Apple CEO'su yemin üstüne yemin ediyor ama...

Apple ne yaparsa yapsın, ne derse desin, bu konuda kimseyi inandıramıyor!

Apple CEO'su yemin üstüne yemin ediyor ama...

ABD'de patlak veren NSA skandalı, hükumetten çok ABD'li teknoloji şirketlerini vurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın, Apple, Microsoft, Google, Facebook, Twiter veya benzeri büyük teknoloji şirketlerini kendileriyle işbirliği yapmaya zorlayarak şirketlerin sunucularına yasa dışı olarak ulaştıkları ve dünyada bu şirketleri kullanan herkesin özel verilerini inceleme altına aldıkları ortaya çıkmıştı.

Bu skandal ABD hükumetini zora soksa da en ağır darbe, ABD'li teknoloji şirketlerine indi zira dünya çapındaki hükumetler ve kullanıcılar, ABD'li teknoloji şirketlerinin ürünlerini kullanmamak veya alternatiflerine yönelmek yoluna gitmeye başladılar.

Şimdi Apple'ın CEO'u Tim Cook, skandalın ardından yaptığı açıklamalarda, Apple'ın NSA'ya kullanıcı verilerini vermediğini anlatmak için çırpınıyor. Bir haber kanalına konuşan Tim Cook, NSA'ya sunucularına erişim izni vermediklerine dair yemin etti. Söylenenlerin çoğunun doğru olmadığını idda etti. 

Ancak ne var ki, casusluk dünyasına yeminlerin, sözlerin hiçbir değeri olmuyor ve bu dünyada yalan, inkar bir numaralı enstrüman olduğu için, artık kimse ne Apple'ın ne de diğer teknoloji şirketlerinin sözlerine inanmıyor. Hatta Rusya Başbakanı Putin, basın karşısına bulduğu her fırsatta ABD'nin devlet liderlerini dinleme faaliyetleri ile dalga geçen espiriler yaparak NSA skandalına sürekli göndermede bulunuyor. NSA skandalını deşifre eden Edward Snowden'in açıkladığı belgelerde ABD'nin, en önemli müttefiklerinden Almanya'nın başbakanını hiç çekinmeden dinlemiş olduğu da açıkça görülüyor. Dolayısıyla, artık dünyada kimse ABD'li şirketlerin sözlerine itibar etmiyor. 

Tim Cook, zarar gören şirket imajını toparlamak içinse yakında çok daha şeffaf bir şirket olacaklarını ve kullanıcıların her şeyi görebileceklerini iddia ediyor ancak bunun da insanları ikna etmek için yeterli olmadığı açık.

Güvenin, bir kez kaybedildiğinde, tekrar kazanılması zor bir kavram olduğunu canlı canlı seyrediyoruz.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

He gulum he ver bilgileri sonra da yemin et millette cocukya inansin :D elma iste ne bekliyosunki para derdine bilgi dişinda kim bilir neler verirler daha ;D

ABD'den ne doğru çıktı ki! Sanki hakkı varmış gibi şirketlerin sunuculara girip bilgilerimizi çalıyor

Chip.com.tr' nin Apple ve Apple ürünlerine olan üslubunda biraz daha tarafsız-mış gibi davranmaya çalışmasını beklerdim. Sürekli olumsuz yaklaşım biraz yakışıksız kaçıyor. iOS ve Mac OS'a karşı olabilirsiniz elbette. Buna kim karışabilir ki. Ancak tarafsız görünen bir derginin bu davranış şekli pek doğru gelmiyor. Yayınlarınızı keyifle takip ediyorum. Tüm taraf-lılığınıza rağmen. Saygılarımla.

taşlayın hadi ..

çok doğru ve tarafsız bir yazı olduğu için teşekkürler Chip

Sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum.Tarafsız yazı buna denir.

Sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum.Tarafsız yazı buna denir.

Tim Cook'a güveniyorum...

yalan NSA'ya bilgi vermeseler öneki yıllarda CIA bilgisayarlarından Apple kullanıcı bilgileri nasıl çıktı?

yemin eder tabi onlarda nsa ya yardımm etdik demek büyük suç sayılıyor

yemin etmiş o zaman inanalım :D hayret ya adama bak taş.. geçiyo ib..

Apple ı(ürünlerini) seviyorum diye NSA skandalını görmezden gelecek kadar aptal değilim. Aynı şeyi google için de söylüyorum, microsoft için de. Takım tutar gibi marka tutmaya başlamış millet. Belgeler ortaya çıkmış delilli ispatlı adamlar hala apple ı savunuyor. Hastalık bu "yemin ederim" :D

apple ve google bu işi açıktan yapıyor. =D microsoft'u ise kimse bilmiyor.

Neresi tarafli haberin. Allahim ya...

Son zamanlarda chip hep Apple konusunda olumsuz haber cikariyorken neden iyi haberler yayinlamiyor. Hatta Apple birkac yeni patent basvurmus ama haber yok

Ha bu arada Apple yeni rekora ulasmis ve yine siz (ozellikle chip yazarlari) hep olumsuz yazilari paylas. Biz aptal degiliz chip yazarlari!! 2 seneden beri tarafsiz olamiyorsunuz...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir