Bir dev daha XP'yi çöpe attı

Windows XP kullanıyorsanız ve bu dev yazılımın yeni sürümünü bekliyorsanız, bizce boşuna beklemeyin!

Bir sonraki Photoshop, XP'yi desteklemeyecek

Windows XP kullanan yüzde 42.50'lik kullanıcı kitlesi içerisindeyseniz ve Adobe Photoshop CS7'yi bekliyorsanız, bu haberimiz pek hoşunuza gitmeyebilir. Adobe ürün müdürü Tom Hogarty, Photoshop CS6'nın Windows XP'yi destekleyen son majör sürüm olduğunu söylüyor.

Hogarty, bir sonraki majör Photoshop sürümünün Windows 7 veya sonrasını gerektireceğine değindi. Bununla birlikte Windows XP'nin desteklenmeyecek olmasının onu Windows XP'ye yüklemeye engel olup olmayacağı bilinmiyor. Adobe, CS6 için Vista'yı desteklemeyi durdurmuştu ancak onu Vista'ya yükleyip kullanmak mümkün oluyordu. Şirketin Vista'yı bırakarak XP'yi desteklemeye devam etmesinin nedeni ise tabi ki XP'de daha çok Photoshop kullanıcısının olması.

Hogarty, blog'unda yaptığı açıklamada Windows XP'nin Photoshop'un ihtiyaç duyduğu performansı karşılayamadığı söylüyor. Photoshop CS7, GPU hızlandırmasından daha fazla yararlanacak. Ünlü yazılımın geliştirici takımı, "Photoshop yeniliklerinden faydalanmak isteyenler Windows 7 veya Windows 8'e geçiş planlarını yapmaya başlasınlar" diyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 39 Yorum

dandirik ikspinin yeni yeri halkalı çöplüğüdür. şimdiden hayırlı olsun....

XP'yi çöpe atmak her yiğidin harcı değildir.

Beyler Hadi Ama Xp Artık Öldü Tamam Çok İyiydi Ama Windows 7 ve 8 harika windows 8in deneme sürümünü indirp kurun bakın farkı sizde göeün (microsoft'un sistesinden indirebilirsisniz (demo) )

@17 Eyl 2012 15:4@17 Eyl 2012 15:42 @17 Eyl 2012 15:42 @17 Eyl 2012 15:42 xp öldü diyorsunuz da bu yüzden mi windows 8`den sonra en fazla haberi yapılan işletim sistemi? ayrıca windows xp 9 senedir en fazla kullanılan işletim sistemi, windows 8 çıkmak üzere tablo hâlâ bu, windows 7 bir türlü birinciliğe ulaşamadı muhtemelen de ulaşamayacak çünkü windows 8`in piyasaya sürülmesi yakın ve windows 7 kullanıcılarının birçoğu windows 8`e geçecektir.

9 yıldır xp kullanıyorum :)

ah ah xp kullanıcılarıda çok aldırdı buna değilmi? cs3den sonraki berbat menu sistemleri benim sensin diye oldschool kullanıcılara güncelleme vermemkle tehdit ediyorlar gerçekten çok korkutucu :) sanırım kimsenin umurunda olmaz bu

Doğru söylemiş. Photoshop çok performans isteyen bir program. Windows XP'de çalıştırıp sisteme ve kendinize acı çektireceğinize Windows 7'e geçin hem siz rahat edin hem de sistem rahat çalışsın.

Xp kötü bilgisayarlara hitap ediyor.Windows 7 şu an en iyisi.ALışmak zor diyenler var ama 98'den Xp'ye geçerkende aynı laflar söylenmişti...

XP ne ki ya nasıl bir toplumuz körü körüne bir şeye bağlılık gösteriyoruz anlamış değilim ancak biraz pc den anlayanlar( güvenlik,hız, kişiselleştirme detayları) win7 kullanır. Bİr ŞEYİN NEDEN İYİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLMEMİZ LAZIM TEK NEDEN XP HIZLI OLAMAZ ZATEN XP HIZLI DÜŞÜNCESİ ÇOK YANLIŞ

@saboteur16 yazınız daha ironik olamazdı çünkü asıl körü körüne bağlılık yapanlar windows 7`yi övenlerdir. kardeşim siz burada windows 7`yi övüyorsunuz çünkü medyada windows 7 övülüyor kötülenmiyor, şimdide windows xp`nin zamanının geçtiği haberleri yapılıyor (bakınız bu haber) siz ve sizin gibiler öyle düşünüyorsunuz çünkü be çünkü öyle düşünmenizi istiyorlar. ben bunu yerden yere vurulan windows vista işletim sistemini kullanmış biri olarak söylüyorum! (hemde sevice pack 1 bile değildi). windows vista ve windows 7`de neler götürüldü haberiniz yok burada aklınızca windows 7`yi öveceksiniz! ayrıca windows 7 güvenli değil (en güvenli windows; vista işletim sistemidir bilen bilir) , windows 7 vista`ya göre sadeleştirme durumuna göre kesinlikle hızlı değil aşırı derecede hantal ve aşırı derecede sistem kaynağı ihtiyacı olan bir işletim sistemi. üstelik windows xp tek çekirdekli işlemci ile çalışırken windows 7 8 çekirdekli işlemciden faydalanmasına rağmen tablo bu. 256 mb ramle çalışan windows 7 bulabilirmisiniz bulamazsınız. windows 7 sorunsuz işletim sistemi ise; neden windows 7 kullancılarının gözü service pack 2`de? windows 7 windows me`den sonraki en sorunlu en berbat işletim sistemidir bilen bilir. windows 8 bardağı taşıran son damlaydı millet bu yüzden linux`a geçmeye başladı, bu yüzden windows işletim sistemi her sene %1-2 kan kaybediyor.

Windows XP %40 Kullanılıyorsa Bu Firmanın Yaptığı Tam Bir Aptallık !

Ve En Azından Xp %10'a İnmesini Beklemelilerdi Yöneticinin Kararı Berbat !

Windows 7'nin 8GB ramle bile tutukluk yapıtığı oluyor. XP nasıl çöpe atılıyor anlamıyorum. Ben W8'in büyük ihtimalle aynı şeyleri yaşayacağını yani yeni donanım alma, daha çok ram takma ve daha iyi grafik kartı isteyecek diye düşünüyorum. Bence W8 için çok fazla acale etmeyin, piyasada donanım yeterliliği bir test edilsin, ondan sonra karar verin bence (gerçi MS maalesef bizim adımıza karar veriyor ama siz gene bir şansınızı deneyin).

şu ie kullanıcı yüzdesini yükselten bu zp kullanıcıları işte. adam bi kere almış hayatında bilmez ne nedir. yeni bilgisayar alacakta ancak o zaman 8 i görür

windows 7 xp karşısında ezik durumda olduğundan microsoft xp kullanımını azaltabilmek için windows 7 kullanımın xp çok olduğu iddiasındaki yalan haberlerle ve oyunlarda programlarda xp desteğini sonlandırma emri verme yöntemlerine başvuruyor. adope`de microsoft`un emrini yerine getirmiş

Adobe neden böyle yaptığı ortada, Windows 8`in satış zamanı yaklaşmasına rağmen Microsoft XP kullanımını bir türlü azalatamıyor. Eğer Adope artık Windows XP`nin kullanıcı sayısından dolayı bir önemi kalmadığı için bu eylemi yapıyorsa ve burada yazan arkadaşlar gibi Windows XP gerçekten gereksizse, neden hâlâ Windows 8 haberlerinden sonra en fazla haberi yapılan işletim sistemi? ;) Microsoft eğer siz XP`yi bırakmıyorsanız bende program ve oyun desteğini kestirerek kullanmanızı engeleri davranışlarıyla kullanıcıya göz dağı veriyor! Windows kullanım oranı %89`a düştüğüne ve her sene %1 kullanıcı kaybetiğine şaşmamalı! Böyle şımarmaya devam et Microsoft, ta ki iflas edene kadar yolun var!

@17 Eyl 2012 19:16 MS gözdağı vermiyor. Gerçeği söylüyor. Yakın zamanda Windows XP'den elini çekecek.

@17 Eyl 2012 20:29 önce bir yazımı anlayın isterseniz! ;)

hala xp yi savunanlar var yahu siz şakamısınız gerçekmisiniz?....

@17 Eyl 2012 20:42 katılıorum körü körüne xp savunmacılığı başka bir şey değil sadece o iyi bu iyi

@17 Eyl 2012 20:42 Gelmişsiniz burada Windows 7 taraftarlığı yapıyorsunuz asıl siz şaka mısınız!? yeni olan herşeyin iyi olduğu anlamına gelmez!

bu kararın arkasında microsoft olabilir çünkü adamlar win 8 çıkarcaklar ve hala xp kullananları görmek istemezler

Yeni Windows kullanacağız da ne yapacağız? İşlerimiz daha çabuk mu görülecek?

@eersoy93 buda ayrı bi zeka :) aloo beyin ordamısın?...

zaten bunlar anlasmali windows yeni surumleri kullanilsin diye yapiliyo nerdeyse %40lik bir oran xp kullaniyo

@sennmehmet xp kullanım oranı bu haberde %42 olduğu belirtilmiş ancak xp kullanımı daha da fazla.....

Herşeyin bir sonu var xp ebedideğil bunu kafanıza sokun artık yakında zaman makinası yapılmak üzere efendiler :)))

Cs2'den beri ayni terane. Cs7'nin tek artisi bilgisayar herhangi bir sekilde aniden kapandigi zaman onu kayit altina almasi ve calismanizin bosa gitmemesidir. Diger hersey cs2.

Bizde Adobe`yi çöpe atarız, Adobe`nin bu eylemine bakılırsa kendini rakibi yok zannediyor herhalde!

windows 7`yi öven arkadaşlar ben windows 7`yi beta döneminden beridir kullanıyorum, o dönemde barındırdığı hataları service pack`da bile giderilmedi. ne kadar sorunlu işletim sistemi olduğuna inanmayanlar ekşi sözlükteki windows 7 yorumlarını okusunlar.

yahu artık xp kullanan adam herhalde pintilikten tuvalate gitmeyede korkuyodur. ayıp ya 15 senelik işletim sistemimi kullanılır. insan utanır biraz....

@18 Eyl 2012 14:20 internette bir araştırın bakalım millet pintilikten mi yoksa windows 7`nin son derece sorunlu ve kötü bir işletim sistemi olduğundan mı windows 7`ye geçmiyorlar (kendinizi çok zorlamanıza gerek yok ekşi sözlükteki windows 7 başlığındaki yorumları okumanız bile yeterli) hatta daha geçende çevremden biri yeni aldığı dizüstü bilgisayarında yanında gelen windows 7`yi silip windows xp yükledi. iyi olduğunu zannettiğiniz windows 7 ses ses kartının kullanımı bile kapalı (birde apple`ın kısıtlamalarından şikayet edilir) işletim sisteminde ses işlemciden işlenerek elde ediliyor bu yüzden sesi iyi değil. microsoft iyi işletim sistemi yapmadığı sürece xp kullanımının önüne geçemez!

Win7 ye sorunlu diyenler acaba kendilerinde bi sorun olduğunu göremiyorlar mı? Win7 çıktığından beri kullanıyorum ve bu işletim sistemi kendni her gün geliştiren, her gün daha iyiye giden bi işletim sistemi.

@18 Eyl 2012 20:13 hergün kendini geliştiren!!?? hergün daha iyiye giden!!?? daha öyle bir windows yapılmadı :D iyi sandığı işletim işletim sistemine eleştiri gelmesi yüzünden hiç tanımadığı insanlara sorunlu diye hakaret edecek kadar kendini kaybetmek!!!! ne diyeyim büyüksün abi diyorum. herhalde windows 7`yi arkadaşınız eleştirse arkadaşlıktan men edeceksiniz, internette böylesine terör estirdiğinize göre!

@19 Eyl 2012 19:21 Bencede daha kötüye giden demeliler :D Windows XP'ye destek sitesi kurcam Microsoft yerine benden destek alacaksınız arkadaslar sevinin!

Yahu adamlar xp yi götürecez derken kendini götürecek.En son Xp ye destek kararı alacaklar, olması gerekende bu...Xp öldürülmekten cok uzak.yeni bilgisayarima format atip xp ile ucururken neden w7,vs ile kastirayimki...microsoft destek vermesede xp kirildigi icin hekirlar destek verecek bence...win 7kendine calismak icin 16gb yer istiyor.kendi guvenligini korumak icin benim donanimimi resmen somuruyor.internetimi dahi arka planda kullaniyor yavaslamama neden oluyor.ustelik bunlari engellemekte olanaksiz.xp 256mb ramle 8 gb lik win 7yi tus edecek ve yasayan taraf olacaktir.ister desteklesin ister desteklemesin xp sahada golu atacaktir.

Forever XP, bittin oğlum sen, ha ha ha ...

yıl 2013 ancak ne yazikki birilerini suclamayı ve elestirmeyi birakmiyoruz MS bize xp den kat kat mukemmel bir sey sunuyor . ancak xp yi savunma ihtiyaci hissedliyor hala . XP yi savunan HERKESE soyluyorum . win7 cok sorunlu hataliymiş bilmm ne! bir kere mavi ekran vs. ertesi gün boot edilememe sorunu hic bir hata almadim bugune kadar Guzel olan seyleri yerin dibine sokmakta cok basariliyiz sadece bu konu icinde değil her seyde boyle bizim milletimiz ancak umarim degisecek bu görüş . XP iyi diyenler neyin iyi oldugunu secebilecek Bakisa sahip degiller bana katilanlar ztn olayi cozmus anlamis insanlar digerleri sabit dusunce yapisiyla devam :D

XP kullanıyorum memnunum eski sürümleri kullanırım daha iyi hiç sorunum yok Microsoft haricinde :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir