Android bu dev rekora koşuyor!

Kullanıcı tabanını günden güne yükselten işletim sistemi, bu inanılmaz rekora doğru koşuyor!

  • Berk Toparlak
1 milyara ilk ulaşan Android olacak!

Teknoloji severler tarafından sıklıkla yapılan iOS mu Android mi tartışmaları yakın zamanda son bulabilir. En azından rakamsal açından...

Kullanım ağını 1 milyara çıkaracak ilk akıllı telefon platformu Android olacak!

Üstelik IHS iSuppli'ın raporuna göre, bu olay çok geçmeden gerçekleşecek. Raporu değerlendiren şirketin mobil analisti Daniel Gleeson, Android'in bu denli gelişmesinde en büyük pay sahibinin Google olduğunu düşünyor. "Google'ın, işletim sistemini açık kaynaklı bir platform haline getirerek üçüncü şahıslara ücretsiz sunması sayesinde Android epey yol almıştır."

Dahası, Android'in bu hızlı yükselişi kısa süreli olmayacak. İşletim sisteminin, 2016 yılına kadar 3 milyar üniteye ulaşması bekleniyor. Bu da önümüzdeki dört yıl boyunca Google'ı rahatsız edecek ciddi bir rakip çıkmaması anlamına geliyor.

Şüphesiz bu başarıda tek söz sahibi Google değil. Android'i kendi ürünü gibi görüp kollayan Samsung'un payı da yadsınamaz.

Mobil telefon piyasasında yüzde 30,6'lık bir paya sahip olan teknoloji devi, Nokia'nın bu pazardaki 15 yıllık liderliğine de son vermişti. Ayrıca yüzde 50'den fazla Amerikalı kullanıcının Android telefonları tercih ettiğini düşnürsek, bu pazarın hakimi olmak cidden büyük başarı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Google ın, android in parçalanmasını engellemesi lazım. Çünkü bu daha çok cihaz çeşitliliği sağladığı gibi sayısız sürüm numarası da oluşturuyor. Eğer bunu düzene sokmayı başaramazsa android google için geliştirilmesi oldukça zor bir platform haline gelecek. Bulunan açıkların düzeltilmesi sırasında karşılarında pek çok farklı sürüm olucak.

@DarkHellKnightX böyle bir durumda da eski sürümlere desteklerini çekmekten başka yapacakları bişey olmayacaktır ancak mobil sektöründe eski ürünler bilgisayar dünyasında olduğu kadar varlıklarını koruyamıyorlar sonuçta desteğini yitiren sürümlerde piyasadan çok hızlı kalkacaktır

@DarkHellKnightX Google'in umurunda değil ki. kendisi yapıyor ve açık olarak sunuyor. isteyen istediği gibi kullansın diyor.

@DarkHellKnightX İşte her firma aynı zamanda kendi android yazılımıyla uğraşacak ki google hepsini yapmak zorunda kalmasın. Zaten böyle bişey de olamaz yani adamlar hepsiyle birden nasıl uğraşsın. Apple ve Nokia'dan başka neredeyse herkes android kullanıyor akıllı telefonlarında.

Mantıklı gelebiliyor ya sağlanan orjinal yazılımı kullanırsın ya da sen tasarlarsın.

IOS İLE ANDROİD arasındaki rekabet tıpkı windows ile mac arasındaki rekabete benziyor apple ürünleri windows ve android karşısında countr (kuzey amerika) kalıyor dünyanın birçok ülkesi apple'ı bilmesine rağmen henüz bir apple ürünüyle tanışmış değiller ancak hem bilişim hemde mobil kullanıcılarının tamamı windows ve androidin ne olduğunu çok iyi biliyorlar. iphone zengin oyuncağı demek istemiyorum ancak tekel olma anlayışı yüzünden kazanacağından çok kaybediyor mesala ios veya macosx açık kaynak olsalardı yada apple donanım sektöründe olmadan sadece yazılım işine girseydi durum çok farklı olabilirdi

@ALPEREN3 android kendini hala iosun rakibi sanıyor halbuki iosun gerçek rakibi windowslu ceplerdir....

@18 Eyl 2012 14:15 olum ne kadar komiksin la

bu rakamlar oldukça düz mantıkla düşünülmüş. bir şeyi ne olursa olsun bedava verirsen kim kullanmaz ki? ayrıca şuan android telefonu olan 10000lerce kişi bir daha android almamaya karar vermiş durumda. son olarak; paranızla sizi rezil eden tek işletim sistemi android'dir.

samsung galaxy s3 yada note 2 inşallah alacak :)

her önüne gelen dandirik telefona android yüklenirse herhalde rekora koşar....

applein amerika dısındaki pazarlarda ulaşılmamazlıgını sona erdirmesi lazım..iphone3 bile su an cogu insan için pahalı ..daha fazla çeşit lazım yoksa samsung apple i yer

Şimdi bir kaç tane kendini çok akıllı sanan apple fanboyu çıkıp her telefonda Android var diyecek o zaman sizin apple'ınız becerebiliyosa iOS'u her telefona açık yapsın da görelim stabiliteyi, uygulama uyumluluğunu, apple zaten iphone 5 ile kalitesizliğini kanıtladı artık diyecek bir şey yok şu anda 200 liralık Android tabletler bile her uygulamayı çalıştırabiliyorsa bu Google'ın bu işi ne kadar iyi yaptığının göstergesidir siz hala apple'ın düşük donanımlı, bir süre sonra güncellemelerle kasmaya başlayan uyduruk iphone 5 ile tv kumandasına benzeyen telefonlarına para dökün...

Hey IOS ve Iphone kullanicilari. bi telefona milyarlarca vermek sirf marka diye ve bicok islevi yapamamak. android bedava size batan bu degilmi? kazik yemeye alismissiniz bi kere!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play