"Büyük patlama" Dünya'yı ikiye böldü!

Dünya ikiye bölündü: 10 Eylül'de yapılacak asrın deneyi Dünyanın sonu mu olacak?

"Büyük patlama"ya sadece 7 gün kaldı
Asrın deneyi dünyanın kabusu mu olacak?

10 Eylül'de Nükleer Araştırma Merkezi - CERN'de "asrın deneyi" yapılacak. "Büyük Patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayacak deney için bilim adamları uyarıyor:"Dünyayı yutabilecek mini kara delikler ortaya çıkabilir."

Yıllardır üzerinde çalışıldı. 8 milyar doların üzerinde para harcandı. Yerin 150 metre altında, bilim kurgu filmlerini bile yaya bırkacak türden bir yer kuruldu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük deneyini gerçekleştirmek için yüzlerce bilim adamı yerin altına indi ve gece gündüz çalıştı.

Sonunda her şey tamam edildi. Şimdi deney için geri sayım başladı. Tarih belli: 10 Eylül.

Deney, evrenin oluşumunu tetikleyen "büyük patlama" (Big Bang) teorisini doğrulayabilecek nitelikte. Bunun için nükleer deneylerden bile daha karmaşık sayılan "parçacık çarpıştırma" işlemi gerçekleştirilecek. Tehlikeli bir deney olduğu için yerin altında kurulan devasa laboratuvarda gerçekleştirilecek. Bu yüzden deneyi gerçekleştirecek olan ekip "güvenli ortam var" diyor ve deneyin yapılmasını savunuyor.

Kaos teorisyeni şiddetle karşı çıkıyor
Ancak bir başka grup bilim adamı dün müthiş bir uyarıda bulundu. Onlara göre bu deney o kadar tehlikeli ki "dünyanın sonu olabilir". Bu amaçla daha önce de deneyin durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuşlardı. Ancak AİHM, "Büyük Hadron Çarpıştırıcı" aleyhindeki başvuruyu reddetmişti.

Alman kaos teorisyeni Otto Rössler'in etrafında bir araya gelen insanların, AB'nin Nükleer Araştırma Merkezi (CERN)'in 10 Eylül'de hizmete sokacağı laboratuvarda yapılması planlanan "parçacık çarpıştırma" deneyine mani olabilmek için verdikleri dilekçeyi değerlendiren AİHM, başvuruyu geçen hafta reddetti.

Dünyayı yutabilecek mini kara delikler

İşte yeraltındaki dev tüneldeki "deney makinesi"

Evrenin oluşumuyla ilgili "büyük patlama" teorisini doğrulayabileceği düşünülen deneye itiraz edenler, deney sonucu "dünyayı yutabilecek mini kara delikler" ortaya çıkması ihtimalini öne sürüyor ve Fransa-İsviçre sınırındaki CERN laboratuvarının kapatılmasını istiyor.

Vatandaş grubunun sözcüsü Viyanalı Markus Goritschnig, "Deney durdurulsaydı, şimdiye kadar hiç atılmamış bir adım atılmış olacaktı" dedi ve mahkemenin, yine de dava dilekçesini esastan görüşmesini beklediklerini belirtti.

Maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi planlıyorlar
"Mini kara deliklerin, bilinen en tehlikeli nesneler olabileceğini" söyleyen Goritschnig, deneye katılan 26 fizikçinin "ateşle oynadığını" iddia etti.

Bilimadamları, CERN deneyiyle fiziğin başlangıcına, maddenin ilk kez kütle kazandığı ana gitmeyi ve maddenin neden ve nasıl kütle sahibi olduğu sorusunu cevaplandırmayı tasarlıyor.

Parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek zor

İsviçre-Fransa sınırında, 27 kilometrelik bir tünel içerisinde bulunan parçacık hızlandırıcıyı harekete geçirmek o kadar kolay değil; önce makinenin 8 ana parçası -271 dereceye kadar soğutulacak. Ardından, 1600 adet süper-iletken mıknatıs düzgün olarak çalıştırılacak. Deney sırasında bütün parçaların senkronize şekilde çalışması şart. En ufak uyumsuzluk risk sayılıyor.

Saniyede 800 milyon parçacık çarpışması olması beklenen "asrın deneyi", yerin 150 metre altında yapılacak. Deneye Türkiye'den de bilimadamları da katılıyor.


hurriyet.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 106 Yorum

insanlık için büyük bi dönem

peki amaç nedir bunda?
küçük parçaları çarpıştırıp küçük dünya 'mı yaratıcaklarmış?

Bence faydalı olabilecek deney.Korku seneryolarına gerek yok.Bilime güvenin.

Bak hava olmasın.

Tahta mı? Ne tahtası yav... Bir yerinizden element uydurmayın...Demin biri hava dedi hava...

-Top şeklinde bir alev, veya alev şeklinde bir top...

-Elimde bulunan hiper vasküler dondurucu ile o alev topunu geldiği yere göndereceğim.

-Bi kere öle bi alet yok, öle bi alete gerek yok...

sabirsizlikla bekliyorum. mukemmel bi deney. hersey aciga cikar umarim.

DAHA ADİL DAHA GÜZEL MUTLULUK DOLU BİR DÜNYA İÇİN BATSIN BU DÜNYA :D

akıllarına ne gelirse onları yaqpıyor bu ilin bilimadamları...
sonunda dünyanın oluşumunada kafayı iyice taktılar ya ii oldu :(

Risk almadan yapılan bilimin sınırları asla aşılamaz. İnsan oğlu keşfetme arzusu ile yanıp tutuştuğu sürece bu riskler hep var olacaktır, ya keşfedecek yada yok olacaktır.

akıllarına ne gelirse onları yaqpıyor bu ilin bilimadamları...
sonunda dünyanın oluşumunada kafayı iyice taktılar ya ii oldu :(

hakkaten maddenin kütle kazandığı an,maddeyle enerji arasında geçiş sınırı.tam olarak karadelik tanımına uyuyor.eğerki madde gerekli kütleyi kazanamazsa işte o zaman karadelik olarak kalır ki bunu kendileride kabul ediyor.bu deney vakumda gercekleşmeli aksi taktirde oluşan mini karadelik yutacağı atomlarla ömrü uzayacağı için saniyenin kesirlerinde yok olmaz buda büyümesi ve dünyanın sonunu getirmesi demek.

Bu adamlar kafayı yemiş.

Bişee olmaz...

yahu az daha beklesinler sevdiğimiz uzakta onu görseydik öyle patlatsalardı

Bu deneyin sonucu ne olursa olsun dünyayı değiştirecek. Deneyin sonunu herkes gibi merak ediyoruz ama acaba küçük bi ihimal da olsa tüm gezegeni riske atmaya değer mi bilemiyorum

Biz karadenizliyuk pi şey olmaz

rahat battı

saçmalık sonu fiyasko

böyle bir karadelik oluşursa acaba windowslar da çöker mi?
ona göre save edelim yani:-P

bana bişey olmaz ;)

yaw neden en başarısız , bu işte görev almayan , kendinde araştırma ruhu olmayan ve bilim adamı olduğunu savunan felaket talalcısının sözünü dinliyorsunuz inanıyorsunuzki. her zaman bu tarz adamlar çıkıyor. bu parçacık hızlandırıcı bügün bulunmuş bir makina değil. Bu çapta bir deneyi gerçekleştirecek ilk makina olabilir. Millet evrenin nasıl oluştuğuna bilimsel olarak cevap vermek için çalışmalar yapıyor. Dünyaya asıl zarar veren ingilterede bile yapılmasına izin verilen hayvan ve insan dna larının karıştırılarak sözde tedavi bulmak amacıyla yapılan iğrenç deneylerdir.

ewet dünyaa icee kötüleyince yapsınlar böyle bişiyi şimdilik saçma rahat battımı

sonuna kadar yapılsın derim..

Zaten sevmiyorum bu dünyayı. Hem kimse kimsenin arkasındanda ağlamayacak. Allah öbür dünyada deneyi yapanların kulaklarını çeker :)) olur biter.
Ben korkmam böyle şeylerden.

Rahat battı konusunda katılıyorum =) ya birde gerçekten parçacıkların çarpıştırılmasında minik bi karadeliğin yemi olacaksak bari son günlerimizi sevdiklerimizle geçirelim sabahlara kadar olan çalışma tempomuz son verelim :D

ben bunu duyar duymaz kara delik çıkacağından endişelenmiştim. teknoloji gelişene kadar beklenmeli.

abi galileo "dünya yuvarlakmış laa uyanında balığa gidelim" deyince adamcağıza neler yapmışlar. ölürüz yanarız biteriz diye korkup öölecene otursaydık şuan olmadan yaşayamayacağımızı düşündüğümüz hiçbir şey icat edilmemiş olacaktı. önemli olan o riski alabilmek. belki de hiç birşey olmayacak. belki adamlar devamında ışınlama vs. denicek. bi korku yüzünden bunlardan vazgeçmek saçmalık deil mi? ama siz yinede yakınlarınızla vedalaşmayı ihmal etmeyin neolur neolmaz:))______<huzygoo>

milyarda 8 ihtimal kara delik oluşması hiç bişey olmayacaktır

Hakkınızı Helal Edin Arkadaşlar, Eşşedü enne.....

Ya işiniz gücünüz yokmu dünyaya bilmem ne olmuşda bilmem ne. olan olmuş ne yapacaksın arkadaşım paranı iyi yerlere harcasana. deney başarıya ulaşsa ne geçecek eline. bu dünya insanlarını anlamak zor iş ya...

şu karadelik konusu çok karmaşık çünkü hiçbirşeyin olmadığı yere boşluk denir ama karadelik te boşluk ta yok :D içine girip inceleme yapamanki zaman işlemiyo

evet büyük patlama ve büyük bir bilim deneyi bizim profesör arkadaşlar çatlama deneyini izlesinler bakında utanın adamlar dünyalardan oluşumlardan bahsediyor bizimkiler kene tedavisinde elimizde olanak yok diyor arkadaşlar bırakın elin oğlu yapsın deneyini tabiki eleştirelim ama bilime saygı duyalım deneyler olmasa hiç bir alanda başarı yakalanamaz (onur

Hakkınızı Helal Edin Arkadaşlar, Eşşedü enne.....
--
:S Yanlış yazmışsın.

bir gün bitecek zaten :)

Pekiii, KaraDelik oluşursa biz cümbürcemaat Fransa'ya doğru bir kayma eğilimine mi kapılacağız? Eğer kayacaksak yolda atıştırmak için azık alalım mı? Bu KaraDelik çok menen birşey mi, aksine aslında Fıs mı? Pekiiii, KaraDelik de bizi görecek mi? Tüm bu zihinleri bedbaht eden soruları sayın CERN çalışanları abilerimize-ablalarımıza ithaf ediyorum.

karadelik filan çıkmaz garantisini veriyorum,kolaymı öyle bi karadelik oluşturmak ya,bir karadelik düşünün birde pulsar gibi bir yıldız(yıldızımsı) bu pulsar bizim güneşin 500 milyar yılda verdiği enerjiyi 1 saniyede verebiliyor ve bir karadelik bu devasa pulsarı yokedebiliyor gelde karadelik meydana getir gücün varsa daha neyden oluştuğunu bilmiyoruz bile.

karadelik değil karadelik yavrusu bile meydana gelmez bu deneyde.

lan bu iş ters giderse sistem geri yükleme yapıp kurtulacaklarınımı sanıyolar

cüneyt arkın da yaşlandı zaten kim kurtarcak bizi
herif son günlerini kola içerek gerekiyor

ama 8 milyonda bir ihtimal diyorsunuz bu imkansız anlamına gelmiyor
bu satrançta şahı yem yaparak karşı tarafın şahını almaya benzer

bencede bu adamlara rahatlık battı bu işlerle uğraşcağınıza insanlığa yararlı bişey yapın bu durumdan sadece insanlar değil hayvanlar da etkilenecek unutmayın onların da bir canı var
ve birini öldürmenin tek haklı sebebi vardır o da hayatta kalmak

bu iş şakaya gelmez burda risk sadece bilim adamlarını değil herşeyi etkiler
bi oylamaya sunmaları gerek
aralarında bi kazma varsa bu dünyanın sonu demek ve milyarlarca insanın yok olması demek

Arkadaslar CERN de 1970 lerden beri parcacık carpıstırma deneyleri zaten yapılıyor. ve wikipedia' ya bakıp orda okursanız bilim adamlarının dedigi kucuk karadelikler teorisi sadece 100 lerce milyarda 1 ihtimal, ve dunyadaki butun ineklerin aynı anda zıplayarak dunyayı yorungesinden cıkarma ihtimalinden daha kucuk :)

karadelik filan çıkmaz garantisini veriyorum,kolaymı öyle bi karadelik oluşturmak ya,bir karadelik düşünün birde pulsar gibi bir yıldız(yıldızımsı) bu pulsar bizim güneşin 500 milyar yılda verdiği enerjiyi 1 saniyede verebiliyor ve bir karadelik bu devasa pulsarı yokedebiliyor gelde karadelik meydana getir gücün varsa daha neyden oluştuğunu bilmiyoruz bile.

karadelik değil karadelik yavrusu bile meydana gelmez bu deneyde.
-----------------------------------------------------------------
Arkadasım karadeliklerin olusumundan sonra icine cekti maddelerin kutlesinin karmasık formulleri bagıntılarıyla gucunu arttırıyor, yani yedigi kadar gucleniyor. seninde anlıcan ilk olustugu anda o dedigin pulsarları yiyemez sonradan sonradan gucleniyor.

Yok artık. Çekemeyen kişilerin görüşleri bu kaos falan filan.

Proton, Elektron, Netron bundan daha küçük maddeler elde edilecek.

Her şeyin bir zıttı vardır.

Siyah - Beyaz
İyi - Kötü

Bu adamlardan maddenin karşıtını çıkarmaya hazırlanıyorlar.

KARŞI MADDE.

Büyük patlama madde ile karşı maddenin birleşmesi ile oluşan bir patlama.

Fisyonu düşünün bir nevi bu gibi. İki hızlandırılmış Hidrojen atomları birbirini iter normalde ama birleştikleri anda inanılmaz bir enerji açığa çıkar ama enerji tam enerji değildir. Kayıp meydana gelmektedir.

Ama madde ile karşı maddenin birleştirilmesinden çıkan enerji saf enerjidir. Güneşin ışığına benzeyen kör edici bir ışık ve yüksek sıcaklık.

Bilim adamları hem büyük patlamayı doğrulayacak hem bunu daha rahat nasıl kullanırız gibisinden düşünceleri doğrulayıp bunu gerçeğe dönüştürecekler.

Bu arada; Kimse ama Kimse Dünyanın yok olacağını Allah'tan başka hiçbir varlık bilemez.

Yok olacak diyenler ortalığı karıştırarak çıkar sağlamak istiyor.

BlackMesa faciası gibi bişi olmasında.Hani biliyorum fazla oyun oynuyorsun biraz sosyalleş diyeceksiniz. Hayatımda bir kere bile Half-Life oynamadım. 1de 2de episodelerde. Ama şu bir gerçekki bu kadar allandırıp ballandırılması bunu yapacak profesörlerin hatası. Adam gibi anlatsalar belkide bunlar olmayacaktı. Birde anti madde bulup ne yapacaklar? anti maddeleri birleştirip bomba yapacaklar. Einstein bile nükleer güç ile uğraşırken masumdu. Ama ne oldu? Bomba bomba.com. Sakata gelmeyelim kardeşler. Bi düşünelim ne olacak bu anti-madde? Kanserli bölgeyimi yok edecek? İnsanlarımı yok edecek

Not: Bari son günlerimizi biraz daha yararlı geçirelim. Orucu bozunca Kızılaya bir kan verelim. Gidip teravih kılalım. Bir fakirin evine pide götürelim. Bu bir işaret bence. Yukardaki "iyilik yapmanız için illa zorlamakmı gerekiyor?" diyor. Hadi kuzu kuzu bi kan verelim. Bak adamlar %60 düştü bağışlar diyor. Hadi güllerim, hadi canlarım.

Çok kafa yormayın yahu dünyanın yanından meteor da geçebilir, karadelik de çıkabilir, hiçbiri olmasa zaten dünya ağır ateşte pişmeye devam ediyor biz canına okuduk zaten dünyanın :P Hepsini bırak Türkiye'de yaşıyoruz yahu, işten eve gitmek daha tehlikeli zaten :D

bence dünya yı tehdit edecek hiçbir şey yok o kadar kolay değil dünyayı yörüngesinden çıkarmak 9-10 şiddetindeki depremleri yaşayan dünya yörüngesinden çıkmadı bunlar mı çıkaracak bence böle bişey olmaz adamlar sadece ispatlamaya çalıştıkları şeyleri ispatlamak için uğraşıyor örneğin big bang bence bu bi bi çığır!

1 karadelik denen neyse kutlesi olmayan atomların yapısını bozup etrafındaki diger atomlarıda kendi atomuna benzeten birsey yani etrafındaki hava herhangi bir gaz bile yayılması icin yeterli
2 karadelik tehlikesine karsı bu deneyin yapılmasının taraftarıyım çünkü çok küçük bir ihtimal yüzünden insanlığın gelecegi icin atılacak adımdan vazgeçilmesi taraftarı degilim ne yapacaksınız diyorsunuz ama bir dusunun bugun bunları yazmak icin kullandıgınız her enerji veya varlık (bilgisayar gibi) bu deneylerin bir parcası

UÇUR bizi BOB hadi ölüyosak ölelim bu ABD lilerde anca yok sonumuz gelebilir yok dünyaya bişey düşer yok bilmemne ya hikaye mini kara delikmiş :D :D:D yut bizi :D delikcik

kara delik açılsa ne olur?nasılsa kurtarıcımız abd var ya gelir kurtarır dünyayı!!!
bide biri demiş ki:10 şiddetindeki deprem yörüngeden çıkaramadı bu mu çıkarcak?
:D:D:D:D:D:D:D koptum yoruma dostum dünya dev bir mıknatıstır o yüzden altını çizere söylüyorum kesinlikle yapay olmadan doğal yönden bir patlamayla depremle vs. yörüngeden çıkması söz konusu olmamaz isterse 25 şiddetinde bir deprem olsa haliyle dünyada insan kalmasa dahi dünya yörüngesinden çıkmaz:)fakat adamlar doğru söylemiş şu deneyi yapmak tehlikeli fakat abartılan kadarda değil

yorumumda yanlış anlamalara yol açabilecek bi yeri eksik yazmışım düzeltiyim hemen:)
'...altını çizerek söylüyorum kesinlikle yapay olmadan doğal yönden DÜNYA ÜZERİNDE GERÇEKLEŞEBİLECEK bir patlamayla depremle vs. dünyanın yörüngeden çıkması söz konusu olamaz... ' olacaktı;)

aaa aah çıldırmış bunlar şimdi bu deney olursa yeni kitaplarmı basılcak ben bunca sene boşamı okudum :D Bu bilim adamlarını gerçekten boşta bırakmaya gelmiyor. ya atomu ikiye bölüp içini görmeye çalışıyorlar karpuz misali :D yada protonlarına ayırıyor ayırmakla kalmıyor birde çarpıştırıyor bilimsel kasap bunlar.

Peki bunlar yaptı deneyi açtı bir delik kendilerinidemi düşünmüyor.yaklaşık 6 milyar insan var. öbür tarafta bunları linç ederler ben söyleyim. Panik olurlar "bakın yani son kabloyu bu bne taktı hadi son kabloyu taktın açıkla" "ben takmayalım dedim o kadar size 8 milyar dolara bi 60 yıl daha yaşardım paşalar gibi ben" :D:D:D:D:D

Birde Türkiyede herşey kapanıyor diye şikayet ediyoruz bu merkez Türkiyede olsa cart diye yarın zabıta kapıya bir mühür basardı koskocaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Tüm Dünyada manşet "Zabıta Rıfat Dünyayı kurtardı" :D:D:D

Şimdi bu projeye 8 milyar dolar yatırıldı demi insaf be o paraya insanlık ayıbı Afrika kalkındırılırdı. :/

26 kaçıga vermişler parayı bol keseden kullanıyolar. Amaç ne " Atomu çarpıştırcam" "eeeeee" "Bakalım Dünya nasıl olmuş merak ettim." Gerçi bu soruyu Türk Bilim adamlarına sor "Ekmek parası abi" der. :D:D

Sonuç olarak iyi yönden bakın 8 Milyar dolarlık bir deliğimiz ve linç edicek 26 adet bilim adamımız olcak kolaymı bilim adamı linç etcen hemde öbür tarafta :D

Bi kere kara delik hesapta minimum hacimde maksimum kütle barındıran, yani sabunlanmış matematikte sonsuz kütleli madde yığınıdır. Kendisi büyüdükçe küçülür. Kütlesi artıkça çekim kuvveti artar ve atomlar birbirine daha yakınlaşır ve hacmi küçülür, karadelik çarpanı iyice sonsuz olur.

Öyle bir çekim alanı oluşturmak için 800 atomdan daha fazla şeye ihtiyaç var.
Yıldızlar bile zamanları tükenince aralarında çok azı kara deliğe bürünüyor. Bizim 800 atomdan bişey olmaz...

Hele ki Intel 800 çekirdekli atom işlemcisi ile hiç bişey olmaz.
O atomlar çarpışmaz bile.
Ezberden (8Tb önbellekten) pi sayısının milyarlarca uzantısını 3sn'de söyler o kadar.

biraz önce cnn de izledim açıklama yaptılar kara delikler oluşsa bile mikron büyüklükte olucak ve açıldığı an kapanıcakmış dünyayı yutma olayı hepsi medyanın abartısıymış kendi ağızlarından açıkladılar demin bende isterdim bi kıyamet olsada kopsak dünyaca diye ama öle bişi olmicakmış ara ara vermeye devam ediceklermiş bilgileri cnn de

ben de bir ara lisede fizik dersi görmüştüm.Bence de patlamaz:-)

""evet büyük patlama ve büyük bir bilim deneyi bizim profesör arkadaşlar çatlama deneyini izlesinler bakında utanın adamlar dünyalardan oluşumlardan bahsediyor bizimkiler kene tedavisinde elimizde olanak yok diyor arkadaşlar bırakın elin oğlu yapsın deneyini tabiki eleştirelim ama bilime saygı duyalım deneyler olmasa hiç bir alanda başarı yakalanamaz (onur""

Bilgisi olmadan fikir sahibi olan biri daha. arkadasım o deneyde 3-4 tane türk professor var...nie kendimilletni aşağılama gayreti içindesinki!!!!

malesef o deneyin yapildigi yerin üstündede ben oturuyorum :)

aman beee dünyanın sonu gelsede kurtulsak..emperyalizm,kapitalizm-şimdide bilim adamları.....iyice sıkmaya başladı bu gezegen...bi gezegeni yok edip paylaşamadınız..
deneyin yapıldığı gün orhan gencebaydan - "batsın bu dünyayı" dinleyelim..varmısınız?

zamanında türkiye'ye 20 milyon dolar (rakamda yanılma ihtimalim var ama sanırım daha yüksek bir rakam değildi) karşılığı deneyin geliştirici kadrosunda bulunma ve bu laboratuarda söz sahipliği hakkı verilmiş ama türkiye, deneme yapmak için 20 milyon dolar mı verilir mantığı ile bu olaya sıcak bakmamış ve malum uçak kazasında hayatını kaybeden birkaç profesör nüfusunu kullanarak türk profesör ve öğrenciler için biraz geri planda da olsa bu deney ortamında bulunma şansı sağlamıştır.

şimdi 20 milyon dolar az mı mantığının hala devam ettiğine eminim ama bu insanların -bakabilirlerse- şu açıdan bakmasını rica ediyorum.
bütün dünyanın merakla sonucunu beklediği ve birçok şeyi değiştireceğine inanılan deneyde türkiye ön sıralarda.

bu sizin "neden biz birşey yapamıyoruz neden bilimadamlarımız uyuyor" sorularınızın cevabı niteliğinde bir cümle sanırım ama iş bu konularla ilgili fedakarlık yapmaya gelince devletten farklı düşünmediğiniz için farklı bir sonuç çıkmıyor ortaya.

ayrıca zamanında verilmeyen bu parayla bu deney düzeneğinin hazırlandığı laboratuarın sahibi olma hakkını da kaybettik ki bu isviçre ve fransa sınırları civarında bulunan bir yer altı laboratuarı ve içinde sadece parçaçık çarpıştırma deneyi yapılmıyor. yani biz bir zamanlar 20 milyon dolara dünyanın önde gelen bir bilimsel araştırmasında lokomotif kadroda bulunmayı reddettik şimdi ise uzaktan bakıp hayıflananlar kadrosunu doldurmaya çalışıyoruz.

son olarak şunu da söyleyeyim bazı yerlerde okuduğum kadarıyla bizim orada bulunan profesör ve öğrencilerimiz olaya dahil edilmiyor sadece olayla ilgili bilgilendirilip, araştırma gezisi yapar gibi laboratuar gezdiriliyor yani deneyde hiçbir katkımız yok ne yazık ki.

yazımın sonuna şunu da ekleyeyim; bu yazıyı klasik bizim elimizde zamanında şöyle imkanlar vardı böyle imkanlar vardı efsanesi oluşturmak için yazmadım. sadece bu konuyla ilgili bir zamanlar internet gazetelerinde bolca çıkan haberlerden aklımda kalan ve tutarlı olanları yazdım. yoksa böyle efsaneleştirmeleri ben de sevmem. maksat bu konuda birazcık bilgi vermekti

20 milyon dolar tabiki çok para.
O para çok daha faydalı işler için kullanılabilirdi ki zaten öyle düşünmüşler ve bence doğru düşünmüşler.
Çünkü muhtemelen o parayı bu çok pahalı projenin maliyetini küçük de olsa bir bölümünü enayilere karşılatmak amacıyla istemişlerdir.
Ve demişsinki :
"bizim orada bulunan profesör ve öğrencilerimiz olaya dahil edilmiyor sadece olayla ilgili bilgilendirilip, araştırma gezisi yapar gibi laboratuar gezdiriliyor yani deneyde hiçbir katkımız yok ne yazık."

muhtemelen 20 milyon doları ödedikten sonra da durum bundan pek farklı olmayacaktı.
Belki bugüne göre biraz daha fazla bilgilendirip, biraz daha fazla gezdireceklerdi hepsi bu.

