Çerçevesiz iPhone 6 ve Galaxy S5 yolda mı?

Ceplerin sahip olacağı çoğu kez iddia edilen, ancak hiçbir cepte olmayan bu özellik, sonunda...

Çerçevesiz iPhone 6 ve Galaxy S5 yolda mı?

Yeni bir yıl, Apple ve Samsung için ikişer yeni amiral gemisi cep daha tanıtmak anlamına geliyor. Aynı zamanda her geçen sene, iki devin daha ince bir telefon çıkarması anlamını taşıyor. Peki iki cep devi, sonunda en canavar ceplerinin ekran kenarlarından kurtulabilecekler mi?

Korea Herald'ın raporuna göre Samsung ve Apple, 2014'te kenarlarında boşluk olmayan, "kenardan kenara" ekranlar üzerinde rekabet edecekler. Rapor, hem Galaxy S5'in, hem de iPhone 6'nın ekran çerçevelerinin "olmayacağını" iddia ediyor.

Samsung'un kenarlardan kurtulma işine MWC 2014'teki Galaxy S5 tanıtımıyla başlayacağı söyleniyor. İsmi açıklanmayan bazı sektör kaynakları, Galaxy S5'in donanımsal giriş düğmesini de sonunda kaldıracağını söylüyorlar. Bunun yanında Galaxy S5'in ekranının sol ve sağ kenarlarının parmak izi tarama işlevine sahip olacağı iddia ediliyor.

İddiaya göre Apple da daha büyük, kenarsız ekranlı bir iPhone 6'yı test ediyor. Samsung gibi Apple'ın da Touch ID sensörünü ekran üzerine entegre edebileceği konuşuluyor.

Her iki firmanın da amacı, ekranın herhangi bir yerine dokunarak parmak izi güvenliği özelliğini kullanmamızı sağlamak, bunun yanında ekran çerçevesini kaldırarak ekran alanını mümkün olan en geniş boyuta ulaştırmak. Ancak "teknolojik güçlükler", parmak izi tarayıcısı konusundaki geliştirmelerin hemen gerçekleşmesine engel olabilir. Bu bilgilerin hiçbiri doğrulanmadığından, telefonlar tanıtılana kadar iddialara şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Bu tür söylentileri daha önce de birçok kez duymuştuk. Bakalım bu seferki çerçevesiz ekran söylentileri gerçeğe dönüşecek mi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bir lumia kullanıcısı olaraktan tarafsız olarak söylüyorum bu samsung neden sürekli iphone'yi taklit ediyor...?

@12 Şub 2014 19:47 Yorumun kendinle çelişiyor. Tarafsız baksan aslında her markanın sürekli birbirinden birşeyler çaldığını, yani patentlerini alıp kullandığını görebilirdin. Ayrıca bu haberden Kimin kimden çaldığını nasıl çıkarabildin? Anladığım kadarıyla saklanmaya çalıan bir Apple FanBoysun

@12 Şub 2014 19:47 Yasin kac senin 13 mü?

@12 Şub 2014 19:47 atma iSheep asıl taklitçi Apple... çakma LUMIA kullanıcısı...

S4 te zaten samsung nerdeyse çerçevesiz tasarımı yakaladı iphone gibi kumanda değil

Çerçevesiz ya da çerçeveleri internette gezinirken aşağı -yukarı inme-çıkma durumlarında kullanacaklar.

Çerçevesiz telefon yere düştüğünde veya herhangi bir darbe aldığında ekran kırılır gibi geliyor bana

@12 Şub 2014 22:27 tabiki üreticiler bunları düşünüyorlar. buradan sonraki sözlerim sana değil. fanboy olarak apple safir kullanacağı dedikoduları var o zaman gerçekten kullanıcıyı düşünen bir firma olduğunu anlayacaksınız. apple kullanılabilir teknolojiler ile donatır iphoneları bilmem anlatabildim mi?

@13 Şub 2014 12:39 atma safir ne biliyor musun? çok değerli Apple için çok pahalı...

g2 varken çerçevesiz tasarımdan bahsetmesin kimse...

parmak izi konusunda samsung, htc'nin one max'te yaptığı gibi sensoru telefonun arkasina yani işaret parmağının her zaman olduğu yere koyarsa cok yerinde bir karar olur bence

Lg g2 derim baska bisey demem

bence hiç kullanışlı olmaz çerçevesiz ekran. bi kere en başta kılıf nereye tutunacak çerçevesi olmazsa?

her sene böyle asılsız iddialar ortaya çıkıyor zaten. sorun bunları büyüten haber sitelerinde..

Evet 2 telefonda mayıs ayında çıkıyor..az kaldı sabredin benim favorim Iphone 6.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir