Başlat menüsü alternatifleri

Windows XP'nin klasik başlat menüsünden sıkılanlar için en iyi Başlat menüsü alternatifleri...

Başlat menüsü alternatifleri

Windows XP yavaş yavaş ömrünü dolduruyor ancak uyum ve donanım sorunları yüzden bir süre kullanılmaya devam edecek. Bu ve bunun gibi başka sorunlar yüzünden Windows Vista'ya terfi edemiyor ancak Windows XP arabirimine de biraz makyaj yapmak gerektiğine inanıyorsanız, işte size en iyi Başlat menüsü alternatifleri.

Bu programları kullanarak belki Windows XP'yi Vista gibi yapamazsınız ancak en azından programları, uygulamaları daha pratik olarak ve daha çalıştırabilirsiniz. Meraklısına...

Alternatif #1: Vista Start Menu

İsim size garip gelse de hem Windows XP hem de başka bir çok Windows sürümünde çalışıyor. İlk başta kurulumu ve ayarları biraz sıkıcı gibi olsa da ayarları yapıp kullanmaya başladıktan sonra oldukça pratik olduğuna şahit olacaksınız.

Download: Vista Start Menu

Alternatif #2: JetStart

Sadece bir başlat menüsü değil, aynı zamanda bir yardımcı uygulamalar paketi olan JetStart ile Windows XP Başlat menüsüne güle güle diyebilirsiniz. JetStart uygulamaları kullanım sıklığına ve amacına göre gruplandırıyor ve çok başarılı bir arama özelliğine sahip. JetStart araç çubuğunu kullanarak da sık kullandığınız uygulamalara daha hızlı erişebiliyorsunuz.

Download: JetStart

Alternatif #3: Vista Start Menu Emulator

Hem Windows XP Başlat menüsünü Vista benzeri bir Başlat menüsü ile değiştiriyor, hem de aynen Vista'da olduğu gibi bir "live search" özelliği ekliyor.

Download: Vista Start Menu Emulator

Alternatif #4: Launchy

Programları çalıştırmak için simgeler ve menüler kullanmaktan sıkıldıysanız deneyebileceğiniz alternatif bir Başlat menüsü sistemi: Launchy. Tüm uygulamaları ve ziyaret ettiğiniz tüm web sayfalarını indeksliyor, klavyeden bir iki harfine bastığınızda ekrana getiriyor. Hem zamanda kazandırıyor, hem de bir daha ömür boyu Başlat menüsü ile uğraşmamanızı sağlıyor.

Download: Launchy

Alternatif #5: Keybreeze

Aynen bir önceki Launchy uygulaması gibi, birkaç harfe basarak istediğiniz program ya da uygulamayı ekrana getiriyor. Launchy'den biraz daha hızlı, laf aramızda.

Download: Keybreeze

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

ben windows xp kullanıyorum çokta memnunum açıkcası vistayı ve vista uygulamalarını hiç beyenmedim windows xp'nin yavaş yavaş ömrü tükeniyo denmekte yukarda bence çok yanlış bu gidişle windows xp kullanıcıları sayesinde vistanın ömrü tükenecek.

Microsoft Windows XP'ye 2014 yılına kadar teknik destek vereceğini açıkladı.

bende uzun bir süredir xp pro kullanıyorum. Vistayı hiç beğenmedim. Ve diğer ziyaretçiye katılıyorum. "Windows XP yavaş yavaş ömrünü dolduruyor" cümlesi çok yanlış olmuş.

vista çok ram ve performans istiyor, xp yi çok sevdik herkez sevdi kolay kolay vedalaşamayız

Kardeşimin aldığı bilgisayarda vistayı kullanma fırsatı gördüm. Tek kelimeyle iğrenç ötesi... Xp kullanımı kolay kolay ölmez...

Ben vista kullanıcısıyım ve hiç bir problemle karşılaşmadım calışmıyan programların pacthleri cıkıyor yani şu ana kadar calıştıramadığım program görmedim...ve şu an kadar hiç takılma kitlenme yaşamadım xp ise saat başı kitlenirdir ctrl+alt+del bile kitlenirdi xp'de ama vistada böle bir problem yok...sistemim güçlü yavaşlamada yaşamadım xp'ye tercih ederim bu benim görüşüm...

vistayı demeden görüş bildiren coookkkk...forever VİSTA

Maksat sanki windows xp'nin bittiği fikrini yayıp vistaya geçişi hızlandırmak. Neyse uzatmayayım...

