"Apple sizin verilerinizle ilgilenmiyor!"

Apple CEO'su Tim Cook, Facebook ve Google gibi rakiplerini çok hassas bir noktadan vurdu!

"Apple sizin verilerinizle ilgilenmiyor!"

Apple CEO'su Tim Cook, veri mahremiyeti hakkında konuştu ve kendileri dışında kalan diğer Silikon Vadisi firmalarını, bilgi toplamaya ve bu bilgileri paraya çevirmeye çalışmakla suçladı. Electronic Privacy Information Center'dan Freedom Award (Özgürlük Ödülü) alırken uzaktan konuşan Cook, insanların özeline saygı duyulması ile ilgili mesajını direkt olarak vermeyi tercih etti.

Cook'un konuşmasının bir kısmı şu şekildeydi: "Sizinle şu anda Silikon Vadisi'nden, en seçkin ve başarılı firmaların kurduğu yerden konuşuyorum. Onlar (diğer firmalar) hakkınızda öğrenebilecekleri her şeyi topluyorlar ve bunu paraya çevirmeye çalışıyorlar. Bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Ve bu da Apple'ın dönüşmek istediği bir firma türü değil. Yani verilerinizi istemiyoruz."

Cook'un konuşmasının hedeflerini tahmin etmek güç değil. Uzun bir zamandır kişisel verileri reklam amaçlı kullandıkları iddia edilen Google ve Facebook gibi devler... Apple'ın HealthKit ve HomeKit gibi, insanların hayatlarında daha önce toplanmayan verileri toplayan uygulamalar yayınladığı bir dönemde, bu verilerin reklam amaçlı kullanılmayacağı garantisini vermesi güzel bir gelişme. Ancak Apple'ın da, daha önce Google ve Facebook'a yapılan eleştirilerden nasibini aldığını unutmamak gerekiyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

appleın neden pahalı olduğunu sorup çamur atmaya çalışanlar... diğer firmalar gibi bilgilerinizden de para kazanmıyor da ondan..

@06 Haziran 2015 01:36 sen öyle san parmak izinizi bile arşivliyorlar... Apple fişlemede uç noktada...

yalan... o zaman niye FBI bilgisayarınd kullanıcılarınızın bilgileri çıktı Apple tarafından servis edilmiş...

Katiliyorum, Apple a lazim degil o bilgiler. Dogrudan NSA ya gidiyor .

Ne demek ilgilenmiyoruz ya. Boş versene sen Tim amca. Yemezler kardeşim. Facebook da, Microsoft da, Google da, Apple da , Samsung da her bir şeyi topluyor. Mesela bu yorumu okurken cihazınızın ön kamerasına iğrenç bir poz verdiniz. İster inanın ister inanmayın Apple deli gibi kişisel veri peşinde. Özel olarak dikkat edilmediği sürece kimsenin mahremiyeti yok şu an. Gülümseyin, çünkü bir poz daha verdiniz ön kameraya. Ön kameranın neler yaptığını bir bilseniz....

@06 Haziran 2015 08:37 ön kamera ile sahibini kayıt altına alan telefon sadece iphone... Apple fişler...

sayın tim cook a güveniyor ve tebrik ediyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir