Apple,istediği patenti bu kez alamadı

Telif davalarında özellikle Samsung'a zor anlar yaşata Apple, bu kez bakın kime boyun eğdi...

Apple, müzik logosunun patentini alamadı

Apple fikri haklar konusunda bu kez küçük de olsa bir mağlubiyete uğradı. MySpace bu günlerde her ne kadar eski gücünü kaybetmiş olsa da, müzik simgesinde Apple'ın üstesinden gelmeyi başardı.

Patent Davaları ve Temyiz Dairesi, Apple'ın müzik simgesinin, MySpace'in telifini aldığı simgeye çok benzediğine hükmetti. Apple, iPhone ve iPad'lerde kullandığı simgenin telif haklarını istiyordu. Şirkete daha önce bu grafiğin telif hakkını alamayacağı söylenmiş, ancak şirket buna itiraz etmişti. Bu son karar ise, ilk kararın onaylanması anlamına geliyor.

Kurul yaptığı açıklamada müzik simgesinin benzerliğinin ve iki şirketin hedef kitlesinin benzer olmasının kafa karışıklığına yol açabileceğini söyledi. Bu karar, Apple için yolu sonu demek değil. Şirketin bu yeni karara itiraz etmesi, yerel federal mahkeme bunu dinlemeyi kabul ettiği sürece mümkün. Ancak bu tür bir telif hakkı kararının geri döndürülmesinin ihtimali oldukça düşük.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

oha bee. simge simgeye benzer. hem heryerde kullanılan nota simgesi bu. bende ayni şeyi müzik dersinde çizmiştim. acaba banada dava açarlar mı?

@02 Eki 2012 11:07 Yalnız olaya bir de şu açıdan bakmak lazım. Apple bu simgelerin telif hakkını almış olsaydı aynı sebepten başkalarına bu simgenin telifi bizdedir diye dava açabilecekti ki alsalar yapacakları görüşündeyim.

apple i sevmem ama bu cok sacma olmus yani artik sirketler biraz abartti sanki . . .

Çüş artık. Yakında manavlardan para istemeye kalkarlar: hey, burada elma satamazsınız bunun patentini aldım. Şimdi bana 1 milyar dolar para ödeyin diye.

Apple diğer markalara dava açtıkça diğer davalarda karşı atak olarakda dava açar bu işin sonu oldukça uzak.

adamlar cizim yapmislar, logo haline getirmisler ve telif almislar. aynisini apple da yapmaya calismis yapamamis cunku baskasinin simgesine patent almaya kalkmis. bu apple fanoglanlari gercekten de okuduklarini anlayabilecek kapasiteye sahip degiller birakin telefonun iyisinden anlamayi... ayrica telefon da telefona benzer (koseleri yuvarlatilmis dikdortgen). ama apple dava acti... siz kendi emekleriniz konusunda dava acilir mi diye apple dan baskasindan korkmayin fanoğlanlar :-)

alamadı diye birşey yok istese her halükarda alırdı... demek ki fazla ciddiye alıp önemsemedi....

eğer mavi bir fonta çizseydi dava muhtemelen açılmazdı, muhtemelen renk ve simgenin çağrıştırmasından böyle birşey yaptı. Fakat bir apple kullanıcısı olarak böyle şeyleri uygun görmüyorum...

bu gerçekten saçma olmuş neresi benziyo bunların ikisinde de sadece nota olsa nolcak :D

Adindan Belli Hirsiz Tekelci Firma Oldugu"Apple" Elmanin Patentimi Olur. Isilirmista Elma Tam Olanda Elma Evdekide Elma Pazardakide Elma.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir