bir durum değil aslında.

@imarah apple fanı olmasıyla ne alakası var:). ticari bir işletmenin "fan" zihniyetiyle hareket edeceğini zannetmen çok komik. sadece bir çok çöp içerikli haber sitesinin yaptığı gibi ucuz başlık numarası hazırlamışlar.

@imarah zekasız...

@17 Ara 2012 02:24 Kendiniz diyorsunuz. Ticari işletme. Yarısı reklam olan bir dergiden ne kadar objektif bir inceleme beklersiniz ki?

toparlanacak bir sorun bekleriz . ama iyiki android kullanmıyorum

@Encom google bu işi ciddiye alırsa bana kalırsa önü tutulamaz o zaman

Bayılıyorsunuz Android'i karalamaya. Google'ın farklı kaynaklardan edinilen uygulamaları değil, Play Store uygulamalarını denetlemesi daha doğru olur. Sonuçta Linux ruhundan kopmaması gerekir. Arkadaşın birisi de iOS'un kapalı sistem olmasını bir gurur kaynağı olarak görmüş. Ben de "kim para savuruyor bu Apple saçmalıklarına acaba" diye düşünüyordum. Yorum yazdığın vakte yazık arkadaş.

Hiçbirşey olmaz bi halt edemez malware denen yazılımlar ve virüs sadece kullanıcının kontrol edemediği sistemlerde olur ve bugüne kadar hiçbir virüs ile karşılaşmadım bütün linux versiyonları güvenilir siz çamur atanlara bakın antivirusler günde kaç tane yakalıyor bu sistemlerde

android gibi kimin eli kimin cebinde belli olmayan karman çorman ucube sistemlerin kaderi zaten budur yani her daim sınıfta kalmak :=)

Apple fanboylarından başka saçma haber daha...

ios virus yuvasi olduda haberiniz yok... utanmadan androide camur atiyorlar... burasida iyice android dusmani kesildi... Apple fanboylarindan yazar yaparlarsa normaldir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play