Apple'a "dokunmatik" şoku!

Apple'ın çok güvendiği "çoklu dokunmatik" patenti "şimdilik" iptal edildi! Peki şimdi ne olacak?

  • Ender Duman
Apple'a "dokunmatik" şoku!

Apple'ın elinde yığınla patent bulunduğu biliniyor; sadece Steve Jobs adına 313 patent var. Firmanın sahip olduğu en önemli patent olan ve "Steve Jobs Patenti" olarak da bilinen '949 multi-touch patenti, USPTO (Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi) tarafından geçici olarak iptal edildi.

İptal kararında, başvuruda yer verilen 20 hak iddiası değerlendirildi ve tüm iddialar geçersiz kabul edildi. Karar geçici dahi olsa, Apple'ın en önemli patentinde bazı çatlaklar olabileceğini akla getiriyor. '949 patentiyle üzerinde hak iddia edilenler arasında "dokunmatik ekranlı cihaz, metot ve buluşsal yöntemler kullanarak komutları algılayan grafik kullanıcı arabirimi" bulunuyor.

Patentin kesin olarak geçersiz kılınmasının, Apple - Samsung davasında alınan kararı etkileyeceği açık. Bununla birlikte, eğer iptal kararı geri çekilirse, bir USPTO incelemesinden daha yara almadan çıktığı için patent hiç olmadığı kadar güçlü olacak.

Bu Apple'ın geçici olarak geçersiz kılınan ilk patenti değil. Aynı şey Ekim ayında bounce-scroll patentinin başına gelmişti. Şurası açık ki Apple, sahip olduğu en önemli patentten savaşmadan vazgeçmeyecek ve yeteneklerini defalarca sergilemiş olan hukuk ekibinin en iyi üyelerini bu sorunla ilgilenmeye gönderecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Yuh onun da mı patentini almışlar.

@11 Ara 2012 17:19 multitouch'ı (çok noktadan dokunmatik) Apple icat etti. Tabi ki patentini alacak.

@11 Ara 2012 22:35 Sen iyi misin arkadaşım ya :) nereye apple icat etti bi araştır öyle konuş istersen

Apple'da iyice tadını kaçırdı baktı telefon satışları samsung'a kayıyor patent davalarından para kazanmaya çalışıyor artık yazık...

@11 Ara 2012 17:21 dünyanın en çok nakit rezervine sahip ve dünyanın en değerli şirketi hakkında nasıl para kazanmaya çalışıyor diyebilirsin ?

@11 Ara 2012 17:21 bilgisizlik böyle birşey işte.....

yok artık ya. samsung mahkemeye para bastırmış resmen.

Eminim Apple şok geçirmiştir. Ben de şok geçirdim. Ailecek şok içindeyiz...

bu apple da teknoloji mi geliştiriyo avukat mı yetiştiriyo :p

ama gerçek olanda bu ... relasitif dokunmatikleri 5800lar varken , samsungun cocuk oyuncagi gibi dokunmatik telefonları varken , apple multitouchlu (mıncıklama) diye tabir edilen ekranı vardı.kimse karşı cıkmasın dogru böyleydi ... not : samsung fanı ...

@11 Ara 2012 18:52 ARKADAŞ BENİM 5800 IM VAR ANDROİD VE İOS KULLANANLAR MINCIKLAMA HAREKETİ YAPTIKLARI ZAMAN KENDİMİ BİR GARİP HİSSEDİYORUM... EZİK BİR DURUM:)

Amerikadaki patent kurulusu Apple'i kayirmasa bu patentlerin iptali gerekmezdi...

beter olsuun

apple batar insallah

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play