Apple'ın "eski cihazlar" listesine yeni bir üye daha katıldı: iPhone SE

İlk iPhone SE modeli de en sonunda Apple'ın "vintage- eski" ürünler listesine girmekten kurtulamadı.

Apple'ın "eski cihazlar" listesine yeni bir üye daha katıldı

2016’nın başlarında, Apple gerçekten kendisinden beklenmeyeni yaptı ve nispeten ucuz bir iPhone sürümü olan ilk iPhone SE modelini piyasaya sürdü. Bu ilk SE sürümünün piyasaya sürülmesinin üzerinden yedi yıldan uzun bir süre geçtikten sonra, bir dönüm noktasını işaret eden bu ürün artık Apple’ın resmi eski cihazlar listesine eklendi ve Cupertino’nun “vintage - eski” bir akıllı telefonuna dönüştü.

Apple, 5 yıldan fazla ve 7 yıldan az bir süre önce satış için dağıtımını durdurduğu ürünleri eski ürün olarak kabul ediyor.

iPhone SE'nin kısa tarihçesi

Uygun fiyatlı ilk iPhone, benzer fiyatlardaki Android rakiplerine karşı zorlu bir mücadele veriyordu ve donanım özellikleri açısından belki de rakiplerinin sunabildiği her şeyi sunamıyordu. Ancak bu telefonun en önemli noktası, sadece ucuz bir iPhone olması değildi. iPhone SE, Apple’ın uygulama ve donanım ekosistemine girmenin uygun fiyatlı ve basit bir yolunu temsil ediyordu ve bu ekosistem, sadece bir yıl önce Apple Watch’un da piyasaya sürülmesiyle birlikte hızla gelişmeye başlamıştı.

iPhone SE kullanıcıları, çok ucuz olmasa da göreceli olarak uygun bir fiyat karşılığında Apple’ın etkileyici yerel uygulamalarına, güçlü iOS işletim sistemine, özenle seçilmiş ve oldukça güvenli bir App Store’a ve güçlü bir çip setine erişim elde etti. Bir zamanlar Apple cihazları mobil pazarın premium ucunda yer alırken, iPod’dan bu yana sunulan tartışmasız en ikonik Apple cihazı çok daha fazla insanın erişimine sunuldu.

Ayrıca iPhone SE, Google’ın Pixel A serisi gibi telefonlara ilham olduğu söylenebilecek önemli bir örnek.

Orijinal iPhone SE, Eylül 2018’de satıştan çekilmeden önce üç yıl boyunca alıcılara sunuldu. 2020’de yerini, üst düzey iPhone'lardan bazı donanım ve yazılım özelliklerini alan ve SE için bunları filtreleyen iPhone SE 2 aldı.

İkinci nesil SE’nin büyüsünün bir kısmının kaybolduğu söylenebilir. Artık oldukça eski olan bir tasarım kullanıyordu, ancak Touch ID’nin dahil edilmesi sayesinde hala bir miktar çekiciliğe sahipti. Aynı fiyat aralığındaki diğer telefonlar çok daha fazlasına sahipken, SE 2 sadece tek bir arka kameraya sahipti. Yine de güçlü bir çip seti kullanıyor olması ve etkileyici kamera performansı SE’nin çekiciliğini korudu.

2022’de sunulan iPhone SE 3 biraz daha hayal kırıklığı yarattı. Selefinin eski estetiğini koruyordu ve donanımı pek heyecan verici değildi. Şimdi gözler dördüncü nesil iPhone SE'ye çevrilmiş durumda. Ancak Apple'ın bu telefonu ne zaman piyasaya süreceği henüz belli değil.