Chrome 23 yayınlandı, işte yenilikler!

Google'ın yeni Chrome'u indirilmeye sunuldu! Tüm yenilikler ve indirme bağlantısı içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome 23 yayınlandı, işte yenilikler!

Google, Chrome web tarayıcısının son sürümünü resmen yayınladı. Yeni Chrome 23, bir süredir bizlere vadedilen özelliklerle geliyor.

Chrome 23, Chrome blog'unda bahsedilenlere göre artık bir "beni izleme" işlevine sahip. Bu işlev Chrome'un geliştirme sürümlerinde bir süredir bulunuyordu, ancak ilk kez final sürümündeki yerini alıyor. Google, gizlilik işlevinin ne kadar etkili olacağının web sitelerinin ona nasıl cevap vereceğine bağlı olduğunu söylüyor. Bu işlev, Firefox, IE10 gibi diğer bazı tarayıcılarda da mevcut.

Chrome'un yeni sürümü, önemli performans geliştirmelerine de sahip. Yine Google'ın açıklamasına göre entegre grafik çipi, bilgisayarın CPU'sundan çok daha az enerji harcadığından, GPU hızlandırmalı video çözme işi pil ömrünü önemli ölçüde uzatıyor. "Testlerimizde GPU hızlandırmalı video çözme etkinken pilin yüzde 25 daha çok dayandığına şahit olduk. Windows'daki Chrome kullanıcıları örneğin YouTube'da video sevdiği videoyu tekrar tekrar izlerken daha fazla pil ömrüne sahip olacaklar."

Chrome'daki diğer değişiklikler

Site ayarlarına daha kolay erişilebiliyor

Chrome'da ortadan kaldırılan 14 adet güvenlik açığı bulunuyor. Bu açıklardan 6 tanesi "yüksek" risk seviyesine sahip. Google, grafik sürücülerindeki bir hata için bir kişiye 1.000 dolar ödemiş bulunuyor. "Orta" risk seviyesine sahip 7 hatadan biri için ise 3.500 dolar ödenmiş.

Bunun yanında diğer bir değişiklik, farklı web sitelerine ait izinleri Ayarlar'a gitmeden, sitenin simgesine/kilit simgesine tıklayarak değiştirmenize izin veriyor. Böylece konum paylaşma, çerez depolama, mikrofon-kamera erişimi ve JavaScript kodu çalıştırma gibi ayarları direkt olarak adres çubuğundan değiştirebiliyorsunuz.

İndirin: Chrome 23

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

chrome dan vazgeçmem yok böle tarayıcı.

Bu haber mozillayi cildirtir. Gelsin hafta da bir cikan yeni surum numaralari...

23 nedir bilader ya. 10 sene sonra chrome 100 küsür çıkacak bu hızla. En ufak değişikliğe numara vermek nedir. Koy 7.3251 diye devam et.

@07 Kas 2012 12:27 diğer türlü de bi sürü sayı var böyle de. ne farf eder?

@07 Kas 2012 12:27 HE VALLAH,,, VALLAH ŞU!

Google Chrome 23 gercekten hizli. Ilk defa bir browserin bu kadar hiz farki yarattigini gördüm. Herkesin denemesini öneririm.

@07 Kas 2012 12:39 chrome 22 explorer 9`dan hızlıydı chrome 23 ise explorer 9`dan yavaş :)

IE den bile çok sonra gelen özellik... Bu mudur Google'ın yapabildikleri? Kişisel deneyimlerim. Chrome web sayfaları gösteriminde stabil değil. Bazı fonksiyonları desteklemediğinden sayfalar eğri büyrü, renkleri şaşmış çıkabiliyor. Bunun sebebi ayrıca w3 standartlarına uygun yapılmayan sayfaları çözmede çok yetersiz kalması. Chrome'un gitmesi gereken daha çok yol var. Halen bir numara "Firefox"tur. Umarım gelişir de gerçek anlamda Firefox'a rakip bir Chrome görebiliriz...

bu özelliklerin çoğu aylardır IE 10 da zaten var... gugıl çuvallamaya tam gaz devam ediyor...

Yine sürüm notlarını okumadan sürüm numarasına bakarak yorum yapan, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar görüyorum.

Bu ne be. Seneye bugün Chrome 18753 sürümü çıktı, indirin diye bir haber görürsem şaşırmam :))

chome ne yaa. ie9 varken

ben buna karşıyım her gün yeni sürüm çıkartıyorlar baktım 23 olmuş 23 nedir ya

yeni sürümde ses sıkıntısı yaşıyorum. internetten izlediğim dizilerin sesi gelmiyor. aynı sorunu yaşayan var mı

chrome un bu sürümünde ses ilgili sorun yaşayanlar için; "chrome://plugins/" adres satırına yazıp flash player plugin ini disable yapın normal flash player ı kurun. chrome kapatıp yeniden açın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play