Apple, bu sefer de iMac ile geliyor

iPhone ve iPad sayesinde tarihinin en parlak zamanını yaşayan Apple'a bir iyi haber daha!

  • Ertuğrul Süngü
imac: O da geri döndü!
iMac'lere olan ilgi giderek artıyor

Konu teknoloji olduğu zaman aklımıza ilk gelen cihaz şüphesiz PC'dir. Yıllardır evlerimizin bir köşesinde duran bu cihazlar, NPD tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre giderek küçülen bir pazar payına sahip.

PC'lerin bu küçülme durumu ise, öyle görünüyor ki iMac sistemlere yaramış. Bir internet sitesinin, NPD'nin analizcilerinden olan Gene Munster isimli tanınmış simadan aldığı bilgilere göre, iMac satışları geçtiğimiz yılının Ocak ayına oranla yüzde 31 oranında artış göstermiş.  Munster'e göreyse bu artışın en büyük sebeplerinden bir tanesi, firmanın tam zamanında ve yeterli miktarda yeni cihaz üretebilmesi.

Apple CEO'su Tim Cook ise konu hakkında şunları söyledi; "iMac sistemleri üzerinde, yılın son çeyreğine bakılacak olursak, bazı kısıtlamalara gitmek zorunda kaldığımızı görüyoruz. Eğer üretimde çok daha hızlı davranabilseydik, şu an olandan çok daha fazla satış miktarına ulaşmış olurduk." Sözlerine eksik kalan üretim hacmini de genişleteceklerini ekleyen Cook; "Herkesin içi rahat olsun, iMac üretimini gözle görülür bir şekilde arttıracağız. Fakat buradaki talep o kadar fazla ki yılın ilk çeyreğinde kaynak ve talep oranını iyi bir şekilde ayarlamamız şimdilik çok zor gözüküyor." diyerek hem önemli bir müjde verdi, hem de istenilen oranda üretime geçmenin zaman alacağının altını çizdi.

Bir anda patlayan iMac satışlarının bir diğer sebebi ise, kullanıcıların hali hazırda satın aldığı iPhone ve iPad'lerinin ardından, Apple ekosistemine girerek birbirini destekleyen cihazlar kullanmak istemeleri olarak vurgulanıyor. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Ve bende sipariş ettim ancak mayısa gün verildi

imac'e verilen para ile ben ondan daha güzel sistem yaparım :D Sorsan ama imac ler stabil ve harikadır :D :D

Imacleri çok beğeniyorum ama ne yazıkkı pahalı.

@09 Mar 2013 15:47 Eğer donanıma çok önem vermiyorsan Mac mini'lere göz gezdirmeni tavsiye ederim :)

Pahali mi????!!! Asil ucuz oldugu icin cok satiyor 1200 $ cok uygun bi fiyat?

Apple Bir zamanlar hiçti. Çünkü belirli bir kesime hitabeden kapalı kutuydu. Ne zaman parladı. 1- İşlemcisini İntel yaparak ( Çoğunluğun kullandığı Windows proğramları kullanılabilir oldu. ) 2- Çoklu dokunmatik ekran çıkararak. Zirveye ulaştı. Değilse hiçti. Haaa Arkadaşlar sizlere birkaç sorum olacak İlgilenir cevaplarsanız sevinirim. Ben de ABD den < iMac Pro 1Tb = 1.599.-$ > Getirtmeyi düşünüyorum. 1- ABD den nereden veya hangi siteden alayım. Ayrıca yanında Türkiye de bulamıyacağım veya çok pahalı Hangi Donanım, Aksessuar ve Yazılımları beraber almamı tavsiye edersiniz. 2- Apple iMac Pro nun Dokunmatik ekranlısı varmı. Yoksa yeni çıkan Toshiba Satellite P845t-10Q ( Dokunmatik ekranlı 14 inc 1Tb ) Alsam iyi olur Buda kimi yerde 800.-$ Kimi yerde 1.000.- $ Kimi yerde de 1.000.-€ Siz hangisini tavsiye edersiniz. ABD den almayı düşündüğüm iMacPro yu Doğal veya Sanal Nereden Alayım Fiyatları size göre ne kadar Önemlisi beraberinde neler alayım Bir zahmet cavaplarsanız Çok sevineceğim. Şimdiden İlgilenen Tüm Okur Editör Hoca Üstad Uzman Kullanan vb. Herkese Çok Teşekkürler. Sağolunuz. Yusuf Ali

@09 Mar 2013 18:52 Amerikadaki fiyatlar ile Türkiyedekiler BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA aynı (Eğer Apple Premium Reseller'dan alırsan). Çünkü direk Apple getiriyor. Arada Vodafone, Turkcell veya Avea gibi şirketler olmadışı için daha ucuz.

Mac alacağıma pc alırım daha iyi.

@09 Mar 2013 19:40 PC = Virüs + 0 stabilite + Mavi ekran + Hata Mac = Sorunsuzluk + Tasarım + stabilite Bence çok büyük işler yapacak kişiler dışında Windows kimseye göre uygun değil (Windows Phone 8'den bahsetmiyorum masaüstü Windows'tan bahsediyorum)

Her zaman ki gibi Apple muazzamlığı ve kalitesi yine konuşmuş.... Hayatlarında iMac kullanmayan ve bilgisi olmayanlar lütfen yazı kirliliği yaratmasın....

elma ürünlerinin dekoratif ve zarif olduklarını kabul etmek lazım. tek elden tasarlanıp belli bir sabit donanım seçeneği ile üretildiği için bunu sağlamaları zor olmuyor. ama Windows pc lerindeki çeşitlilik ve modifiye edilebilirliği bulamazsınız. yani apple ile işin altyapısıyla uğraşmayan bir tüketici olursunuz. kişisel bilgisayarlar kişisel gelişime katkı sağlamalıdır. estetik sorununu çözmek zor değildir, modifiye edilebilirlik buna da imkan verir. apple her zaman belli amaçlar için alınıp kullanılan, belli bir tüketici grubu tarafından arzulanan cihazlar üretmeye devam edecektir. ama jobsun kişisel etkileri azaldıkça firmanın kaosa sürüklenmesi ve tekrar iflas noktasına ulaşması kaçınılmaz.

imac kullanıyorum ve tek kelime ile parasını son kuruşuna kadar hak ediyor... gelmiş geçmiş en iyi bilgisayar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim

Microsoft Windows 8'i tamamen anlayan kullanıcı için Apple son derece gereksiz gelecektir :)

@10 Mar 2013 19:00 Hayatında 1 kere Mac kullanan biri için Windows bir çöplüktür ;)

imac desktop pc ama notebook parçası ile üretilmiş... yükseltmek imkansız...

@grezimonk Sevgili Apple Hateboy, Evet yükseltebiliyorsun 2 seçenek var; 1) Eğer RAM'i yükseltmek istiyorsan Apple Logosunun altındaki ufak düğmeğe bas bir, bölme çıkıyor oradan RAM'leri alıp yenilerini takabiliyorsun, PC'den daha basit! 2)Eğer diğer parçaları değiştirmek istiyorsan biraz daha zor ama yinede kolay; vakumla camı magnetlerden çıkartıyorsun. Sonra geri kalan herşey PC ile aynı. Yani RAM değiştirmeyi bilgisayar bilgisi sıfır olan biri bile yapabilir ama diğer parçaları değiştirmek istersen orta seviye donanım bilgisine sahip olman lazım. Ha, PC kadar özgür değil çünkü OS X (Mac işletim sistemi) stabil ve sorunsuz çalışmak için donanımla birleşik olarak çalışıyor, bunun anlamı ise şu; Ekran Kartı Nvidia, işlemci intel olmak zorunda.

Sen de yorum yaz