Apple'ın yeni işletim sisteminin adı belli oldu: xrOS geliyor

Apple'ın sır gibi sakladığı gizemli cihazında kullanacağı işletim sisteminin adı kesinleşti gibi: xrOS geliyor!

Apple'ın yeni işletim sistemi belli oldu: xrOS

Uzun bir süredir Apple'ın bir AR/VR başlığı üzerinde çalıştığı biliniyor. Hatta aylar önce, cihazın hangi ekranı kullanacağını ve hangi işletim sistemini temel alacağını gösteren sızıntılarla önemli detaylarının çoğu ortaya çıkmıştı. Şimdi de Apple'ın başlığında kullanacağı işletim sisteminin adıyla ilgili yeni sızıntılar geldi.

Bir Bloomberg haberine göre Apple, yaklaşmakta olan AR/VR başlık işletim sisteminin adını kesinleştirdi. Belirtilene göre Cupertinolu teknoloji firması, Apple'ın dahili olarak kullandığı "realityOS" yerine "xrOS" adını kullanacak. "xr" genişletilmiş gerçeklik terimi için kullanılıyor. Ayrıca haberde, ismin "xrOS" olarak değiştirilmesinin başlığın daha fazla öne çıkmasını sağlayacağı da öne sürülüyor.

Genişletilmiş gerçeklik”, Microsoft'un HoloLens başlığına benzer şekilde, bağımsız bir AR veya VR yerine karma bir gerçeklik başlığı sunulacağı anlamına geliyor. Karma gerçeklik, kullanıcılara etkileşime girebilecekleri sanal nesnelerin yanı sıra gerçek dünya ortamı sağlıyor.

Daha önceki söylentiler, FaceTime'ın Apple'ın karma gerçeklik başlığının en heyecan verici özelliklerinden biri olacağını ve Memojiler ve SharePlay’in bu deneyimin merkezinde yer alacağını söylüyordu. Söylentiye göre Apple, başlığı için Haritalar ve Mesajlar gibi mevcut uygulamaların yeni sürümlerini geliştiriyor. Apple, satışa sunulduğunda yeterli sayıda üçüncü taraf uygulamasının bulunduğundan emin olmak için geliştiricilerin kullanacağı bir yazılım geliştirme kiti oluşturuyor.

Tüm bu söylentiler heyecanı artırırken, Apple'ın karma gerçeklik başlığının ne zaman duyurulacağı belirsizliğini koruyor. Apple, tanıtım hakkında pek konuşmasa da, teknoloji devinin 2023'teki WWDC etkinliğinde cihazla ilgili en azından bazı duyurular yapması ve geliştiricilere yeni uygulamalar geliştirmeleri için yeterli zaman vermesi bekleniyor.