Apple'dan "çimdiği" çöpe atacak patent!

Apple, iPhone'unuzu kullanırken ona dokunmanıza bile gerek bırakmayacak yeni bir şeyler peşinde!

  • Zeynel A. Öztürk
Apple, yeni yakınlaştırma hareketinin peşinde

Apple'ın yaptığı son patent başvuruları, akıllı telefonlarımızda sıkça yaptığımız "çimdikleyerek" uzaklaşma/yakınlaşma hareketini gereksiz hale getirebilir.

Mayıs 2011'de dosyalanan patent, kullanıcının yüzünün ne kadar uzakta olduğunu bir sensör yoluyla algılayarak ekrandaki içeriğe otomatik olarak yakınlaşmayı veya uzaklaşmayı anlatıyor. "Rahatlık" ve "Yakınlaşma" adında İki moda sahip özelliğin bir modunda yakınlaşıp uzaklaşmak için ekrana dokunmanıza hiç gerek olmuyor. 

Peki telefon yüzünüzün ekrana ne kadar yakın olduğunu hangi yolla algılayacak? Patente göre bu iş için telefonun kamerası, kızılötesi yakınlık sensörü veya bir SONAR sensör kullanılıyor. Telefonun kalibrasyonu için onu yüzünüzden çeşitli mesafelerdeki uzaklıklarda tutmanız isteniyor. Bu sırada telefon için gerekli olan uzaklık verileri toplanıyor.

Patent, bir yüz algılama yazılımı yardımıyla uzaklığın daha doğru bir biçimde algılanabileceğini de söylüyor. Diğer tüm patentler gibi, bu patentin de yaygın olarak kullanıma geçmesi için herhangi bir garanti yok. Yine de doğru bir biçimde çalıştığında kullanılmaması için bir neden yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

samsungun nereden çaldığı belli oldu..

@17 Kas 2012 17:02 Bu kadar patent davası, yargıç vs nin bulamadığı konuda hepimizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz. sayın apple fanboy...

@17 Kas 2012 17:02 Hasbinallah yaa. Buna benzer teknolojiyi galaxy s2 de kullandı samsung. patentini de apple alıyor. Hırsız kim bu durumda. Apple size para mı veriyor bu fanatikliginizle. Aksine 3200 tl ye ürün aldırıyor...

@17 Kas 2012 23:03 android telefonum var. yazık sana.

Kardeşim koskoca teknoloji devi Samsung küçücük Apple dan mı çalacak?

@17 Kas 2012 20:25 aynen dostum katılıyorum fikrine yapılamayacak teknoloji değil çünkü

Apple patent başvurusunu yeni yapmış. Muhtemelen samsungun s3te kullandığı ekrana baktığınızı kamera vasıtasıyla algılayıp ekranın sönmemesi gibi özelliklerden "esinlenmiş"

@18 Kas 2012 00:22 "Mayıs 2011'de dosyalanan patent," sizce bu ne demek oluyor minik beyinli android fanboy kardeş?

@18 Kas 2012 18:33 sen uydurukçu amerikan patentlerine bakarsan.apple dan başka dokunmatik telefon üreticisi olmamalı halbuki ilk dokunmatik telefonu üreten lg .komedi buradan başlıyor.sizin gibiler olduğu sürece apple a bir şey olmaz.önünüze dikdörtgen kutu koysalar yeter size en kaliteli kutuyu apple yapmış der çıkarsınız işin içinden....hemde kutuyu tamamen apple üretiyor...:)))

@18 Kas 2012 18:33 hayatınız patent oldu. koca beyinli

@19 Kas 2012 13:17 sizin hayatınız apple ..apple ın hayatı patent oldu. Bari düzgün cevap ver...apple a çalışan beyin bu kadar oluyor o da gördüğüm kadarıyla yok......

o müçük dediğiniz apple dünyanın en büyük cirosuna sahip şirket yalnız. cahilliğin de bu kadar...

Millet galiba sizin xperia sola dan haberiniz yok. ah apple ve dandirik samsungçular ah

apple eğer bir ülke olsaydı dünyada ekonomisi en iyi 21. ülke olurdu bunu istediğin yerden araştırabilirsin

koskoca samsung dıyen arkadas samsung un borsa degerı tum urettıgı urunler dahıl 200 milyar dolardır apple ise su an new york borsasındakı degerı ıtıbarıyle 900 milyar dolara ulasmıs durumda ac google ıkı sırketın degerlerını ogren sonra koskoca samsung de galaxy modellerı senın gozunu fazla boyamıs 2010 da cıkan apple kopyası galaxy s1 cıkmadan once turkıyenın soyledıgı soz su ıdı nokiadan baska model kullanmam samsung telefonmu bes para atmez vsvs google apple ı taklıt edıp androidi gelıstırmese ıdı samsung hala d900 i jet star yapıyordu unutma kendi işletim sistemi bada havlu attı android yuklu olmasa samsung da kım alır s3 ü note 2 yi dusun bıraz beynın varsa tabı apple hem işletim sistemi hemde donanım uretıcısıdır kalıtenın esanlamlısıdır

@18 Kas 2012 13:19 apple iphone un hangi parçasını üretiyormuş.bir anlatsana öğrenelim.kalite değil kazığın eşanlammlısıdır. eğer taklitse ilk taklit apple dır sony ve lg den çalarak google ı daha iyi araştır sen.

Yakında Apple öyle bir telefon yapacakki satın almaya bile gerek kalmayacak :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play