Aynı zamanda da" madem sizi de artık dahil ettik olaya , hadi bakalım pamuk eller cebe öyle 20 milyonla olmaz bu işler desteklemeye devam" deyip, yolmaya devam edeceklerdi.(belki de "etmiyeceklerdi" :D bilemem :D:D)

Eğer gerçekten bu olaya tam manası ile dahil olacak ve ciddi söz sahibi olacak, istediğimiz bilgiye ulaşabilecek ve önemli gelişmelere katkı sağlayıp bilim ve teknolojide çok önemli ilerlemeler sağlayacaksak 20 milyon hiç bir şey değil.

ona kalırsa gap için 50 milyar dolar ödenek ayrıldı

*mmm kara delik cok cazip geliyor sole etrafınıza bir bakın her yer kara delik :)
*şimdi ben soruyorum kendi kendime acaba bu alet soldan saga mı dönecek yoksa sagdan sola mı donecek.
*acaba sola donerse ne olur saga donerse ne olur :) [rotillerde hafif ayarsızlık var abi saga cekiyor bu :) ]
*dunyayı kurtaran adamın oglu var abd ile el ele varip kurtarırlar merak etmeyin :)
*her zaman bir B planı vardır. :)
*erkekliğin %90 nı uzaya kacmaktır. :)
*dunya yorungesinden cıkarsa beleş uzay yolculugu baslar. :)
*kara delik açılırsa beyaza boyarlar. ak delik olur :)
*zaten dunyanında canı sıkılıyordu hiç olmassa onada adranalin olur. :)
*insallah yorungeden çıkarızda mars'a dogru bende bir kuzenleri ziyaret ederim bayadır gormuyordum :)
*deney esnasında umarım elektrikler kesilmez. yoksa butun iş berbat olur ups vardır insallah :)
*umarım o hızda donerken bilye dagıtmaz insallah [ çin degildir insallah malzemeler. ]
*half-life gibi yaa patlama olurda bir tek gordon freeman kalırsa orda levyeyi bulur insallah. :)
*yaa kara delik acılırda cereyan yaparsa üşütürüz mazallah :) kıslıkları hazırlmamak lazım simdiden.
***************************************************
şaka maka bir yana mubarek ayda allah herseyin sonunu hayır etsin. umarım kazasız belasız hayırı bir sonuc cıkarda herkez egosunu tatmin etmiş olur.

Felaket senaryoları:
*Mikro karadelik: Bilimadamlarının dediğine göre çok küçük boyutta oluşacak ve hemen kaybolucak denilse de kütle çekim kuvvetinin çok yüksek olması tüm dünyanın Fransa'ya gömülmesi.
*Atom bombası şiddetinde patlama: Olası patlama ile avrupa kıtasının bir bölümü yok olacak, fay hatlarını da tetikleyecek olan patlama Asya'ya kadar uzanan ve devam eden faylarla geniş çaplı bir depreme ve global felakete sebep olacak.
*Radyoaktif etki: Deneyin yapıldığı geniş alanda radyasyon oluşacak, atom bombası kadar etkili radyoaktivite görülecek.
*Dünyanın mayetik kutuplarının değişmesi: Hali hazırda manyetik kutupları değişen dünyanın kutup düzenini allak bullak olması, manyetik kaos.

10 eylülmüüüü! yani yarın!! bilgisayarım!!! bilgisayarımı kurtarmalıyım!!!!!!!!

Asil deney yarin degil korkmaniza gerek yok arkadaslar.

Mayalar ve Inca lar 24 aralik 2012 ye kadar takvimlerinde tarihin devam edecegini belirtmislerdi. Bu tarihi ise kiyamet ve tarihin sonu olarak bildirilmisti. Büyük hadron carpistiricisi da tam bu zamanlarda gercek deneylerine baslayabilecek. Rahat olun yerina ben kefilim ;-)

Acaba bu işin bilimselliği yönünde yorum yapanlar, sizi niye deneye çağırmadılar madem çok biliyorsunuz gidin deneyi siz yapın yok karadelik şöyle olur böyle olur, discoveryde gördüğünüz şeyleri burda satmayınız! Bilim adamlarının yıllarca olan birkimine hakaret ediyosunuz!

NOT: Çarpışmada küçük patlama olsun fransa yok olsun yeter :P

big bang ekimde yapılacakmış duyurulur.

Bu deneyin büyüklüğü anlamayanların itirazı.
Bu deney gelmiş geçmiş en büyük quantum fizik deneyi olacak ve bir çok sorunun cevabını verecek yada fikir sahibi edecek.
Riskler çok büyük ve kaza olasılığı var
kar zarar dengesine bakarsak olabilecek zararların büyüklüğü karşısında kar zarar terasizi büyük risk taşıyor.
Bilimsel açıdan çok önemli bir deney ama 1. sırada değil.
yinede sadeece Allah'ı arama deneyi değil bu deney.
tabi ona inanmayanlara bir örnek olmasını temenni etmiyor değilim
lakin ilimde bir ibadettir.

ya yarın benim doğum günüm ve galiba benim için ölüm günü olacak:( ama şaka kısmı bir tarafa ben bu patlamaya katılıyorum.en azından bu sefer öncelik avrupada olur ölüm sırasında:)) o kadar ortadoğu ve kafkaslara parmak atıyorlar.bakalım büyük parmak nasılmış görsünler:))ayrıca avrupa ortadan kalkarsa bu şu manaya gelir artık ab hayarimiz başka tarafa kayar.yani başka ab.nasıl yani? ee asya birliği kısaltımıda ab de ondan:)) ...ama kesin birşey varki o da dunyanın tamamına birşey olmaz ama bir kısmına olabilir(o-l-a-b-i-l-i-r).çünkü hala mesih gelmediki dünya bitsin.ayrıca yaklaşık 10 gündür oruç tutuyoruz bayramı görmeden öyle varmı toptan gitmek.Allahın da gönlü razı olmaz.hazreti israfil de yapmaz bana göre .şonuçta 1 melek etmez galiba.biz onu melek olarak biliriz korur demi yaw bizi.umarım korur...Allah ne demiş kulum beni nasıl bilirse ben öyleyim.bizde yardım eder dünya nimetlerini bize bahşettmesini sürdüreceğine inanalım oda devam etsin vermeye.(tüyolar veriyorum ha:))))

