AWS, Türkiye'deki İlk CloudFront Edge Location’ı Kullanıma Sundu

AWS, Türkiye'deki ilk CloudFront Edge Location’ı kullanıma sunduğunu duyurdu. Yeni Amazon CloudFront Edge Location, Türkiye'deki müşterilere gecikme süresinde yüzde 30'a kadar iyileşme sunacağını iddia ediyor. İşte detaylar...

AWS, Türkiye'deki İlk CloudFront Edge Location’ı Kullanıma Sundu

Bir Amazon.com (NASDAQ: AMZN) şirketi olan Amazon Web Services (AWS), İstanbul, Türkiye’deki ilk Amazon CloudFront Edge Location’ın (uç konum) kullanıma sunulduğunu duyurdu. Amazon, Türkiye'deki müşterilerin yeni Edge Location aracılığıyla iletilen verilerin gecikme süresinde yüzde 30’a kadarlık iyileştirme olacağını iddia ediyor.

Amazon CloudFront Edge Location’ın kullanıma sunulması sayesinde Türkiye, 51 ülkedeki 100'den fazla şehirde, 600'den fazla CloudFront varlık noktası (POP) ve 13 bölgesel uç önbelleğinden oluşan AWS küresel altyapı ağına bağlanmış oldu. Yeni AWS Edge Location, içerik teslim ağı (CDN) olan Amazon CloudFront'un sağladığı tüm avantajları beraberinde getiriyor. Amazon, yerel Amazon CloudFront müşterilerinin, içerikleri Türkiye Edge Location’ında önbelleğe alarak performans, ağ güvenliği ve uygulama düzeyinde korumadan yararlanabileceklerini belirtiyor.

Amazon CloudFront, trafik şifreleme ve erişim denetimleriyle güvenliği artırmayı hedefliyor. Tüm Amazon CloudFront Edge Location’ların, AWS Shield ile birlikte kullanıldığında uygulama gecikmesini ve kesinti süresini en aza indirdiği iddia edilen, her zaman açık bir ağ akışı izleme ve satır içi saldırı azaltma hizmeti ile DDoS tehditlerine karşı korunabildiği söyleniyor. Müşteriler, kullanıma hazır AWS Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF) korumasıyla yaygın güvenlik açıklarına ve bot saldırılarına karşı güvenlik kuralları oluşturup yapılandırabiliyorlar. Amazon CloudFront, uygulama kaynağı olarak Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Elastic Load Balancing ve Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) gibi AWS servisleriyle entegre olabiliyor. Ayrıca, Lambda@Edge ile özelleştirme için sunucusuz kodun son kullanıcılara yakın çalıştırılması desteği de sağlanan avantajlar arasında.

AWS Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın konuyla ilgili şunları söyledi: "Türkiye'deki varlığımızı genişletmeye devam etmekten ve müşterilerimize daha gelişmiş bulut teknolojileri sunmaktan heyecan duyuyoruz. Amazon CloudFront ile startup'lardan ticari kuruluşlara ve kamu sektörü kuruluşlarına kadar geniş bir yelpazedeki tüm müşterilerimiz daha hızlı içerik teslimi ve gelişmiş güvenlikten faydalanıyor. Lansmanını Ocak ayında yaptığımız AWS Outposts’un Türkiye’de kullanıma sunulmasının ardından şimdi CloudFront’un Türkiye’deki yeni Edge Location’ınını duyuruyoruz. Bu iki yenilik, müşterilerimizin artan ihtiyaçlarını karşılama ve yerel işletmelerin büyümesine ve Türkiye’deki ekonomik üretkenliğin artmasına yardımcı olma konusundaki kararlılığımızı vurguluyor. Kuruluşları, bulut benimsemelerini hızlandırırken yeni Edge Location altyapımızla daha fazla desteklemek için sabırsızlanıyoruz.”