Apple'ın tarayıcısı telefonları ele geçirdi

Android'li cihazlar satış rakamlarında iOS'u ezip geçiyor ama buna rağmen iOS'un Safari'si...

Apple'ın tarayıcısı Safari cepleri ele geçirdi!

Mobil cihazlar artık bilişim ihtiyaçlarının çok büyük bölümünü karşılıyor. Haliyle, mobil cihazlarda yer alan tarayıcılar da çok büyük önem taşıyor. FixYa şirketinin yaptığı araştırmaya göre, mobil tarayıcılar arasında birinciliği açık ara ile Safari tarayıcısı göğüslüyor.

Safari'nin mobil pazarda yüzde 58.12 olarak ölçülen payı, en yakın takipçisi olan Stok Android tarayıcısının iki buçuk katı. Üçüncü sırada yer alan Opera mobil tarayıcıdan ise 6 kat daha fazla pazar payına sahip. Chrome ve Internet Explorer ise, ikisi toplandığında bile yüzde 5.5'e ancak ulaşıyor.

Kullanışlılık açısından da kullanıcıların oyları Safari'ye gitmiş görünüyor. FixYa'nın özel algoritması ile 1.31 puan alan Safari bu skorla ikinci sıradaki Android tarayıcısından yüzde 50 daha fazla puan almış bulunuyor.

Kullanıcılar Safari'yi üç nedenden ötürü çok beğeniyor. Öncelikle kullanıcılar Safari'yi temiz ve kolay okunur bir tarayıcı olarak tanımlıyor. İkinci sırada ise tarayıcının çok zengin özelliklerinin bulunması yer alıyor. Üçüncü sırada ise tarayıcının offline sayfa okumaya izin vermesi geliyor. Ancak Safari tarayıcı, Flash desteği olmadığı için de eleştiriliyor. Buna rağmen birinciliği açık ara kazanmaktan geri durmuyor.

Ancak unutmamak gerekiyor ki, Safari sadece iOS cihazlara özel bir tarayıcı ve iOS cihazlar şu anda piyasanın sadece yüzde 13'üne sahip. Ama internete giren cihazlardaki tarayıcılar söz konusu olduğunda açık ara önde. Piyasanın çok büyük bir kısmı ise aslında Android cihazlar tarafından domine ediliyor. Bu da, iOS kullanıcılarının, Android kullanıcılarına göre çok daha yoğun bir biçimde internet kullandığının bir göstergesi.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Ios sistemiyle optimize ama android ????

Düşük hızdaki internette safari hiçbir işe yaramaz opera burada ön plana çıkar

apple kullananlar nette daha çok sörf yaparken android kullananlar oyun ve sosyal medya uygulamalarında takılıyor

bu haber bana hiç de inandırıcı gelmedi. apıl reklamı için yapılmış izlenimi uyandırdı bende. andorid kullanan ama tarayıcı olarak sagari kullanan tek bir kişiye rastlamadım çevreme

@27 Eki 2013 13:31 android için safari browser var mıydı?

@27 Eki 2013 13:31 safari android için yok çünkü? İstediğin elektronik sitesine gir aynı araştırmanın sonuçları var zaten. Bu kadar paranoyak olmayın kör olmayın..

@27 Eki 2013 13:31 İlk önce apple yazmayı öğren sonra bu siteye yorum yap

@27 Eki 2013 13:31 safari yazmayıda öğren :D

@27 Eki 2013 13:31 acaba neden?

@27 Eki 2013 13:31 abi sen çok yanlış anlamışsın ya.

@27 Eki 2013 13:31 android için safari kullanan birisini görmen için apple nin androide safari yazması gerekli

@27 Eki 2013 13:31 yediremediğinde direkt çamur at

@27 Eki 2013 13:31 olm tamam daha vurmayınlan adama.

@13:31 gerizekalı mısın safari ne arasın androidde? Dandroid beyinliler böyleler işte..

anlamadığım ne gibi "çok zengin özellikler" bulunuyor. Flash varda bizimmi haberimiz yok yada bir kod düzenleyici yada dosya kaydetme sistemi yada herhangi ne özelliği varmış. Hiç kullanmasam belki inanırdımda. Bu puanları verenler ios kullanıcıları, ömürlerinde başka mobil cihaz görmedikleri için piyonu vezir sanıyorlar. Bir dolphin e filan baksınlarda tarayıcı neymiş hatta stok android samsung tarayıcısı derim üstünede başka tanımam. androidin olduğu yerde iphone çepte durmaktan başka bir şey yapamaz.

@27 Eki 2013 14:00 :D:D Ya bi git...Yok o değil biliyomuş gibi konuşuyosun artis artis :))taracıyı demek illa video izlemek değil önce bunu bir öğren saferi asla hata vermez yada donmaz yahut pat diye kapanmaz ayrıca hızı tartışılmaz

kim ne derse desin ios işletim sisteminin rakibi yok

Android kullanıcı sayısı ios kullanıcı sayısından daha fazladır diye yazılmış. Olaya şöyle bakın,20 tane telefon markasının tum modelleri android kullanıyor ama ios'i tek bir marka (iphone) kullanıyor.zafer ios demekki...

Apple IPad ve Iphone apilerini ve grafik hizlandirma gibi bazi seyleri rakip tarayici firmalarina acmiyor bu durumdada Safari tek kalmis oluyor her türlü konuda mahkeme acan rekabet kurullari ise neden Apple söz konusu oldumu sezsiz kaliyorlar. isin ilginc yani kendisi hemen hemen hic bir sey üretmeyen bir firmanin sadece toplama ve ürettirme durumuna karsin diger sirketlerin tasarim konusunda Aplle yanina yaklasamamasi arkadas 10 pc firmasini al 10 taneside kopya iclerinde orjinal olmayi deneyen yok.

Ben safari kullanıyorum ve harika

Cunku Android kullanicilari stok browseri nadiren kullanir. Elli cesit browser var, kac tanesini olcume dahil etmisler?

@27 Eki 2013 16:56 android tarayıcısı safari diye gözüktüğünden olmasın o? stok tarayıcı çok iyi... niye kullanmayalım? 4.3 ile çok daha iyi olmuş...

"bu haber bana hiç de inandırıcı gelmedi. apıl reklamı için yapılmış izlenimi uyandırdı bende. andorid kullanan ama tarayıcı olarak sagari kullanan tek bir kişiye rastlamadım çevreme" Android'de Safari olmadığı için olabilir mi acaba?

adam android alıyo ne olduğunu bilmiyo..arada sırada wifiden internete giriyo..çok farklı kesimlere hitap eden işletim sistemleri..

Safari cok iyi gercekten son guncellemeyle yeni ozelliklerde eklendi chrome da vardi sildim sadariden sonra karisik geldi gozume hiz konusunda da bi artisi yoktu zaten yavas oldugu asikar . Ios kullaniyosaniz safariden sasmayin :)

Mobil Internet Explorer çok hızlı ve şık, hele adres çubuğunu en alta koymaları muhteşem bir fikir. Hemen rahata alışıyor insan, öbürlerinde adres yazmak işkenceye dönüyor sonra.

Saçma bir haber. Tarayıcılar içinde en çok tercih edilen olabilir ancak IPhone kullanıcıları daha çok internete giriyor sonucu çıkmaz. Android üzerinde çalışan onlarca tarayıcı var. Opera,Opera Mini,Dolphin,Firefox,Chrome derken internete girenler pek çok tarayıcıya dağılıyor toplamına bakmak lazım. Ayrıca hemen her konuda uygulama varken doğrudan internet tarayıcı açmak çoğu zaman gereksiz oluyor. İnternet kullanımını sadece tarayıcıya endekslemek saçma. Kullanım kolaylığı ve stabilize konusunda ise Safari diğerlerinden iyidir. Her zaman ki gibi reklam kokan okuyucuları yönlendirme amaçlı bir haber olmuş.

ziyaretçi 12:28 olayı çok güzel özetlemiş. Tebrikler kardeşim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir