Apple'dan "kilitli iPhone" açılmayacak kararı

Apple, kilitli iPhone'ların açılması konusunda mahkeme kararına bile meydan okumayı sürdürüyor!

  • Levent Öztürk
Apple'dan "kilitli iPhone" açılmayacak kararı

2 Aralık tarihinde San Bernardino'da bir çift, 14 kişiyi vurduktan sonra kendilerini öldürmüşlerdi ve otoriteler, olay yerinde kilitli bir iPhone bulmuşlardı. O zamandan beri FBI, cihazın şifresini kıramadı ve kendileri için her zaman bir giriş yolu olması için teknoloji firmalarından istekte bulundu. Associated Press'in haberine göre bir ABD mahkemesi, Apple'a, FBI'a yardımcı olması emrini vermiş durumda. NBC News'in söylediğine göre bahsi geçen model bir iPhone 5C. Apple ise, en azından iOS 8 itibariyle kilitli bir telefonun şifresinin kırılamayacağını söylüyor.

New York'taki farklı bir davada da Apple, bir iPhone'un kilidini polis için açma konusunda kararı bekliyor. Otoriteler ise, şifrelemenin kendilerini engellediğini belirtiyor ve çözüm istiyor.

Tartışmanın diğer yanında ise teknoloji firmaları, güvenlik savunucuları ve son kullanıcılar, bilinçli bir şekilde açık bırakılan herhangi bir girişin büyük bir risk olduğunu söylemekte. 2013 yılında Apple'ın iPhone'ları güvenlik güçlerinin isteği ile açabildiği söylenmekteydi ve ancak bu durum, Apple'a göre şu an mümkün değil.

Apple'a, isteğe karşılık vermesi için beş gün süre verilmişti. Ama firma, yayınladığı uzun yazı ile şifrelemeye ihtiyaç duyulduğunu ve FBI'a özel bir giriş açmayacağını söylüyor. Görüldüğü kadarıyla Apple, mahkeme kararına uymaya şimdilik pek niyetli değil ve "Amerika demokrasisine saygısını ve ülkesi için sevgisini" ön plana çıkartmayı tercih ediyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

yalan çoktan şifreyi verdiler bile...

@grezimonk Orada mıydın?

@infoman grezimonk her zaman "orada"dır. appleın hırsız olduğundan da emindir çünkü çalarken oradadır.

@grezimonk mal geldi yine

@19 Şubat 2016 08:50 asıl mal 19-02-2016 saat 08:50'de gelmiş...

çok güzel reklamını yapıyor mahkemeye karşı gelemez ha gelirse de yaptırımları görür

@18 Şubat 2016 02:56 En fazla para cezası öder. Firma üretmiş satmış, cihaz artık firmaya ait değil.

Bizim millet nasıl olur ya devlete karşımı gelinir diye ağzı açık okuyordur bu haberi, senin iletişim özgürlüğün kutsal diyeceğim ama anlayacak adam ne arar bu topraklarda.

BUNLARIN HEPSİ REKLAMDIR TAKİP EDİN GÖRECEKSİNİZ ispat için örnek verirsem. 1. Bir ülkenin güvenliği söz konusu ise bunu alır. Burada şunu yapar Apple yönetimine el koyar ve, veya Apple siyosunu ülke güvenliğini zafiyete uğratmaktan ülke vatandaşlarını tehlikeye atmaktan hapis cezası verir izleyin hiçbirşey olmayacak çünki kapalı kapılar ardında bu iş yapılmıştır. 2- Reklamdır verilecek ceza uzun vadede getireceği gelirden düşüktür. (gereksiz olduğu halde açılış için ünlü birini getirmek gibi)

@18 Şubat 2016 12:03 Yok ya. Apple kaç devletten daha güçlü ekonomik olarak. O biraz sıkar canım. BAD applle i bitirirse kendine zarar der.

bu haberi okuyan bütün terör örgütleri gidip iphone alır şimdi

Bana hikaye gibi geldi :D Apple zaten koymuştur açığı.

Kuyruklu Yalan sıkıysa verrmesin ABD Hükümetine şifreyi 1 anda gözden düşer ve telefon satamaz hale gelir aynı nokia veya IBM in pc bölümü gibi batar geçmişte çok örnekleri var amerikan teknoloji firmalarının

çip yazıyı olabildiği şekilde eğmiş-bükmüş o yüzden yaşama amacı sadece Apple'a karşı olmak olanlar atlamış. FBI Apple'dan şifrelenmiş içeriği bir arkakapı vasıtasıyla delecek bir ios hazırlamasını ve bunu dijital olarak imzalamasını istiyor. Bu da, şifrelemeyi anlamsız kılıyor; çünkü bu sayede suçlu-suçsuz herkesin telefon içeriğine erişebilecekler demek oluyor. Yani Apple' a güvenen herkesin, Apple tarafından hacklenmesini, kandırılmasını talep ediyorlar. Google ceo suda Apple a destek şu an.

@18 Şubat 2016 22:40 yasa be kardesim. Mantiksiz mantiksiz konusuyor bizim insanlarimiz. Kimse anlamiyor ne buyuk bir risk oldugunu bu olayin

Sen de yorum yaz