Apple ve HTC, patent işini tatlıya bağladı

Apple, uzun süredir patent savaşı yaptığı cep deviyle sonunda anlaştı! İşte o dev ve yaşananlar...

  • Zeynel A. Öztürk
Apple ve HTC, patent kavgasını tatlıya bağladı

Patent anlaşmazlıkları ve patent davalar, tüketicilere yönelik teknoloji endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası gibi. Cep üreticisi HTC ve Apple arasında 2 yıldan daha uzun bir zamandır devam eden patent anlaşmazlığı ise sonunda ışık göründü.

HTC ve Apple, yaptıkları açıklamalarda "yasal farklılıklar konusunda anlaşmaya vardıklarını" söylediler. İki şirket, anlaştıklarını bir basın bildirisi yoluyla duyurdular.

"HTC ve Apple, şu anki davaların bırakılmasına karar vermiş ve 10 senelik bir lisans anlaşmasına varmışlardır. Lisans, iki tarafın da şu anki ve gelecekteki patentlerini kapsamaktadır. Anlaşmanın koşulları gizli kalacaktır."

Basın bildirisinde Apple CEO'su Tim Cook ve HTC CEO'su Peter Chou'dan alıntılar yapılırken, iki şirketin de anlaşma dolayısıyla mutlu oldukları, artık yeniliklere odaklanabilecekleri sözleri yer aldı.

Patent anlaşmazlığı, Apple'ın Mart 2010'da HTC'ye iPhone ile ilgili 20 patentini çiğnediği dolayısıyla dava açmasıyla başlamıştı. HTC ise Mayıs 2010'da Apple'ın birkaç HTC patentini çiğnediği gerekçesiyle rakibine bir karşı dava açmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Samsung-apple anlaşması olsa bide...

@12 Kas 2012 21:03 senin işine mi yarayacak? Bitse ne olur bitmese ne olur.

hepsi anlaşırsa kazık kalınlaşır ama çin sağolsun hepsini dize getiriyor rekabet sayesinde bugün 30 40 liraya bile 0 telefon ala biliyoruz oyüzden anlaşmasalar daha iyi hem kendilerini daha iyi geliştirirler

Htc bişey değil , samsung apple olsa ..

samsung -appel anlaşmasi olsa ne yazar adamlar androiti kökünden kazimaya calişiyorlar oysa appelde ayni dereden iciyor ama dedimya bu dereden icin cokta inkar edende cok appel devam etsin davalarina bu teknolojidir bugun s3 iyi olur yarin iphone 5 hizli birdaki senede tekrar iphone 5 tokatlar samsung galaxy s4 bu işi böyle gider bizde burda yorum yazariz bazilarida yorumlara cevap veririler...............

sevgili Apple hetece ile anlaşmadı sadece korkusundan Apple'a diz çöktü çünkü daha sonra başına ne geleceğini çok iyi biliyordu gariplerim... darısı diğer hırsız ve çakmacıların başına....

Dün batacakken, microsoftun desteğiyle zorla ayakta kalan apple, artık lisans davalarıyla gününü gün ediyor.

@13 Kas 2012 19:03 işte kara cahilliğe bir örnek daha

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play