Ceplere özel Ubuntu resmen tanıtıldı!

İşletim sistemi devinden, tüm Android ceplerde çalışan yepyeni bir işletim sistemi daha geliyor!

Dokunmatik destekli Ubuntu resmen tanıtıldı!

Ceplere özel Ubuntu'nun nasıl çalıştığını ve detaylarını bu videoda öğrenebilirsiniz!

Ubuntu web sitesindeki geri sayım, sitenin yoğunluktan çökmesiyle sonuçlandı ve beklenen dokunmatik destekli Ubuntu, Londra'daki büyük bir basın etkinliğinde ortaya çıktı. Ubuntu'nun dokunmatik cepler gibi cihazlara yönelik yeni sürümünün ilk bakışta fiziksel düğmelerden ziyade, işlevleri Windows 8 gibi ekranın kenarlarına yerleştirdiği görünüyor.

Canonical, dokunmatik Ubuntu'nun herhangi bir Android'li cepte çalışabildiğini söylüyor. Hatta Ubuntu, tanıtım sırasında bir Galaxy Nexus üzerinde gösterildi. İşlevlerinin ekranın köşelerine gizleyen dokunmatik Ubuntu, Canonical'a göre diğer platformlara kıyasla işlerinizi daha hızlı yapmanıza olanak tanıyor. Parmağınızı ekranın köşelerinden içeriye doğru sürükleyerek görünür hale getirdiğiniz düğmeler, Windows 8'i anımsatıyor.

Canonical, Ubuntu'nun bu dokunmatik sürümünde ilk olarak kurumsal piyasaya önem veriyor. Şirkete göre çalışanlar, dokunmatik Ubuntu sayesinde hem PC'lerle, hem de akıllı cep ve sunucularla çalışacak tek bir işletim sistemine sahip oluyorlar.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Dokunmatik Ubuntu'lu cepler ve daha fazla detay!

Canonical, Ubuntu'yu Android'li ceplerimize yükleyebileceğimizi söylüyor. Ancak henüz Ubuntu ile anlaşmaya varan herhangi bir sağlayıcı bulunmadığından, herhangi bir üreticinin Ubuntu'lu cep üretme gibi bir planı yok.

Çift çekirdekli Corex-A9 işlemcili, 800x400 çözünürlüklü bir telefonun işletim sistemini rahatlıkla çalıştırabildiği söyleniyor. 720p çözünürlük, dört çekirdek gibi bir donanıma sahip cepte ise Ubuntu çok daha iyisini yapabiliyor. İşletim sisteminin yüklü olduğu bir cebi istasyona yerleştirerek onu monitörde, tam bir Ubuntu olarak kullanmanız mümkün oluyor.

Galaxy Nexus'a uyumlu bir yapının önümüzdeki haftalarda indirmeye sunulacağı söyleniyor. İlk Ubuntu'lu cep ise muhtemelen 2014'ten önce çıkmayacak.

Akıllı ceplere özel Ubuntu'yu videomuzda daha yakından tanıyın!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

XDA forumlarina dusmesini ve biran once atrix icin portlanmasini sabirsizlikla bekliyorum...

helal be umarım tüm android ceplere hatta iphone ve windows phone ceplerede yüklenebilir bir işletim sistemi olur, ozaman geliştirilemeyen androidlerden kurtulmuş oluruz.

bombaya bak çay demle :)

İşte budur, bunu bekliyordum. İnşallah android gibi hantal yavaş değildir :)

Sonunda 1 yıldır bu haberi bekliyorum

Son zamanlarda okudugum en güzel haber :)

Android üzerinde sanal makina olarak çalışacak sistemden hız beklemek garip(yazıya göre) ama diğer türlü anladığımızda hem android hem de ubuntu linux tabanlı olduğundan ubuntu pek birşey katmayacak

@03 Oca 2013 14:11 Hayır sanal makine üzerinden çalışmayacak.Direk olarak yüklenecek. Ayrıca android'e göre daha fazla avantajı var.Örneğin OpenGL ve GLES direk olarak C ile kullanılabilecek.Böylece daha hızlı bir işletim sistemi olacağından yapılan uygulamalar daha kaliteli olacaktır.

güzel bir haber Tüm android li tellere gelirse s2'mi dual boot yaparak hem ubuntu hem android olarak kullanırım :) android geliştirilemiyor diyen arkadaş kullanmayı bilmiyosan git başka tel al

son derece gereksiz ve piyasada yine yıl sonunu bile göremeden çöp olacak bir sistem daha geliyor diyebiliriz. böyle şeylere kafa yorup piyasayı karman çorman boş işlerle dolduracaklarına daha yapıcı işlerle uğraşabilirler. ama nerede o vizyon.....

"Çift çekirdekli Corex-A9 işlemcili, 800x400 çözünürlüklü bir telefonun işletim sistemini rahatlıkla çalıştırabildiği söyleniyor." çalıştırmasaydı bari..

Bu harika bir haber.İnşallah bu işe önem verirler.Cep telefonunuzdaki her türlü veriyi almak isteyen Android uygulamalarına karşı harika bir seçenek oldu.Masaüstü olarak Ubuntu kullanıyorum.Uygun bir telefonum olsa Ubuntu Phone'u da kullanırdım.Tam bir yıldır format atmadan kullanıyorum.Herkese tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir