Araştırma: Korsan, Windows'a yardımcı oluyor!

Korsan Windows kullanımı, görünüşe göre aslında Microsoft'un işine yarıyor olabilir!

Araştırma: Korsan, Windows'a yardımcı oluyor!

Yeni bir araştırmaya göre Microsoft'un Windows'u daha fazla yaymak için korsana biraz göz yumması gerekiyor. Norveçli ekonomi araştırmacısı Arne Rogde Gramstad'ın bulgularına göre korsancılık yarın yok olsaydı, Linux'u kullananların sayısı yüzde 50-65 oranında artacaktı.

Bu durumda Linux'un ülkeler arasındaki ortalama kullanım oranı, yüzde 1'den yüzde 1,5 - 1,65'e yükselecekti. Yani araştırmaya göre korsancılık, Windows'un kullanım oranını artırıyor.

Gramstad'a göre korsancılık, sebeplerden dolayı Linux'un kullanım oranını etkiliyor:

1. Yasa dışı Windows'lar ucuzlar ve orijinallerinden neredeyse hiçbir eksikleri yok.

2. Korsanla rekabet etmek, Windows'un yasal kopyalarının fiyatını düşürebilir.

Araştırmaya göre korsancılık ortalama bir ülkede yüzde 1 artacak olsaydı, Linux'un toplam pazar payı yüzde 0,5 gerileyecekti. Bunun nedeni ise bütçesi dar olan bireylerin pahalı yazılımlar yerine ücretsiz alternatifler arayacak olması. Yani Windows'un korsan kopyasını kullanmak mümkün olduğunda kullanıcılar, Linux yerine Windows'u tercih edecekti.

Araştırmanın sonuçlarından Microsoft'un Windows 10'u ücretsiz sunmaya devam etmesinin faydalı olacağı anlaşılıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Korsan Windows kullanmıyorum, Linux kullanıyorum.

Tabiki de linux şu anki berbat durumda olmayacaktı. En basitinden linux da driver kurmak için terminale başvurmayacaktınız

biliyordum böyle olacağını :) aslında çok ucuz veya ücretsiz sürümler markaya bağlılığı artırır. insanlar bilgisayar kullanmayı windows bilmekle eş değer tutuyor veya office programı denince sadece word excel geliyor aklımıza. firma bilinirliği ve aslında bu firmaya bağlılığı artırıyor

satılan şeyin pazar oranı olur. linux bedava değil mi? makalede anlatım bozukluğu var, kullanım oranı yazılması gerekliydi

Bunu herkes biliyor zaten. Koskoca Microsoft işine gelse bir günde bütün korsan Windowsları kullanılmaz hale getirebilir. Tamam kırılır belki ama işkence. Şimdi tek bir programla orijinal oluyor. Millette de Linux yerine artık akıllara yerleşen Windows kuruyor.

tebrikler bunu çözmek için bu kadar uğraştınız mı... korsan zarar verseydi microsoft engellemezdi mi sanıyorsunuz? korsan kullananlar linuxe geçip popülerleştirse neler olacağını düşündünüz mü hiç..

Yasal kopyalar ile korsan kopyalar arasında kullanıcılara sunulan özellikler ve kişiselleştirme olanakları bakımında ayrışma kaçınılmaz. Bunu yakın gelecekte izleme ve kaydetme ayarlarının korsan kullanıcılara kapatılması izleyecek. Eğer ücretsiz kullanıyorsan izlenmeyi ve zombi bilgisayar olmayı kabul etmiş olacaksın. Belki bugün de böyledir ama farkında değilizdir.

@23 Şubat 2016 18:18 izlenme olayı bence gelmiş geçmiş tüm windowslarda mevcut. Orinal olsun kopya olsun. Kimsenün ruhu duymuyor ama eminimki izleniyoruz

@23 Şubat 2016 18:18 Para verince izlemeyeceğini sanıyorsun :) Cep telefonuna da para veriyorsun ama firma senin telefonunu reklam uygulamayla dolduruyor.

Yeni mi anladınız ? Microsoft isterse bütün korsan Windows'ları kökten kapatabilir. Göz yumuyor. Korsanla %100 mücadele edip bitirselerdi şu an hepimiz Linux kullanıyor olurduk. Windows ise zamanla geriler program desteğini de kaybederdi.

Bizzat Bill Gates kendisi demedi yav... Açık Kaynak Dünyası ile mücadele edebilmek için Korsan büyük bir fırsat diye...

@23 Şubat 2016 20:30 Dedi diye kullanman mı lazım peki? Köprüden atla dese atlayacak mısın? Korsan=Hırsızlık.

@23 Şubat 2016 23:58 Microsoft`un Linux`dan çaldığı bir yığın özellik var, ayrıca Microsoft 2 kez üniversiteye ait patenti çalmaktan suçlu bulunmuş tazminat ödemiştir. hırsızlık diye yaygarayı basan sizin bu konu hakkındaki görüşlerinizi okumak isterim: yoksa Microsoft çalınca hırsızlıktan sayılmıyor mu? hayatta Windows almayacak adamı program oyun tekeliyle Windows aldırmaya zorlamak hırsızlığın alasıdır! Microsoft`un avukatlığını yapacağına Microsoft`un ne rezilliklerle tekel olduğunu araşt

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir