Bu havayolu şirketi, yolcularını Güneş tutulmasının tam içine sokacak

ABD'nin Delta Havayolları, yolcularını merakla beklenen Güneş tutulmasının içine sokacak çok özel bir uçuş planlıyor. Üstelik bu uçuşun biletleri, yüksek fiyatlarına rağmen çoktan tükendi bile...

Bu havayolu şirketi, yolcularını Güneş tutulmasının tam içine sokacak

ABD'li Delta Havayolları, yolcularını Nisan ayında gerçekleşecek nadir tam güneş tutulmasının zirvesine denk gelecek şekilde, tam ortasına yerleştirecek özel bir uçuş vaat ediyor.

Havayolu, Austin, Texas’tan Detroit, Michigan’a giden 1218 numaralı Delta uçuşunun tutulmanın bütünlük yoluna göre hizalanacağını ve yolculara önü Ay tarafından kapatılmış Güneş’i havadan izleme imkanı sunacağını duyurdu. Uçuş 8 Nisan Pazartesi günü 13:15 ET’de (Türkiye saati ile 21:15) kalkacak ve 16:20 ET’de (Türkiye saati ile 00:20) inecek. Tutulmanın 13:58 ET’de (Türkiye saati ile 21:58) başlaması ve Detroit’te 15:14 ET (Türkiye saati ile 23:14) civarında zirve yapması bekleniyor.

Uçuşun tam örtülme yolunu geçecek şekilde zamanlamasının yanı sıra bu uçak, ekstra geniş pencerelerle donatılmış bir Airbus A220-300 olacak. NASA’nın söylediğine göre Ay, Dünya ile Güneş’in arasından geçerken gökyüzü yaklaşık dört dakika boyunca tamamen karanlık olacak.

Tahmin edilebileceği gibi uçuş biletleri hızlı bir şekilde tükendi ve kalan iki koltuğun fiyatı tek yön yolculuk için 1.100 doların üzerinde bir fiyata satıldı. Ayrıca Delta, aynı gün tutulmayı izleme şansına sahip başka uçuşlar da sunuyor ve bunlardan biri Detroit’ten Westchester County’ye 14:59 ET’de (Türkiye saati ile 22:59) kalkıyor ve ikisi Los Angeles, Kaliforniya’dan Dallas ve San Antonio, Teksas’a gidiyor.

Nisan ayındaki güneş tutulması, 2044 yılına kadar ABD’den görülebilecek son tam güneş tutulması olacağı için ülke genelinde bu kadar ilgi duyulması şaşırtıcı değil.