Vista Ultimate kullanıyordum.Çoğu yazılım çalışmıyor yada sorunlu çalışıyordu.Ama internette hız olarak ve Görsel olarak iyiydi.PC 'den kaldırıp XP 'ye döndüm ve Vistanın maskesini taktım.Benim için daha kullanışlı oldu.

vista gereksiz, xp ye süs verilmiş bir işletim sistemi, ram'in büyük bölümünü yiyen ve de sadece dar bir kitleye hitap eden bir sistem. kendiniz için hava hoş tabi bilgisayarınız iyi çalışıyor ama herkesin bilgisayarı 2 gb+ ramli değil ki tek çekirdekli ve shader model 2 bile olmayan ekran kartına sahip bilgisayarlar pazarın büyük bölümünü oluşturuyor, tek getirisi dx10 o da zaten yüksek sistemler için

ÇOCUKLAR DOĞRU SÖYLÜYOR,KATILIYORUM. XP ÇOK GÜZEL.

windows 98 kullanıyorum. Makina aynı makina. Verdiğiniz paraya acıyorum. Süs değil amaç önemli. Makinanıza görünüm için eklenti yüklemeyin. Temel olan programları yükleyin. Windows 98 2 lik ram yükleyip deneyin. XPyi vistayı geçer.

Microsoft 80'lerden bu yana bu işi (İşletim sistemi) yapıyor ve bi danya para istiyor hepsine. Ne yazıkki yamalı bohçaya dönmeyen bir versiyonları dahi yok. Varsa yoksa göz boyamak dertleri.

Microsoft 80'lerden bu yana bu işi (İşletim sistemi) yapıyor ve bi danya para istiyor hepsine. Ne yazıkki yamalı bohçaya dönmeyen bir versiyonları dahi yok. Varsa yoksa göz boyamak dertleri.

Microsoft 80'lerden buyana işletim sistemi pazarlıyor. Hepsi için de yama üretiyor. SP1 yamalı vista da kırılmış anlaşılır gibi değil.

bu olayın nasıl yapıldıgını bilen varmı setup olarak gelmıyor sanırsam

bu olayın nasıl yapıldıgını bilen varmı setup olarak gelmıyor sanırsam

xp den vazgecmem ama xp cıktıgında da wındows 98den vazgecmem dıyordum yanı ınsan alıstıgı seyler kolayca bırakmıyor

windows xp tiryakilik bence.Vistanın maskesini denedim fakat kullanım açısında göz alışkanlığı açısından tuhaf geldi.Sonra kaldırdım.xp daha uzun yıllar işimizi görür.Bence gereksiz.her türlü işimizi görüyor şu an.

xp bence vistadan daha güzel çünkü donanımı fazla istemiyor

ee peki bu programların sistem gereksinimleri ne benim 256 MB RAM'im var kaldırır mı bu programları????

mrb arkadaşlar bende bu programı merak ettim indirdim bende kurcam size sormak istedim güzelmi kuruyum mu onaylıyormusunuz?

Microsoft her 3 sene de bir ürün piyasaya sürme politikasına devam ediyor. Bu işletim sistemleri arasında Vista da Windows ME gibi bir fiyasko olarak yerini aldı. Şu anda ilk görünümü Vista dan pek fark olmayan bir sürüm üzerinde uğraşıyor.
Her zaman olduğu gibi Microsoft ürünlerine 2 yıl süre ile temkinle bakmak gerekiyor. 3 service pack ve 49 yama ile XP şu anda microsofttun en iyi ürünü. Microsoft son sp ile yanlış hatırlamıyorsam %30 performans artışı getirdi ve kendi eliyle Vistayı da baltaladı.
Microsoft hatalarını bile bile ürünleri piyasaya sürüyor. sonra yamalıyor.
Microsoftu 2 sene geriden takip ediyorum.

eğer vistayı standart bir pc ile kullanırsanız gerçekten dediğiniz gibi performans açısından çok sıkıntı yaşaya bilirsiniz. Ama elinizde prof bir cihaz varsa gerçekten Vista 1 numara, belki vistanın eksikleri olabilir ama bu konuşmaların hepsi 98 den xp ye geçerkende oldu xp nin açıkları halen kapatılıyor demekki her işletim sisteminde her zaman açıklar olacaktır.

ya nasıl eski haline getirebiliriz yardım edin lütfen

Her yeni çıkan işletim sistemlerine geçiş biraz zor gelir.Vista çok güzel bir görselliğe sahip yanlız biraz sistemi yüksek istiyor vista çift çekirdekli işlemci ve en az 1 gb ram istiyor. tabi buda bazı kişilerin durumuna olanak vermiyor olabilir. Lütfen bazı proğramları yada ürünleri kullanmadan yorum yapmayın kendim pc teknik servis elemanıyım günde 10 -15 işletim sistemi kuruyorum ve arızalra çıkıyorum. Tabi benim tercihimde şuan için xp ben kendi evimdede xp kullanıyorum ve çokta memnunum ve bu şekilde de dvm edecem şimdilik çünkü vistanın bazı proğramlarda özellkikle bazı eski oyunlarda hata verdiği görülmüştür ve driver uyumları sorun oluyor genelde, onun için tercihi az bir işletim sistemi. buda benim düşüncem. HERKESE SAYGILAR...

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
ya nasıl eski haline getirebiliriz yardım edin lütfen

Denetim Masasından kaldırman yeterli

arkadaşlar onu bırakında nasıl bişey onu söleyin türkçemi kalıyo yoksa ingilizcemi yapıyo veya nasıl kaldırabiliriz bunları konuşun...güzel mi onu yazın bari bilgilendikten sonra indirelim...

ya hadi ama ya
onu bırakında biraz şu menuden bahsedin güzelmi değilmi onu söleyin bari yaaaaaaaaaaaa.....indirelimmi heeeeee

VistaStartMenu'yu indirdim ben, deneme asamasindayim suan ama standart menuye gore cok daha islevsel oldu. Isinize yarayabilir.

bencede indirin güzel bi değişim

Ben daha önceden İndirmiştim kullanışlı degil üstelik ingilizce çalıştır komutuda yok(2'ci menü)

bence süperler ama benim külüstürü yawaşlatıolar hali
yle =)

harıka cok cok tesekkurler chıp ekıbıne eksık olmayın...

Bu arayüz ve kabuklar güzel de yinede değişen sadece görsellik oluyor, ama sistem yinede aynı...

bende var zaten ama chip ekibine teşekkürler

nereden download yapıcam

vista start menü nasıl bi program ya, dev gibi start menü. çok kullanışsız

Hiç güzel diğil arkadaşlar. benim kullandığım tema Vİsta İnsprat 2 de başlat menüsü aynı vista gibi.

en iyisi bu sitede windows media player görünümü değiştirin denmiş ordan bi siteye girdim alian teması indirdim süper dehşet bişey hem pcye zararda vermiyo rahatlıkla kaldırabilirsiniz çünki sisteme yapışmıyo içinden seçip uyguluyorsunuz pcye kurcaksanız böyle programlar tavsiye ederim arkadaşlar

Bu Vista, kapitalist ekonominin bir ürünü. Yani, "tüketim hızlandırılarak devam ettirilmeli" anlayışının bir sonucu. Bir düşünelim... XP ile Vista arasında ne fark var? Aralarındaki fark devede kulak kadar ve bu fark da 3. parti yazılımlarla çok kolay kapatılabilir. Buna karşılık Vista'nın sistem açlığı had safhada...

Aslında düşünürsek Vista öyle aman aman gerekli bir işletim sistemi değil. Microsoft, Vista ile (hatta daha şimdiden Windows 7 ile) uğraşacağına, XP'ye yeni özellikler katmak yolunda ilerleseydi ya da XP'nin yeni sürümlerini çıkarsaydı olmaz mıydı?

Elbette olurdu ama o zaman satışları düşük olurdu ki bu da Microsof şirketinin de içinde yer aldığı dünyanın en büyük kapitalist ülkesinin ekonomi anlayışının yani kapitalizm felsefesinin (hani şu tüketimi arttırarak devam ettirme gayretkeşliği) özüne aykırı düşerdi...

BAŞLAT MENÜSÜNÜ ESKİ HALİNE GETİRMEK İÇİN GÖREV YÖNETİCİSİNE GİDİP UYGULAMALARDAN vse.exe' Yİ SONLANDIRMANIZ YETERLİ

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play