Apple'dan iPhone ve iPad satışlarında rekor!

Apple'ın açıkladığı rakamlar, kendi rekorunu kırdığını gösteriyor. Ama her şey o kadar da iyi değil!

Apple'dan iPhone ve iPad satışlarında rekor!

Apple'ın birinci mali çeyrek gelir raporu ortaya çıktı. Şirketin sağladığı bilgilere göre 47.8 milyon iPhone ve 22.9 milyon iPad satan şirket, 13.1 milyar dolar kâr, 54.1 milyar dolar gelir elde etti.

Apple, 54.88 milyar dolarlık piyasa tahminini tutturamasa da 54.1 milyar dolar ile hala güçlü olduğunu gösterdi. Şirket, geçtiğimiz sene aynı dönemde 13.06 milyar dolar kâr ve 46.33 milyar dolar gelir elde etmiş, 37 milyon iPhone ve 15 milyon iPad satmıştı. Dolayısıyla kâr önceki sene göre düşse de, Apple'ın birinci çeyrek rakamlarında şirketi telaşlandıracak bir durum söz konusu değil.

Rakamlar, Apple'ın Çin gibi önemli pazarlarda da gelişme kaydettiğini gösteriyor. Şirketin Çin'deki iPhone satışları, geçen seneye göre 2 katından fazla. Şirket Mac satışlarında ise 5.1 milyonluk tahminleri tutturamadı ve 4.1 milyon Mac sattı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

kaos ortamını basın yapıyor gerçekler ortada

her zaman ki rutin Apple rekorları... alıştık artık bu muazzam başarılara....

apple batmaya başladı hatta iphone 5 alanlara karşı tutumum değişio bi insan nie fuzuli masraf yaparki :S

@24 Oca 2013 21:52 I phone batmaya mı başladı :) Arkadaşım komik olma lütfen... adamlar 50 milyon telefon sattık diyor, sen batacaklar diyorsun. Sabah sabah hiç güleceğim yoktu...

@24 Oca 2013 21:52 apple bütün telefon şirketlerine telefon nasıl yapılırı öğretti.unutmadık aynı telefonun kasasını 50 kere değiştirip satan nokiayı

Dünya tarihinin 4. büyük (teknoloji şirketlerinin arasında 1.) kar ve satış rakamını açıklıyorlar, birileri hala Apple battı bitti yorumları yapıyor. Bu kadarı körlük değil ancak çekememezliktir. Keşke bizde de bunun yarısı bir şirket olsa.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir