Chrome'u dinleme cihazına dönüştürüyorlar!

Hacker'lar, buldukları bu ilginç açıkla bakın Google'ın tarayıcısı Chrome'u neye çeviriyorlar...

  • Cem Şancı
Chrome'u dinleme cihazına dönüştürüyorlar!

Ortam dinleme ve böcek olarak adlandırılan dinleme cihazları, ülkemizin son dönemdeki bir numaralı konusu. Ama şimdi, Chrome'da ortaya çıkan yeni bir açık, hacker'lara bilgisayarın mikrofonunu açarak ortam dinlemesi yapma imkanı veriyor; böceklere gerek bile kalmıyor.

Guy Ahoronosky tarafından bulunan açık sayesinde hacker'lar hiçbir izin gerektirmeden Chrome ile mikrofonu açabiliyor. Bunun için de tek yapmaları gereken, kurbanlarını özel olarak hazırlanmış bir web sitesine yönlendirmek.

Kullanıcılar mikrofonlarını kapatmış olsa bile hacker'lar mikrofonları da sessizce açabiliyorlar. Buradaki hile, hacker'ların Google Chrome'daki mikrofon ikonunun linkini fark edilmeyecek şekilde tüm web sitesinin arka planına eklemesi. Böylece kullanıcılar, web sayfasında nereye tıklarsa tıklasın, mikrofonu açmış oluyor.

Google'ın eski API'sindeki bir açık da, mikrofonun açıldığını tarayıcı satırında göstermeyi engellediğinden, hacker'lar kullanıcıya fark ettirmeden mikrofonu açmış oluyor. Ardından da ortamdaki sesi diledikleri gibi dinleyebiliyorlar.

Google'ın bu açık hakkında yakında yama yayınlaması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

açık bulunalı 3 ay, kapatılalı 2 ay oluyor. chip haberi yeni veriyor...

Bu özelliğin olası güvenlik açıklarına yol açabileceğini daha önceki haberde yorum olarak belirtmiştim. Peki ne oldu ? dalga geçtiler. /haber/chrome-beta-da-sesle-arama-yapmak-mumkun_45700.html başka söze gerek yok sanırım. Bilge Baykuş / Wise Owl

@10 Nis 2014 14:42 her gülün bir dikeni vardır. ayrıca da habere baktım bir kişi dalga geçmiş, 12 kişi yazdığına olumlu puan vermiş. abartılacak bir şey yok ortada.

@10 Nis 2014 18:50 Abartmak için söylemedim. Zaten benim aktarmak istediğim daha bu özellik eklenirken insanın aklına gelebilecek olası bir açığa karşı uzun süre önlem alınmamış olması. (Belki de bilerek önlem alınmamıştır kim bilir ?) Tabi ki her zaman bu tür 'dikenler' ortaya çıkacaktır. Ayrıca yorumuma karşılık vermiş olan o tek kişi , sadece kısa bir zaman aralığında yorumuma denk gelmiş olan. Asıl sorun aynı düşünce sistemine sahip insanların büyük çoğunlukta olması. Yani değerlendirme yapmadan körü körüne bu yorumları yazabilecek insanlar var. Bu arada yorumu araştırabilecek nezakete sahip olduğunuz için teşekkürler. Bilge Baykuş / Wise Owl

@10 Nis 2014 14:42 sanırım bu işler böyle yürüyor. açık bırakmayan tarayıcılarda da iş yok. kusura bakmayın ama hiçbirisi kullanıcı dostu değil. sen kasarsın ben kasarım bilgi güvenliği diye ama geri kalan 98 son kullanıcı işim görülsün der. bizim övdüğümüz free yazılımlar da 2 sürüm sonra abidik toolbarlarla dükkanı döndürme yoluna gidiyorlar. bu işin pazarı da böyle demekki.

Chrome kullanın, bilinmeyen açıklar her programda potansiyel olarak vardır; büyük başın derdi büyük olur derler.

@10 Nis 2014 15:02 İyi de çok ilgisizler.Sanki bu açıkları bilere bırakıyorlarmış gibi.

Çok eski haber

gugıln zaten kendisi bile izleme ve dinleme cihazı. duyurulur....

bu açık 3 ay önce bulundu ve kapanalı 2 ay oluyor. 3 ay önce paylaşsanız neysede 3 ay sonra paylaşmanız tuhaf.

iyi ki bilgisayarın mikrofonu bozuk. ayrıca googlea hiç güvenmem ve hiç de sevmem fakat başka doğru düzgün tarayıcı bulamayınca mecbur kalıyor insan napayım.

@10 Nis 2014 20:39 Mozilla Firefox'u öneririm. Son zamanlarda duyduğum sorunlardan kaçınmak istiyorsanız da son sürümden bir öncekini kullanmanız yeterlidir.Ara sıra beta sürümünün erkenden piyasaya sürüldüğü ve çökmeler yaşandığı yönünde şikayetler duymuştum. Ki ben şahsi olarak gelişimlerine destek vermek için beta sürümlerini sorunlarıyla birlikte kullanıp geri bildirim gönderiyorum ama ben bununla uğraşamam diyorsanız söylediğim yöntemi uygulamanız, sorunsuz bir tarayıcıyı kullanmanızı rahatlıkla sağlayacaktır. Emin olun ki her konuda Chrome dan daha iyi bir tarayıcı. Bir kullanıcı olarak bunu söylüyorum.

Yeni operayi muhakkak deneyin. Cok memnun kalacaksiniz. Chromium tabanli ve sasirtici derecede cok daha hizli.

@11 Nis 2014 01:49 guldurme beni opera bes para etmez 10 yil gecsede opera degismez

@11 Nis 2014 01:49 Zaten artık Chromum tabanlı olduktan sonra afedersin birşey yapsalar gene kullandırtamazlar bana. Google ın dandroid gibi yada Chromium gibi yazılımlarınıkullanalım da NSA herşeyimizi kayıt altına alsın. Oooldu canım başka emriniz. Uzanalım o zaman şöyle. Maksat Amerikan istihbaratının işi görülsün önce değil mi ?

IE kullanın... Güvensiz olduğu söylenir, yavaş denir vs... İkisini de kullandım IE 11 ile Firefox arasında hız bakımından fark yok... Güvenlik derseniz; ikisi de insanlar tarafından yazılmış programlar ve çeşitli açıklar içermemeleri mümkün değil... Bilinçli kullanıcı olmak, konu hakkında biraz bilgilenmek gerekli... Ayrıca istediğiniz korunma önlemini alınca her programı indirip, her siteyi kurcalarsanız virüs de alırsınız, trojan da... Kullanıcı (insan) en büyük risk faktörüdür... Fakat ne yazık ki insanı frenleyecek bir program yok...

opera demişsiniz, refleks olarak mouse u ekranın en üstüne kadar kaydırıp tekerleğe basıyorum, sekme kapanmıyor, arayüz kullanışsız olduktan sonra hızlıymış ne yazar. IE demişsiniz, ne eklenti var işe yarayan ne de kullanışlı. firefox da eklentileriyle hantallaşıyor, çökmeler fazla. chrome mükemmel değil ama en iyisi, gizlilik diyerek chrome kullanmayanlar da ellerinden androidli cihazlarını bıraksınlar o zaman, malum iphone oyuncak, wp nin son çırpınışları... kullanmayalım o zaman hiçbirini...

@14 Nis 2014 00:31 Sen git penceredena tla arkadaşım. Hele de Mozlilla Firefox 'un geldiği son noktayı göremeyecek durumdaysan ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost