Apple yazılımlarını güncellemeyi unutuyoruz!

Windows kullanıyorsunuz ve bilgisayarınızda Apple yazılımları da var. Öyleyse bu habere kulak verin!

  • Onur Seven
Apple yazılımlarını güncellemeyi unutuyoruz!

Windows bilgisayarlarda yüklü uygulamaları kapsayan bir araştırma, kullanıcıların Apple yazılımlarının güncel sürümlerini kullanmadığını gösterdi. Apple'ın multimedya programı QuickTime ve iTunes yazılımları artık Flexera şirketinin bir parçası olan Secunia Research tarafından riske en açık programlar arasında listelendi.

Yapılan araştırmada ABD kullanıcıları arasında, Quick Time yüklü bilgisayarların yüzde 61'inde en son sürümün olmadığı görüldü. Bu bilgisayarların yüzde 47'sinde ise iTunes yazılımın eski sürümlerinin kurulu olduğu tespit edildi.

Bu elbette Apple'ın suçu değil. Uygulamaların yeni sürümleri için kullanıcıları uyaran birçok yazılım şirketi olsa da, bunları yüklemek büyük ölçüde kullanıcı tercihine kalıyor.

Veriler, Ekim 2014 tarihinden geçtiğimiz aya kadar, Flexera'nın tüm uygulamaların güncel olup olmadığını denetleyen Personal Software Inspector isimli ücretsiz bir aracı ile toplandı ve program yaklaşık 8 milyon bilgisayara yüklendi.

Yamasız güvenlik açıkları bilgisayarları ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Çünkü eski sürümde kalmış bir yazılım potansiyel bir güvenlik riski oluşturacaktır. Geçtiğimiz yıl boyunca QuickTime üzerinde 18 adet güvenlik açığı tespit edilmişti.

En korumasız ilk beş program arasında Adobe Reader X 10.x, Oracle Java JRE 1.8.x/8.x ve Adobe Reader XI 11.x de yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

güncel olmayınca riske açık mı olmuş oluyor? hangi açıkları var? bilimsellik %0 microsoftun para vermiş olma olasılığı %100

Oto güncelleme koymazsa apple'nin hatası kullanıcılarda suç yokki :)

Adobe Reader yerine oldukça küçük ve ücretsiz olan " SimplePDF " adlı yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim. Bilge Baykuş

@30 Ekim 2015 22:38 Ben de kullanıyorum.Adobe readera göre nimet sayılır.Bir de firewalldan internet erişimini engellerseniz güvenlik konusunda 1 numara.Senede1 sitesinden yenisini indirerek güncellersiniz zaten.Üstelik açık kaynak...

Apple demek güvenlik açığı demek...

@GORT saçma android fanboy yorumun gortlamış

@31 Ekim 2015 14:41 yalan mı? dandios gibi osx bile güvensiz...

java kurmuyorum bildigin virus bulaştırmada üstüne yok

bu yazılım açıklarının nereden geldiğini anlamıyorum. Mesela Abobe Reader X i yüklerken o zaman için en son, en güvenli sürüm bu, bunu yükleyin deniyordu peki bu programlar dantel kumaş gibi eriyor mu da kullandıkça açıklar meydana geliyor. Ben o günden bugüne gayet güvenli şekilde falanca sürüm yazılımı kullanıyorum ve hiçbir virüs sorunu yaşamadım, şimdi programın yenisi çıktı ve benim sürüm birden bire virüslere, böcüklere, tehditlere açık hale geldi vay anasını....

@31 Ekim 2015 00:51 En net şekilde açıklamışsınız.

Adobe reader cook gicik o kadar buglı bir yazılım ki nerdeyse hergun bir güncellemesi var her gün ya

Saçma sapan bi güncellemesi var, güncelleme bölümünü değilde programı yeniden indirtiyor. Bunu yapmadıkları sürece sürekli güncelleme işini yapmam.

Saçma sapan yorum yapmayın. Xp de çıktığında 98 é oranla çooook Güvenliyi sene olmuş 2015 suan da hangimiz xp süper güvenlidir diyebilir. Tabiki bir programın Son haline yükseltmeyi ilk halinde oranla daha az hata ve daha az guvenlik zafiyeti demek. Güncelleme denen şey de bu yüzden var.... biz istemezuk derseniz kendi tercihiniz. Biri demişki ben kurduğum en dön sürüm buydu ne olduda şimdi güvenlik açığı oluştu... Dostum o açık zaten vardı. Bulununca da güvenlik güncellemesi ile giderildi

@31 Ekim 2015 13:22 her zaman en son çıkan programa en iyi, en güvenli denilemez çünkü programlara sürekli eklenen özelliklerle beraber yeni hata ve açıklarda ekleniyor bu yüzden zaman içinde hataları tespit edilmiş ve açıkları kapatılmış yada iyi bilindiği için tedbir alması daha kolay olan "olgunlaşmış" programlar daha güvenli olabilir. Güncelleme iki tarafı keskin bıçak gibidir, tutuş yada bakış açısına göre neyi keseceği belli olmaz o yüzden iyice düşünmeden yargıya varmamak lazım.

@31 Ekim 2015 13:22 Windows 7-8-10 için süper güvenlidir diyebilir misin?

Güncellenmeye değmeyen yazılımları güncellemeyi unutuyoruz tabi.

Adobe reader yerine ondan daha hızlı daha kullanışlı güvenlik açığı bulunmayan pdf x viewer öneririm :)

pes yani iş mi itunesi güncellemek? zaten yeni sürüm var deyip uyarıyor yükle dersen yüklüyor bunun nesi zor?

Efendi efendi yazılımlarınızı güncelleyin. Adam olun layn!

adobe readerin masaüstü uygulaması iğrenç adobe reader touch yada chrome ile pdf açın daha hızlı ve hafif

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play