Aynı PC'de İki İşletim Sistemi Gerekli Mi?

Aynı PC'de iki işletim sistemini çalıştırmanın gerçekten bir anlamı var mı? Artıları ve eksileri ile birlikte, cevap içeride...

Neden dual boot, neden dual boot değil?

İşletim sistemi, yazılım uyumluluğunu, donanımla ve yazılımla olan etkileşimi belirleyen, bilgisayarların en temel bileşenlerinden biri. İşletim sistemi olarak çoğumuz Linux, Windows veya Mac kullanıyoruz. Peki ya sıkça duyduğumuz dual boot (çift ön yükleme) ne işe yarıyor?

Dual boot, iki işletim sisteminden birini PC'nizin açılışı sırasında seçip, kullanmanıza izin verir. Böylece örneğin hem Linux'un, hem de Windows'un avantajlarından faydalanabilirsiniz. Linux kişiselleştirme, güvenlik, geniş açık kaynak kod topluluğu ve genellikle ücretsiz olan dağıtımlarıyla dikkat çekerken, Windows ve Mac'in çok sayıda sadık geliştiricisi ve takipçisi bulunuyor ve bazen Linux'a kıyasla kullanımı daha kolay uygulamalar sunuyorlar.

Peki neden ikisini aynı anda kullanmıyorsunuz? Aşağıda dual boot sisteme geçmenizi sağlayacak dört sebebi, bunun yanında sizi durduracak iki sebebi sıraladık.

1. Oyunlar: Eski ve yeni

İki işletim sisteminin kendine göre artı ve eksilerinin olduğunu kabul etmeliyiz. Windows'ta oyun oynamak daha kolay; buna karşın geliştiriciler Linux'u tercih edebiliyorlar. Steam OS, oyunları iki işletim sistemine başarıyla taşıyor; örneğin Alien: Isolation ve Half-Life 2'nin Linux, Windows ve Mac sürümleri var. Ancak oyun çeşitliliğinin Windows'da daha çok olduğu tartışılmaz bir gerçek.

Ancak eski Windows oyunlarını (16-bit oyunlar) oynamak istiyorsanız, Linux'u tercih etmek isteyebilirsiniz. Yeni 64-bit Windows mimarisi 16-bit programları desteklemiyor, ancak Linux hem 32-bit, hem de 64-bit işletim sistemlerinde 16-bit programları çalıştırabiliyor. WINE sayesinde Windows uygulamalarını gayet rahat biçimde çalıştırabilirsiniz.

2. Gerçek makine

Bir işletim sistemini sanal makine (VM) yerine, donanım üzerinde doğal olarak çalıştırdığınızda, işletim sistemi donanımınıza tam erişim sağlayacaktır. Dual boot sayesinde donanımınıza olan erişimi artırabilir, sanal makinelere kıyasla genel anlamda daha yüksek bir hız elde edebilirsiniz.

Dual boot'un aksine, Linux'u veya Windows'u sanal makine içinde çalıştırmayı seçerseniz, epey güçlü sistem özelliklerine sahip olmanız gerekecek.

3. Uyumluluk

Sevdiğiniz ve sık kullandığınız programların veya hizmetlerin belli bir işletim sisteminde daha iyi çalıştığını fark etmiş olabilirsiniz. Şu sıralar onarılmış olsa da, Netflix'te böyle bir durum yaşanmıştı. Örneğin Adobe uygulamalarını sıkça kullanıyorsanız dual boot'a ihtiyacınız olabilir.

4. Linux'ta program yazmak bazen daha iyi

Linux'un geliştiriciler için birçok avantajı var. Ücretsiz olması bunların başında geliyor. Dahası Java, PHP, Ruby, Perl, Python, ve C/C++ dilleri, birçok kod yazma aracı ve bash desteği parmaklarınızın ucunda. Linux bilgisinin CV'nizde pek havalı görüneceği de doğru.

Sadece Linux'la geliştirmeniz elbette mümkün, ancak Windows'taki çok güçlü program geliştirme ortamı Visual Studio'yu da kullanmak istiyorsanız, dual boot'u düşünmelisiniz.

5. Linux aslında çok kolay

Linux'un aşırı derecede karmaşık olduğuna dair bir yanlış bilgi etrafta dolaşmaya devam ediyor. Komut satırının yeni kullanıcıların kafasını ilk başta karıştırabileceğini kabul ediyoruz. Windows veya Mac'e kıyasla Linux'u kurcalamaya daha sık ihtiyaç duyacağınız da doğru. Ancak Linux'un sonuç olarak bir işletim sistemi olduğunu ve kullanımının son derece basit olduğunu söylememiz gerekiyor.

Dual boot sistem kurulumu da oldukça kolay; Linux'u ikinci sistem olarak yüklemeye dikkat etmeniz yeterli olacak (aksi halde önyükleme sorunları yaşayabilirsiniz). İşletim sistemleri arasında dosya paylaşmanız da mümkün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Windows 10 varsa gereksiz.

Güvenlik için. Temiz sadece ödemeler ve bankacılıkta kullanılacak bir linux tabanlı işletim sistemi kurun. O sistemin diğer disklerle erişimini kapatın. Eliot reiz gelse hack'lenmezsiniz :)

@19 Ekim 2016 02:15 İnternet bağlantısı olduğu sürece her türlü hacklenme ihtimaliniz var interneti kestiğin an %100 güvenlik sağlarsın.

@19 Ekim 2016 02:15 Bu aralar modemlerin hacklenmesi çok moda. Sen istediğin işletim sistemini kullan internete çıktığın modem hacklenmişse verilerinin güvenliğinden bahsedemezsin

@SonKraLL :) Allah iyiliğini versin . En doğru söz bu idi.

Evet, dual boot gerekli! Peki neden gerekli? En başta güvenlik için. İnternet geliştikçe online bankacılık, online alışveriş, online fatura ödeme, elektronik posta gibi hizmetler daha fazla önem kazandı, e-devlet, sosyal ağlar, online depolama gibi hizmetler ortaya çıktı. Diğer taraftan hacker'lar ve hack teknikleri de olağanüstü gelişti ama ne yazık ki bilgisayar kullanıcıları güvenlik konusunda gelişemediler. HDD'nin bir kenarına kuracağınız bir Linux Sürümü güvenliğinizi sağlayacaktır... >>>

Örneğin Crytolocker'ı ele alalım. Windows'taki dosyaları düzenli olarak ikinci sisteminize yani Linux Dağıtımı'na yedeklerseniz, Windows'a Cryptolocker yüklenmesi durumunda Linux'taki dosyalarınız etkilenmeyecektir. Surf için ve tanımadığınız kişilerden gelen mail'leri rahatça açmak konusunda Linux birebirdir. Bu yüzden güvenlik konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere tavsiyemiz, Linux kullanmalarıdır. Çok iyi sadeleştirilmiş, basitleştirilmiş, harika Linux Dağıtımları da mevcuttur...

Bilgisayarımda hem XP 32Bit, hem Win7 64 bit, hemde PARDUS Kurumsal kurulu.... Hepsi de gerekli... Kullanımı da gayet güzel...

Dosya taşımak o kadar da zor değil; 1- Öncelikle biraz paraya kıyıp iki disk alınır. 2- Disk 1'e W, 2'ye L kurulur (hatta bu diskte, uygun gördüğünüz bir büyüklükte esktra bir bölüm açılır, belki daha küçük boyutlu 3. bir disk bile alınabilir ve FAT32 formatlanır. Tanımayan işletim sistemi yok). 3- Bir birine karışmayan bir sürü işletim sisteminiz oldu, güle güle kullanın. Sanal makine de mantıklı bir çözüm ama tecrübemden çok güçlü işlemci ve hdd ile bol bol bellek istediğini biliyorum.

Linux içerikli haberlerin varlığı insanı mutlu ediyor. Yaşasın özgür yazılım.

Linux'tan bir işletim sistemi olarak bahsedilmiş ancak linux'un ssdece bir işletim sistemi çekirdeği olduğunu ve işletim sistemlerinin GNU/Linux olarak adlandırıldığını belirtmekte fayda var.

ben linux mint 18 sarah'ı kullanıyordum hackerler bilgisayarımda dolaşıyordu .windowsu tercih ediyorum

@19 Ekim 2016 16:15 atma din kardeşiyiz ne işler yapıyordun da hackerler bilgisayarını hedef almışlardı hemde açık kaynak bir cihazı... Yazık insanlık için yapılan bir şeyle para için yapılan bir şeyi kıyaslayıp para için yapılanı övmüşsünüz... Hem yazık hem ayıp hemde cahilce bir yorum olmuş... Kusura bakmayın bu böyle.

@19 Ekim 2016 16:15 Windowsla karıştırdın sanırım :P

daha iyi dual boot Spotify Ubuntu, Linux Mint ile uyumlu Yazılım Yöneticisinde Spotify var kur dinle bütün gün windows için var mı?

Ooo yine linux windows haberi, kavga başlasın

@21 Ekim 2016 05:57 bu eğlenceli kavga hiç bitmez, bitmesin de :)

Gerekli ama ikisinden birini kullanacak mısınız? Pek sanmıyorum. Sadece boot ekranında bir satır olarak kalmaya devam edecek bir zaman sonra.

Bence linux windowstan daha iyi (kavgaya devam :))

Sadece linuxta çalışan veyahut sadece windowsa özel içeriklerin kullanılabilmesi için gerekli hemde ana disk üzerinde 20gb bir alan ile çok rahat çalışan bir ücretsiz işletim sistemi olacak windows bozulsa bile dosyaları yedekleyebileceğiniz mis gibi bir sistem olacak. Çok ama çok gerekli.

Linux olmasaydı şu an insanlığın yarısı evinde güvenle oturamazdı (fanatiklikte boyut atladım artık)

Sen de yorum yaz

 

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Neden dual boot, neden dual boot değil?
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir