Cep devi veda etti!

Artık, üzerinde bu markayı taşıyan cep telefonlarını sadece rüyalarınızda görebileceksiniz!

Cep devi veda etti!

90'lı yıllarda ürettiği cep telefonları ile adından söz ettiren Japon üretici Panasonic, telefon piyasasından çekildiğini resmi olarak açıkladı. Zaten beklenen bu gelişmenin en sonunda gerçek olması, aslında kimseyi de şaşırtması.

Firmanın Avrupa'da piyasaya sürdüğü akıllı telefon serisi Eluga'nın bekleneni verememesinin ardından şirket kendi evinde de pazar payında ciddi kayıp yaşadı. Tüm bu hayal kırıklıkları sonrasında Panasonic, telefon üretimini tamamen durdurma kararı aldığını açıkladı. 2001 yılında Japonya cep telefonu pazarının yüzde 21'ine sahip olan şirketin payı bu yılki rakamlara göre yüzde 7'ye kadar gerilemişti.

Japon üreticilerden NEC de, geçtiğimiz Temmuz ayında telefon piyasasından çekildiğini resmi olarak duyurmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Kim almıştır ki

Japonlarda bir düşüş var hadi hayırlısı

Tvde panasonic on numaradir gerisi boş cekilsin telefon isinde htc samsung apple varken ugrasmaya degmez

Japon Devleri küçülüyorlar...

panasonic anca telsiz telefon falan alınır :D

Çekilsin tabiii windowsphone varken kim alır seni

@07 Eyl 2013 17:59 android ve iOS varken kim alır seni windowsphone

cep telefonu ürettiklerini bilmiyordum. o kadr. yani. ev telefonu üretsin ancak.

Eluga serisi güzeldi ama boşa gitmiş.Hayırlısı

Made in japan, japan artık sıkmaya başladı zaten. Herifler iyi yaptıkları ürünlere bile birkaç defo koyuyor, servisten parçadan kazanmak için. Oyüzden nokia,dan şaşmıyorduk oda usa oldu.

Kardeşim TR'de panasonic ürünlerin fiyatları çok pahalı, kim alır ki milletin geliri zaten belli, o zaman da batmaya yok olmaya mahkum olursunuz

ilk titreşimli telefonu yapmıştı halbuki. toprağı bol olsun.

Cep telefonu sektörü de yavaştan yavaşa ABD güdümüne girmeye başladı diyeceğim ama Samsung var.. O da ABD menşeli Android'e mahkum..

Hayatımda ilk kullandığım telefon Panasonic GD50 idi. Sonrasında o kadar memnun kalmış olmalıyım ki GD92'ye geçmiştim. 4 farklı ışık rengi seçeneği vardı.. Hey gidi günler heeyyy!..

Japonlar bitiyor gibi. Pioneer bitti nerdeyse. Pana telde bitti tvdede çok geride oradan da cekilebilir. Sony zaten hep zararda gayrimenkul lerini satiyor. Toshiba da gerilerde kaldi bakalim ne olacak

Bizim bir tanecik bile yerli telefonumuz yokken yorum yazanların japon firmalarına üzülmelerine hiç bir anlam veremiyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir