Artık hacker'ların hedefinde benzin pompaları da var

Uzmanlar, benzin pompalarındaki güvenlik açıklarının hacker'lara açık kapı bıraktığını ve çok daha büyük siber sorunlara yol açabileceğini söylüyor..

Hacker'lar artık benzin pompalarına bile saldırıyor

Artık her şeyin internete bağlı olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu, her ne kadar bize yarar sağlasa da beraberinde bazı potansiyel riskleri de getiriyor. Zira kötü amaçlı kişiler, herhangi bir ağa bağlı olan bir cihazı dışarıdan kontrol edebilme imkanına sahip. Bu bağlamda yapılan yeni bir araştırma, çok sayıda benzin pompasının siber saldırılara karşı savunmasız olabileceğini ve sürücülerin yakıt ihtiyacını kesintiye uğratabileceğini iddia etti.

Cybernews'in araştırma ekibi, kullanıcıların internete bağlı cihazları aramasına olanak tanıyan Shodan arama motorunun sonuçlarını inceleyerek, ABD genelinde 4.000'den fazla, dünya genelinde ise yaklaşık 6.000 benzin pompasının kontrolörünün savunmasız olduğunu öne sürdü.

Araştırma, açıkta kalan kontrolörlerin uzaktan erişime izin verdiklerini ve saldırganların envanter istatistiklerini manipüle etmek gibi ayarlarla oynayabileceklerini belirtiliyor. Açıkta bulunan 5.860 kontrolörün 4.323'ü ABD'de, 221'i ise ABD'nin bir ada bölgesi olan Porto Riko'da. Benzin istasyonu pompa kontrolörlerinin açıkta olduğu diğer ülkeler arasında Almanya (156), Kanada (149), Avustralya (139), Japonya (132) ve İngiltere (78) yer alıyor.

Cybernews suçu Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında olmamıza atıyor. Açıklamalarına göre daha fazla bağlı cihaz, daha büyük bir risk potansiyeli yaratıyor. Öte yandan bunun daha büyük sonuçları da olabilir. Örneğin başarılı bir saldırgan, bir savaş sırasında düşman hareketini durdurmak için yakıt tedarikini engelleyebilir.

Araştırma, benzin pompası kontrolörleri de dahil olmak üzere tüm IoT cihazlarının bakımının düzgün bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Önlemler arasında; düzenli yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamalarını gerçekleştirmek, ağa güçlü koruma yöntemleri uygulamak, saldırı tespit ve izleme sistemleri yerleştirmek ve hatta fiziksel korumalar uygulamak var.