*BBB
sen bayağı inanmışsın dünyanın sonu denen düşünceye gayri.ama galiba görmeden el sallayacaksın dünyaya:)) ayrıca ''kıyametin sonu olacak ''diye bir türkçe cümle yoktur.kıyametin başlangıcı vardır.türkçemize en azından anlam yönünden sahip çıkalım(varsa sizde beni uyarın.ki ben türk olmadığım halde bu kadar hassasiyetli isem gerisi siz düşünün)

Bence karadelikten maradelikten hiç bişicik olmaz bize, bizim cebimizdeki karadeliği gelip araştırsalar o bilimadamları hayrete düşerlerdi. O zaman görürlerdi bu bünyenin (kütlenin) nasıl oluyor da bir hacmi oluyor :)))

arkadaşlar ya bilen biri söylesin bu patlamanın etkisi ne kadar olacak we bu patlama öncesi deney yarın kaçtaaaaaaa

kendini haşa C.C CENABI-ALLAH zanneden kaçık bilim adamları bunlar ... ne olucak sorun olduğunda özürmü dileyecekler CENABI- ALLAH dan

dünyamızı kendi elimizle yok ediyoruz bence hiçadi değil.hemde gözgöregöre

ya lütfen bu patlamayı gerçekleştirmesinler tamam anlıyorum çok para harcamışlar ve çok uğraşmışlar ama ya kötü bişey olursa o zaman yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olacaklar ayrıca bence yapmalarına hiç gerek yok anlayınca nolcak sanki şimdiki gibi yaşasınlar lütfen bunu bi kez daha düşünün!!!...:(

yaw arkadaşlar fizik bilmeyen insanların kıyamet demesine çok şaşırıyorum.Bu kadar emek harcanmışsa kesinlikle yapılmalıdır deney.Birçok şey icat edilebilir bu deneyle

patlamasın bu akşam işallah öle bişi olmaz ki olursa hakkınız hella olsunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn ben daha ççk kküçüğümmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

bence fransada yok olmasın mustaf91 bencil lmayalım sonuçta dünya bizim gezegenimiz ben inanıyorum ki allah bizi korur ve yarın okula sapa sağlam giderim tabi olursa ki işallah olmaz hiç biyer yok olmasın küçüçük bir ağaç yada ev bilşe ben evleri ağaçları düşünüyoken sen fransa yok olsun diosun ayıp yani işallah yarın okula sapa sağlam giderim.hakkınızı helal edin

bu bilim adamları çok kafasız bi şeyi beceremicekler herşeyi allak bullak edicekler oysa ben daha okulumu bitiremedim kiiiiiiiiii

dünyanın bilim adamları cok sacma seylerle ugrasıyorlar.dünyada o kadar sorun var ken boyle aptalca seylerle ugrasmaları cok sacma.kıme ne zararı var kı.herkezin hayatını tehlıkeye atıyorlar.bence bır an once vazgecsınler.neyın ne olcagını ALLAH'tan baska kımse bilemez.............

bu ne yha artık marmarada da deprem olcak diolar. herkez çok korkuor gece kimse yatmıor. ben bile tedirgin oldum bu ne demek yha bir de mini kara delikler çıktı diolar ki; en küçük bir ihtimal bile olsa mini kara delikler dünyayı yutacak valla bilim adamları dünyanın sonunu getirmeye çalışıyorlar dünyanın sonu gelirse bu kadar insana yazık yha bu kadar hayvana yazık vallahi benim düşüncem budur ayrıca siz bu kadar insana mı kıyıyorsunuz farkındamısınız kim bilir eğer bu deney yapılmasaydı bu insanlık milyonlarca yıl sürerdi bence bu deney bir an önce durdurulsun!!!!!!!!!! insanalara bize acıyın bize hiç mi acımıyorsunuz lütfen yha deney bir an önce durdurulsun çok korkuyorum bu gece yatmicam Allah en hayırlısını bilir en iyisini bilir Allah sonumuzu hayır etsin dilerim allahtan bu deney durdurulur

ben bu deneyi çok saçma buldum çünkü: deney yapılınca ne olacak başları göğemi ercek bence bu bilim insanları hayatta yaptıkları en yanlış deneyi yapıcaklar ya tamam kendilerini düşünmüyorlar biz çocuklarıda mı düşünmüyorlar? ya kara delik bizi yutarsa hayatımız bittti cennet ve cehennem tarafında bulursak kendimizi ne yaparız benim daha yapıcak şeylerim daha bitmedi ben ölmek istemiyorum daha anaokulu öğretmeni olucam :) dünya ikiye bülünürse yarı insan yaşıyıcak yarı insan yaşamıycak mı??????????

Allah islah etsin ne diim

kıyamet olsada kopsak

neden herkez ölümden bukadar çok korkuyor yaw <ölüm nereden gelirse gelsin ölüm hoş geldi sefa geldi> bilim adamlarına başarılar

bu deneyin amacı ne? niçin böyle bişey yapıyorlar? ya dünyanın sonu gelirse!

arkadaşlar büyük patlama başladımı başladıysa ahirette o bilim adamlarına hakkımı helal etmicem sizde etmeyinya daha çok küçüğüz

arkadaşlar ben çok korkuyorum. yaryardımedin ya

gerçekten çok tehlikeli bir deney ufak çapta yapılan ilk deneyinde 3 yerde 7 şiddetinde depremler olmus . ufak çaptakinde böyleyse... ''deney adamlarına destek veren arkadaşlara''
DUYRULUR!!!!

kara delik olan yutcu şeyi dandik deneyeki ihcatlarmı yapıcak zuha:D

YA SİZ BUZDOLABIMI DONDURUYOSUNUZ BIRAKIN YA :p

bence bu deney için tek sözüm var. kara delik açmayın işinizi yapın insanlığı 100 yıl sonrasına taşıyın;)

Caliskan ve dahi oldugunu düsünen arkadasimiz selahaddin eyyub-i Türkiye de yiyip icip barindigi anlasildigi halde kendisini Türk olarak nitelendirmemis sag olsun kullanilan Türkce ye hassasiyet gösterdiginden bahisle Türkce mi elestirmis.

Yurt disinda egitim sirasinda dogrusu güzel Türkce mizden oldukca uzak kalmis oldugumdan ya da zaman darligindan özensiz yanlis bir seyler mi gönderdim acaba dedim ama yazdigim Maya ve Inka larin 24 aralik 2012 i kiyamet vakti ve tarihin sonu gördükleriymis. Yazdigi gibi kiyametin sonu seklinde bir cümle kullanilmamis. Kiyamet ve tarihin sonu her ne kadar tam olarak dogru bir cümle olmasa da normal bir Türk gencinin zeka ve kavrama esnekligi dahilinde oldukca anlasilabilir ancak kendi zaten Türk olmadigindan bu bilince ulasamamis olan arkadasimizin dogum gününde yok olma panigi icinde bilincsizce pespese calakalem yazdigi anlasiliyor.

Benim kiyameti göremeden gitmekten yana bir sorun ve sikayetim olamaz. Kafanizdaki kiyameti tam olarak bilemiyorum ve dogum gününüzde bunun yasanmayacagini garanti edebilecegimi yazmistim ama size kendi kücük kiyametinizi korkarim umdugunuzdan da kisa sürede yasayacaksiniz bunu da yazik ki garanti edebiliyorum. ;)

kara deliklerin pesine duseceklerine 8 milyar dolari afrikadaki ac insanlara yollamis olsalardi insanliga daha cok yardimlari dokunurdu!!!size ne kardesim yok kara delikmis yok boyutmus..evrenin sonu mu gelir,gelirse kiyamet gelir zaten..

günesin 100 katı sıcaklağa -270 dereceyle karsılık vereceklermis nasıl basa çıkacaklarsa gitsinler mars da bu deneyi yapsınlar dünyamızı rahat bıraksınlar

kara delikler olusacakmısda o delikleri yüksek sıcaklık yok edecekmis

bazı arkadaslar mayalarve ınca larda bahsediyorlar kıyametin2012 olacağını yazmısalar iyice arastırsın lar kıyametten hariç baska bir ceviri daha var dünya uzaylılarla karsılasacak diyor bazı cevirmen ler yükselis yılı diyede geciyor

stargate atlantiste makkeyin yaptığını yapmasınlar yeter enerjiyi yönetemeyip günes sistemini yok etmesini diyorum

Bence bu deneyı yabacakalarına afrıkadakı ac ınsanalara yollasalarıdı daha ıyı olurdu.Bu deney cok tehlıkleı bazı bılım adamları bu dunyanın sonunu getırecegını dusunurkenn basıları ıyı olacagını dusunuo bole 1 deney sacma bence....... :@

yapılsada görsek

bizim otuzyıl sonra gelebileceğimiz noktaya yüzellimetre yerin altında üçbin bilimadamıyla CERNde olan biteni takip ederek bile karşımaddeyi bulanları eleştirmek çok kolay olsa gerek ama kriz karadelik anlamıyor

deneyi yapıp da ne olacak.ben daha 12 yaşındayım ve hayatımın baharındayım.herkez gibi bende endişeleniyorum.hadi kendi hayatlarını tehlikeye atıyorlar bizimkisinidemi atıyorlar.bu deneyin yapılmasını istemiyorumm

böyle insanlık olmaz biryanda aç ve susuz insanlarvarken biryandanda böyle büyük paralar harçanıyor hani insanhakları nerde insanlıkdersiverenler yazıklarolsun batılılara

ya bılım adamlarının baska ıslerı yokmu ya.ne gerek var kı bu deneye ya sonuc alınamazsa deneyden.ınanıyorumkı bu sırrı öğrenemeyeceklerde

siz ne yapıyorsunuz ben daha 14 yaşında bir genç kızım ama onların deli olduguna kanaat getirdim bu deney olmasın istemiyorum kendilerini riske atabilirler ama bizi riske atmaya hakları yok bu deneyin yapılmasını istemiyorummmm

kafayı sıyırmış millet

gülim bari biraz bilgili olun yha kara delik yıldızların (güenşten daha büyük) patlamasıyla oluşa belirli hiçlik (yokluk yani 0 hacim) bu deneyle alakası bile yok korkmayın ölmezsiniz

saçmalı ne gerek var bu deneye

ya allahtan başka kimse kıyameti getiremeyecek e bilim adamları dünyanın yok olacağını söylüo eğer biz bu gerçeğe inanırsak yani dünyanın yok olacağı erçeğine kuranı kerimi inkar etmiş oluruz he eğer deneyde böle bişe gerçekleşiceksede bence deneyden önce olan olucak

Sen de yorum yaz