Bezos'un Kuiper Projesi, Elon Musk'ın Starlink'ine rakip oluyor

Amazon'un uydu internet testleri başarıyla tamamlandı ve mutlu sona yaklaşıldı. Görünüşe göre Elon Musk'ın StarlinK'i, çok yakında karşısında dev bir rakip bulacak.

Bezos'un Kuiper Projesi, Elon Musk'ın Starlink'ine rakip oluyor

Amazon, yıllar süren hazırlıkların ardından uzaydan sağlanan küresel uydu internet bağlantısı pazarında rekabetçi olabileceği noktaya yaklaşıyor. Başka bir deyişle Elon Musk'ın Starlink'i, karşısında çok güçlü bir rakip bulmak üzere.

Jeff Bezos’un projesi bir yıl önce çok güvenilir gibi gözükmüyordu. Birkaç fırlatma sağlayıcısıyla sözleşmeler imzalanmıştı, ancak bu fırlatmaların her biri gecikti. Neyse ki o zamandan beri işler düzelmiş gibi görünüyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında bir Atlas V roketi, Amazon’un Kuiper projesi için ilk prototip uydu çiftini uzaya fırlattı. O zamandan bu yana, United Launch Alliance’ın Vulcan roketi ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve Avrupa’nın Ariane 6’sı da ilk uçuşuna yaklaştı.

Tüm bu uzay araçlarına Blue Origin’in yaklaşmakta olan New Glenn ağır roketini de eklediğimizde, Amazon’un kendi mega uydu takımyıldızını fırlatmak için ihtiyacı olan her şeye sahip olacağı anlaşılıyor. Bu roketler devreye girene kadar, Amazon’un artık yörüngede olan KuiperSat-1 ve KuiperSat-2'si, Kuiper mühendislerine tasarımlarıyla ilgili bazı önemli yanıtlar ve geri bildirimler vermeye devam etti.

Kuiper uyduları, SpaceX’in Starlink’ine benzer şekilde kızılötesi lazerler aracılığıyla iletişim kuracak ve yörüngede dev bir ağ oluşturacak. Bu iletişim de başarıyla test edildi. Artık Kuiper mühendislerinin ihtiyaç duydukları şeyleri öğrenmeleriyle beraber KuiperSat-1 ve KuiperSat-2’nin görevi tamamlanmış olacak. Amazon, yörüngeden çıkarma sürecini başlattığını ve her iki uzay aracının da atmosferde yanacağını duyurdu.

Bu süreç birkaç ay sürecek. Uydular, irtifalarını 500 kilometreden 350 kilometreye düşürmek için yerleşik tahrik sistemini kullanacak ve ardından atmosferik sürüklemenin sonlarını getirmesini sağlayacak.

Elbette yörüngedeki uydu sayısı muazzam bir şekilde artarken, son yıllarda uzay çöpü konusu çokça konuşulmaya başlandı. ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), uyduların görevlerinin sona ermesinden sonraki beş yıl içinde yörüngeden çıkarılmasını şart koşarken, Amazon, tüm uydularının yörüngelerinden tek bir yıl içinde çıkacak şekilde planlandığını söylüyor.

Kuiper takımyıldızı, tamamlandığında 3.236 uydudan oluşacak ve bunların yarısının FCC tarafından onaylanan lisans kriterlerini karşılamak için 2026 yazına kadar faaliyete geçmesi gerekecek. Kuiper uzay ağının beta testlerinin bu yılın ikinci yarısında yapılması planlanıyor. Vodafone ve Verizon gibi ilk ortaklar bu hizmet pilot programlarına ilk katılanlar arasında olacak.