Android 7.0'lı Nokia 6 Artık Gerçek!

Nokia'nın beklenen Android'li telefonu, resmi olarak ortaya çıktı! İşte Nokia 6 ve özellikleri...

  • Zeynel A. Öztürk
Android 7.0'lı Nokia 6 Artık Gerçek!

Nokia telefonlarının bugünkü resmi geliştiricisi olan HMD Global, Foxconn'a ürettirdiği ilk Android'li telefonundan detayları paylaştı.

Resmi detayların ortaya çıkmasından hemen önce gelen bir sızıntı, telefonun adının "Nokia 6" olacağını söylemişti. Resmi duyuruyla beraber isminin gerçekten de Nokia 6 olduğu doğrulanan telefon, daha önce de açıklandığı üzere en üst seviye özelliklerle gelmiyor. HMD'nin açıklamasına göre telefonun amacı, giderek kalabalıklaşan mobil piyasasında "üst düzey kaliteyi" ve "rekabetçi fiyatı" tutturmak.

HMD'nin açıklamasından Nokia 6'nın öncelikle Çin'de piyasaya sürüleceği anlaşılıyor; bu yüzden çok yakın bir zamanda Nokia 6 sahibi olmayı beklemeyin. Tabi Çin'de yaşamıyorsanız.

Nokia 6'nın resmi fotoğrafları henüz yayınlanmasa da, sızan videodan alınan görüntüler cihazın neye benzediğini gözler önüne seriyor. Cihazın doğrulanan teknik özellikleri arasında ise şunlar var:

  • Qualcomm Snapdragon 430 X6 LTE modem
  • 5.5 inç Full HD (1920x1080) ekran ve 2.5D Corning Glass
  • Direkt güneş ışığında ekran netliğini artıran display polarizer
  • 4GB RAM
  • 64GB depolama
  • 16MP arka kamera, LED flaş ve f/2.0 diyafram
  • 8MP ön kamera, f/2.0 diyafram
  • Güçlü ses için "Dolby Atmos" desteği
  • Android 7.0 Nougat

Nokia 6 bu sene satışa sunulacak olsa da, Çin'in dışına çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. HMD, telefonun sadece JD.com üzerinden satılacağını söylüyor. Cihazın Çin'deki fiyatı ise 1.699 Çin Yuanı (yaklaşık 250 dolar) olacak.

HMD'nin sızan sunumundan firmanın 2017'de başka Nokia telefonlar da piyasaya süreceği anlaşılıyor. HMC CEO'su da "Nokia 6, yolculuğumuzun ilk adımı" sözleriyle bu bilgiyi doğruluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Nokia her ne kadar treni kaçırsa da, Nokia piyasada söz sahibi olabilecek birikime ve tecrübeye sahip diye düşünüyorum

@09 Ocak 2017 12:39 O eskidendi. Nokia'nın o bilgi birikimi ve tecrübesi satılan departmanlarla gitti. Şu an sıfırdan başlıyor.

@09 Ocak 2017 18:19 satılan departmanın arge ile ilgisi yoktu. R&D hala nokia’nın elindedir. Yani herşeye sahipler.

250x3 olurmu acaba bize gelene kadar

Açıkcası nokia dan umudum vardı ama bu cihaz ile çin pazarına giriyorsa umudumu kestim artık.Türkiye olsa igrer satar bu modelden ama çinde bu işlemci ile tutcağını sanmıyorum .

Aynı fiyatı TR de yaparlarsa oldukça rağbet göreceğini düşünüyorum.

Noka olsun çamurdan olsun

@10 Ocak 2017 17:07 Nokia üretimini Hdm üstlendi :) hala eski Nokia sanıyorsunuz ya pes :) çamurdan da gerçektende olmasın artık bi zahmet :)

Nokia fiyat ve performans dengesini koruyabilirse tekrar piyasayı ele geçirebilir herhalde. Nokia yı satan alan firma ve şu anki üretici firması Foxcon. Foxcon İponun chipsetini üreten firma. İyi bir duruş sergilerse Nokia'yayı piyasanın üst kısımlarına rahatlıkla taşıyabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play