Apple yeni nesil CarPlay'i tanıttı: Yeni CarPlay işte böyle görünecek

Apple, yeni nesil CarPlay'in tüm özelliklerini detaylarıyla açıkladı. İşte yenilenen CarPlay'in sunacakları ve göze oldukça iyi görünen yeni tasarımı.

Apple yeni nesil CarPlay'i tanıttı: Yeni CarPlay işte böyle görünecek

Apple, bu yılın sonlarına doğru çıkacak olan ve otomotiv markalarına araç özelliklerini yazılımına daha fazla entegre etme şansı sunacak olan güncellenmiş CarPlay ürünü hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Yakın zamanda düzenlenen WWDC 2024'teki birkaç kodlama oturumunda Apple, yeni nesil CarPlay'in nasıl görüneceği ve nasıl hissettireceği hakkında ayrıntılara girdi ve genel tasarımın günümüz otomobil üreticilerinin markalarına uyacak şekilde kolayca uyarlanabileceğini açıkladı.

Dahası, Apple'ın CarPlay ortamından daha fazla araç kontrolüne yardımcı olacak çok sayıda yeni uygulama olacak.

Yeni nesil CarPlay'in yazılım mimarisini derinlemesine inceleyen bir video, araç ayarlarının ekosistem içinden yapılabileceğini ve sürücülerin sürüş modu veya yardımcı özellikler gibi şeyleri ekosistem içinde yer alan ve ulaşılması kolay bir uygulamadan değiştirebileceğini gösteriyor.

Şu anda sadece birkaç araç dostu uygulamayı gösterebilen ana ekran, klima düğmelerinin yanı sıra ana ekrandan sıcaklığı kontrol etmek için kısayollar içerecek şekilde genişletilecek. Buna ek olarak, elektrikli araç sürücülerinin şarj durumunu ve kalan şarj sürelerini gösteren açılır bildirimlerin yanı sıra arkaya bakan kameralar ve diğer park yardımı işlevleriyle de entegrasyon sağlanacak.

Apple, yeni nesil CarPlay'in piyasaya sürülmesi için henüz kesin bir tarih belirlememiş olsa da yeni sistemin hem iPhone'dan hem de aracın kendisinden gelen her türlü içeriği işleyebileceğini belirtiyor. Tabi bunun sonucunda, araçların içini süsleyen birçok karmaşık bilgi düzeni ortaya çıkacak. Ancak Apple, WWDC24 videolarından birinde, CarPlay ortamında gösterilebilecek araç verilerinin miktarının, söz konusu otomobil üreticisinin sağlamak istediği araç bilgilerinin miktarına bağlı olacağını belirtiyor.

Dolayısıyla, birçok sürücü yıllardır beklediği Apple araç içi ekosistemine nihayet kavuşuyor gibi görünse de deneyim hangi aracın kullanıldığına bağlı olarak farklılık gösterecek.