Bill Gates'in yeni amacı...

Bill Gates, tüm dünyada yaşanan bu büyük sorunu 6 yılda kökünden çözmeye kararlı!

  • Zeynel A. Öztürk
Bill Gates, çocuk felcini bitirmeye kararlı

Tüm zamanını Bill ve Melinda Gates Vakfı için harcayan Microsoft ortak kurucusu, dünyanın en zengin ikinci adamı Bill Gates, üçüncü dünya ülkelerindeki hastalıkların üstesinden gelinmesi için önemli çalışmalarda bulunuyor.

Gates'in vakıf yoluyla yayınladığı yıllık mektupta ise kurumun bu sorunlarla ilgili bir senedir ne yaptığına dair bilgiler yer aldı. Mektuba göre vakfın şu an en yüksek öncelik verdiği konu, çocuk felcini tüm dünyada ortadan kaldırmak. Gates, geçtiğimiz iki senede çocuk felci vakalarının 1.000'in altına düştüğünü ve şu an savaşın son, ancak en zor kısmını verdiklerini söylüyor.

Çocuk savaşından kurtulması gereken son üç ülke, Nijerya, Afganistan ve Pakistan. Bu ülkelerde, aşılama çalışmalarına engel olan birçok güvenlik sorunu bulunuyor. Gates, Aralık ayında Pakistan'da aşılama işini yöneten 9 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Bu kişilerin kendisi için bir kahraman olduğunu söyleyen Gates, onlara saygı duymanın en iyi yolunun hayatlarını verdikleri işi bitirmek olduğunu düşünüyor.

Gates'e göre önümüzdeki 6 sene içinde çocuk felci tamamen ortadan kalkmış olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yaani bence iyi yapıyosun Bill abi. Sonuçta o parayı gözünü hiç kırpmadan ömrün bitene kadar harcamaya kalksaydın bile bitiremezdin, bari hayır işlerine harca da sevap point kazan.

@05 Şub 2013 19:45 Sevap point, çok güldüm ya :) Haklısın kardeşim :)

adam gibi adam

Dünya da 1 milyar insan açlık yaşıyor, bu Dünya nüfusunun % 15 i eder. Gates Foundation (Bil&Melinda Gates vakfı) örnek temsil edecek şekilde Dünya insanlarına, Tarım, sağlık, Aile planlaması, eğitim vb. konularda destek sunuyor. Tüm sermaye sahipleri keşke onu ve eşini örnek alsa. En azından Dünyadan kazandığı nimetlerin bir bölümünü, gönüllü insanlığın hizmetine sunuyor. Göz boyama değil, ciddi rakamlarla bu konuda katkı sağlamışlar. Ne diyelim 'İnsanca pek insanca' darısı diğer Dünya sermaye sahiplerinin başına.

Bu tür yardımlar gizli yapılır ama fazladan para toplanması için reklamda şart yani cidden başka bir amaç için değilde gerçekten hayır için yapıyorsa helal olsun onun gibi birçok milyarder insan var onlara da örnek olsun ne diyelim

Adamın dibisin :D

Zenginler doyarsa açlık biter diye bir laf vardı.sanırım Bill Gates doymuş aferin ona,bir yıllık karını paylaşsa insanların büyük bolumu açlıktan kurtulur.tabi boşa yardım yerine iş imkanı sağlamak en akıllıcası, git Afrika da 100000 koyun kes sadece o gün doyurursun insanları fakat iş imkanı sağlarsan ölene kadar doyarlar. Bu iyliği Afrika ülkelerine kimse yapmaz onlar doyarda başka işlere bakarlarsa sömürgeler tehlikeye girer.çok politik oldu :):):)

cennetlik adam şu bill gates. en önemliside bizimkilerin sözde yardımları gibi değil. adam balık vermiyor balık tutmayı öğretiyor.

tamda beşiktaşın çocuğu olacak adam ;)

Dünya üzerindeki ilk 100 zengin, tüm dünyadaki fakirliği 4 defa bitirecek derecede ekonomik güce sahip.. bu tip haberleri daha çok duymak istiyoruz

@06 Şub 2013 10:36 Reel ekonomiyle bakın biraz. Para olarak evet mümkün ama tüm bu satın alma gıdaya yönelirse malesef tüm dünyayı doyuracak kadar gıdamız olmadığı için gıda fiyatları uçacaktır ve sonuçta yine yeterli miktarda gıda fakirlere ulaştırılamayacaktır. Bu nedenle geçmişte GDO, hormon, tarım ilaçları gibi sağlığa ve çevreye zararlı yöntemler kullanıldı. Ama esas mesele şudur, açlık yaşayan ülkelerde genelde iç veya dış savaş vardır. Yoksulluğun ve sefaletin en büyük sorumlusu isyancılardır. Ne zaman ki bu ülkelerde baskıcı bir dikta yönetiminden ve orman kanunlarının uygulamasından vazgeçilir, o zaman dünyada açlık denen bir şey kalmaz.

dikta konusunda haklısın da isyancıların neye sebep olduklarını tam anlamadım... diktatörlüğe karşı çıkarken olanlaraınmı yoksa açlığınmı eğer açlığınsa ben pek zannetmiyorum adam zaten war olan düzene isyen ediyor yani diktaya yani açlığa fakirliğe vs vs. ama çok da haksız sayılmazsın...

helal olsun gates amca yaptı yine yapıcağını..

Sen de yorum yaz