Android'de Gmail gibi görünen zararlı

Siz onu Gmail uygulaması sanıyor olabilirsiniz ama o aslında tüm cep konuşmalarınızı kaydediyor!

Android'de Gmail gibi görünen zararlı

Uygulama listesinden kendini gizleyen, daha doğrusu kendini Gmail hizmeti gibi gösteren bir Android zararlısının telefondaki SMS kayıtlarını, arama geçmişini ve ses kayıtlarını gönderdiği ortaya çıktı.

DDSpy adındaki zararlı, Android'in uygulama listesinde kendini Gmail olarak gösteriyor ama yanında Gmail logosu bulunmuyor. Uzak bir sunucudan SMS yoluyla komut alabilen zararlı, kullanıcı verilerini göndermenin yanısıra yaptığınız görüşmeleri sesli olarak kaydediyor ve bunları SDCard/DCIM/.thumbnails/ altında saklıyor. Varsayılan olarak verilerinizi bir e-posta adresine göndermeye ayarlı bulunan zararlı, bu işi günün belirli saatlerinde yapıyor.

DDSpy'ı bir tehdit olarak algılayan NQ Mobile Security, sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirmemizi ve kaynağı belli olmayan uygulamaları hiçbir zaman kabul etmememizi, bunun yanında telefondaki sıradışı davranışlara da dikkat etmemizi öneriyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

işte android özgürlük diyenler sizi buraya davet ediyorum :)) apple iPhone ayrıcalıktır

@11 Haz 2012 18:58 Bi bitmediniz ne diyim:)

Şuana kadar hiç zararlı Android uygulaması kullanmadım ve rastlamadım neredeyse 1 aydır Galaxy Nexus kullanıyorum ve yüzlerce uygulama indirdim hiç rastlamadım zannetmiyorum da rastlayacağımı

işte android özgürlük diyenler sizi buraya davet ediyorum :)) apple iPhone ayrıcalıktır ------------------------------------------------------------------ iphone da market dışından uygulama yüklendiğinde casus yazılım yüklenmez ,hiç yokmu demek oluyor ha ha ha

ayrıcalıkmış. siz jailbreak yapınca ne farkı kalıyor ki, çok daha açık bulunan bir sistem.. iphone'daki virüsleri gördük, kaç insan deliye döndü..

iphone 700 tl lik telefona 2500 tl verip böyle konularda iphone ayrıcalıktır deyip kendini kandırmaktır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir