Bir dinleme cihazı olarak Chrome...

Chrome'da ortaya çıkan bu gerip sorun; rakiplerinin diline sakız olacak kadar ciddi...

  • Cem Şancı
Bir dinleme cihazı olarak Chrome...

Google'ın web tarayıcısı Chrome'da öyle bir açık ortaya çıktı ki, rakipleri bu gelişmeye çok sevinmiş olabilirler.

Chrome'un ses tanıma aracı, kötü niyetli kişiler tarafından, kullanıcıların sesini dinlemek için kullanılabiliyor. Sorunun nedeni web tarayıcısının ses tanıma aracındaki bir açık. Bir web sayfası, Chrome'un mikrofonunu açmak istediğinde tarayıcıda bir uyarı beliriyor ve kullanıcı kabul ederse mikrofon açılıyor. Bu aşamadan sonra kullanıcı web sitesine sesle komut girebiliyor. Ancak ardından başka bir web sitesine girdiğinde hatta tarayıcı penceresini kapadığında mikrofon kapanmıyor ve ses kaydetmeye devam ediyor. Üstelik bu konuda bir uyarı da vermiyor. Chrome, bir kez ses dinleme izni verilen sitenin daha sonra mikrofona tekrar ulaşmaya çalışması halinde, yeniden izin ekranı çıkarmıyor ve sesli komuta doğrudan izin veriyor. Bu nedenle, eğer web sitesi kötü niyetle kullanılıyorsa, mikrofona dilediği gibi ulaşıp telefon veya PC üzerinde ortam dinlemesi yapabiliyor.

Google henüz bu sorunu çözecek bir yama hazırlamadı; daha da ilginci, şimdilik meseleye önem veriyormuş gibi de görünmüyor. Hatta bunun bir açık olduğunu bile kabul etmiyor. Dolayısıyla kullanıcıların, kötü niyetli olabileceğinden şüphelendiği sitelerde sesli komut kullanmaması gerekiyor. Eskiden verdikleri izinler varsa da bunu Chrome'un ayarlarından silmeleri doğru olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

garip demek istediniz sanırım

En iyisi Mozilla Firefox bence.

ohoo kaç günlük haber.

yalana bak MS kasten yapmıştır... bu tarz açıkları 1 NSA 2 MS yapar...

Buna açık diyorsanız bilgisayar kullanmayı bilmiyorsunuz demektir. Güvenmiyorsanız vermeyin izni.

Chip'te ortaya çıkan bu "gerip" sorun; rakiplerinin diline sakız olacak kadar ciddi...

kıromun neresi doğru ki buda doğru olsun. şaka gibi...

Bunu Google in kendisi yapıyordur :) Google a güvenim yok, firefox,yeni opera yada ie 11 yeterde artar bile. Zten opera ile chrome ikiside aynı altyapıyı kullanıyor.

sizce google bilmedenmi yaptı? özellikle şu NSA ile ilgili haberlerden sonra bence bilerek yapılmış bir durm

İnsan bi kapama veya yeni sekme kapama fonksiyonuna açık mikrofon izni varsa kapamayı vermeli evet açık değil aslında çünkü kapayınca giderse kullanıcıyı daha çok yorar yani tekrardan açtırma için ama özel bir seçenek olsa çıkarken kapat yeni sekmede kapat varsayılan o olsa isteyen açık tutabilse bunuda mı biz diyelim .D

@24 Oca 2014 19:41 Ne dediğin belli değil ya, kafanmı iyi

Chrome zaten pc'yi adam akıllı sömürüyor, firefox tek tercihimdir.

gerip sorun ne yaw ?

vay bee :D kullanmam sesle komut işlemlerini chrome ile devam genede

Şu Chrome'un son sürümü zaten berbat çıktı sadece bu değil başka hatalarla da dolu ama hiç umurlarında bile değil.

Biz boşuna demiyoruz Firefox kullanın diye.

Neden önem versinler ki... Bence işin ticari boyutu var bu işten para kazanıyorlar, Avrupa insan hakları mahkemesine birisi gidinceye kadar devam eder, Ve sadece google chrome da da değil yani, uygulama yüklüyorsunuz ve birde bakmışınız sizinle ilgili birsürü özel şey sağda solda , ve çağrı kayıtlarından tutunda, Kameradan izlemeye kadar oooo bize teknolojiyi dayadılar ama bir poK bildiğimiz yok... Bütün uygulamalar için aynı hepsi aynı. Anadan doğma gibiyiz kapiş, özel hayat mı istiyorsunuz. Super bir fikrim var; Karacaahmetden bir mezar al sonrada geber. Al sana özel hayat.

ben bilgisayarımı şüphelendiğim için www.dedektifsherlock.com SHERLOCK HOLMES ÖZEL DEDEKTİFLİK BÜROSUNA götürüp inceleettim ve casus yazılım tespit edildi, şu zmanda herkes dikkat etmeli bence...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost