Ballmer'ın Micorosft'tan sonraki planı nedir?

Koltuğunu bırakmaya hazırlanan Steve Ballmer, akıl almaz servetiyle şimdi ne yapacak?

  • Cem Şancı
Ballmer'ın Micorosft'tan sonraki planı nedir?

Steve Ballmer'ın Microsoft'tan ayrılma haberinin üzerine gelişmeler devam ediyor. Ballmer'ın şirketin yönetminden ayrılacağı haberi, çok ironik bir biçimde, şirketin hisselerinin bir günde yüzde 7 yükselmesine neden olmuştu. Bu aynı zamanda Balmer'ın bir günde 780 milyon dolar zenginleşmesine neden oldu çünkü Ballmer aynı zamanda 313 milyon adet hisse senediyle şirketin yüzde 4'üne sahip bulunuyor.

Ballmer, Microsoft'tan ayrıldıktan sonra da hisselerini elinde tutacağını ve şirketin en büyük hissedarlarından olmaya devam edeceğini açıkladı. Şu anki değerleri ile Microsfot hisseleri sayesinde, Ballmer 11,5 milyar dolarlık bir servete sahip. Bu da onu ABD'nin en zengin 22. insanı yapıyor. Ballmer'ın yakın arkadaşı, Bill Gates ise 72,7 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanı sıfatını elinde tutuyor.

Ballmer emeklilik için Microsoft'tan ayrıca bir ikramiye almayacak. Büyük şirketlerde CEO'ların emekli olması halinde altın paraşüt ismi verilen büyük bir tazminat gelenek kabul ediliyor. Ancak, Ballmer'ın aynı zamanda şirketin büyük ortağı olmasının bu ikramiyenin diğer hissedarlar arasında rahatsızlık yaratabileceği düşünülüyor.

Ballmer'ın, emeklilikten sonra bu kadar para ile ne yapacağı ise bilinmiyor. Microsoft'un kurucularında Paul Allen, kazandığı parayla başka teknoloji yatırımları yaptığı için Ballmer'ın da benzer girişimlerde bulunması bekleniyor ancak Ballmer şu anda geleceğe dair hiçbir hazırlığının olmadığını, Microsoft'un yoğun işleri arasında buna vakit bulamadığını, yeni bir CEO seçildikten sonra yükünün hafifleyeceğini ve gelecek planları kurmaya başlayabileceğini vurguluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bilgiler yanlış, en zengin bill değil carlos slim

@28 Ağu 2013 18:56 Hayır koltuğu geri kaptı bill

Microsfot değil, henüz öyle bir şirket yok...

@28 Ağu 2013 18:59 ''o'' lar yer değiştirmiş ama iyi dikkat etmişsin helal:))

Size ne adamın parasından ?

bu adamı görünce iphone çıktığındaki saçma yorumu aklıma geliyor. "bir telefon için 500 dolar.. dünyanın en pahalı telefonu .. İşadamlarının kullanabileceği bir klavyesi olmayan bi telefonu kim alırki" diyip saçma gülüşünü düşünüyorumda bu insan nasıl bukadar para kazanabilir.

@28 Ağu 2013 19:58 apple fanboyu

@28 Ağu 2013 19:58 hakikaten ya apple için zamanında bunları sölemişti kamil :)

gitsin yazlık alsın. domatesini biberini patlıcanını fasulyesini yetiştirsin. tavuklarıyla ilgilensin. kafa dinlesin.

Micorosft Microsoft

Bana yeni bir pc alabilir değiştirmeyi düşünüyorum selam abi :D

Ben olsam bir yat alır, dünya turuna çıkarım. Çalış çalış bir yere kadar. Hayat sanıldığından daha kısa. Gezmek, yemek ve içmek. Gerisi boş. :D

@28 Ağu 2013 20:49 O kadar param olsun biraz çalışmaya razıyım.. Biraz ama.

Surface RT tablet Microsofta verdiği $900 million kuruluşa verdiği zararı ödesin

zenginin parası yine zöğürdün çenesini yoruyor

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış meselesi.

Zaten zenginde züğürdün çenesini yormak için zengin olur ne malino adamlarsınız arkadaş yaa

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play