Chrome eklentilerinde değişiklik

Chrome kullanıyorsanız ve eklentilerle içli dışlıysanız, bu değişiklik sizi doğrudan ilgilendiriyor!

Chrome eklentilerinde değişiklik

Google, web tarayıcısı Chrome'da sadece kendi mağazası olan Chrome Web Store'dan yüklenen eklentilere izin vermeye başlıyor. Yani Google, artık onaylanmamış tüm eklentileri engelliyor.

Bu değişikliğin ana sebebi, farklı web sitelerinden yüklenebilen eklentilerin önemli bir güvenlik tehdidi oluşturabilmesi. Öncesinde bazı web siteleri, kullanıcının herhangi bir müdahalesine izin vermeden eklenti yükleyebiliyorlardı.

Google'ın yaptığı açıklamaya göre ise Chrome'un son sürümünde eklentileri Uzantılar sayfasından yükleyerek Chrome'a eklenti yüklemek istediğinizi açık bir biçimde belirtmeniz gerekiyor. Google, sadece hacker'ların zararlı eklentileri otomatik olarak yükleyen web siteleri yaptıklarını söylüyor ve ekliyor: "(Hacker'ların) eklentileri, sıklıkla internette girdiğiniz bilgileri toplamak ve bunları başka kötü amaçlar için kullanmaktır."

Chrome Web Store'un dışında bulunan bir kaynaktan eklenti yüklemeye çalıştığınızda, eklentilerin ve user script'lerin sadece Web Store'dan eklenebildiğine dair bir uyarı mesajıyla karşılaşıyorsunuz.

Bu değişiklikle beraber web sitesinde iyi niyetli eklentiler barındıran kişiler veya şirketlerin, bu eklentilerini Web Store'a eklemeleri veya "Inline yükleme"yi (bu durumda eklenti web sitesinde bulunuyor gibi görünüyor, ancak aslında Google Store'da depolanıyor) kullanmaları gerekecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

google da apple'ın politikalarını izliyor gibi görünüyor!

Web Store dışından indirdiğiniz crx uzantılı dosyanın uzantısını .zip olarak değiştirin ve bir klasöre çıkarın. Chrome'da adres çubuğuna chrome:extensions yazıp sayfayı açın, sağ üstte yer alan "Geliştirici Modu" checkbox'ına tıklayın. "Paketlenmemiş uzantıyı yükle" diyerek çıkarttığınız klasörü seçin. Uzantı yüklenecektir.

hay aksi bunun nesi devrim ki. resmen kullanıcıları kısıtlamışlar.

fayrfoksdan sonraki ikinci eklenti çöplüğü gugıldan inciler diyebiliriz....

çok güzel bir çalışma. bir ara facebook'ta buna benzer zararlı bir eklenti vardı. sizden izinsiz pc'ye chrome'a yüklenmeye çalışıyordu. artık böyle bir şey olmayacak. kesinlikle çok iyi düşünülmüş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir