Çin, bu kez Apple'ı üzdü

Çin'de daha önce büyük başarılara imza atan Apple, bu kez beklediğini alamadı...

Çin, bu kez Apple'ı üzdü

2012 yılının şimdiye dek Apple için çok iyi gittiği söylenemez. Avrupa'daki iPhone 4S satışlarının beklenenden düşük olması buna bir örnek. Apple'a son üzücü haber ise Çin'den geldi. Teknoloji devinin Çin pazarındaki gelirleri tam 2,2 milyar dolar düştü.

2,2 milyar dolarlık düşüşün yarısının iPhone 4S'ten kaynaklandığını söyleyen Apple CEO'su Tim Cook, buna rağmen şirketin ülkedeki performansından genel olarak memnun olduğunu belirtti.

Cook ayrıca "aşırı stokların," düşüşe sebep olan önemli faktörlerden biri olduğu görüşünde. Yılın ikinci çeyreğinde iPhone 4S Çin pazarına sürüldüğünde, satışlar oldukça iyi gidiyordu. Bunun üzerine Apple, stoklarını talep edilenin üzerinde tuttu. Dolayısıyla üçüncü çeyrekte yaşanan "aşırı stoklanma," talebin de aniden düşmesine yol açtı.

Teknoloji piyasasındaki satış trendinin değişmesi de Apple'ı etkileyen bir diğer unsur. Yılın üçüncü çeyreğine gelindiğinde toptan satış rakamalarının, bayi ve internet üzerinden yapılan satışlardan üç yüz bin daha düşük olduğunu söyleyen Cook, yaşanan artış veya düşüşleri doğru değerlendirebilmek için değişen bu satış trendini iyi kavramak gerektiğini belirtti.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

sevgili Apple'ın çakmalar diyarı hatta bunun başkenti çinde zaten ne aradığını bilen varsa bir söylesin. ama çalgıcı başı samsung için çin vazgeçilmez bir yer olabilir. çünkü bir hırsız ve bir çakma oluşum birleşirse belki bir 128 sene sonra sevgili Apple'ın muazzam teknolojisine erişme ihtimalleri bulunabilir diyebiliriz, tabi o zamana kadar Apple yerinde saymazsa.....

@01 Ağu 2012 13:44 Epil'in hangi muazzam teknolojisinden bahsediyorsun A5 cipseti ARM mimarisini kullaniyor. Ekran LG geriye bir kasa kaldi onu da Cinliler yaparlar merak etme.

@01 Ağu 2012 13:44 asıl hırsız Apple Apple ürünlerinide sadece bayanlar ve bayan olmak isteyen kırolar kullanır... + delkanlı adam Apple ürünü almaz ve kullanmaz...

Çin, bu kız Apple'ı üzdü diye okudum ya :D

Galaxy SIII hatta Galaxy SII'yi piyasadaki hiçbir apple telefona değişmem, alan sadece havasından dolayı alıyor..

Apple uzaydan geldi sanki. herşeyi onlar yaptı başka kimse çalişmadi dimi

demek ki çinliler daha akıllı. ceplerindeki bir maaştan fazla parayı (çindeki maaşlara göre de kat be kat fazlasını) bir telefona vermeyecek kadar mantıklılar. yine de epıl'ı tek bir model ile bu kadar marka bağımlısı yaratan başarısından ötürü kutlamak lazım.

Cinliler akilli insanlar kendi ülkelerinde 150$'a üretilen bir aygit icin gidip 700$ neden versinler ki?

Samsung kullanmiyorum ama sunu bilmende fayda var. Samsung hem yazilim hem de donanimini tamamini tek basina uretebilecek ender firmalardandir. Ornein Bada isletim sistemini Android e alternafit olarak elden cikarmayisi gibi. Apple ise bir vida dahi uretemeyen yazilim firmasidir. Onunda patent davalari ile en az Samsung kadar basi derde girmistir. Farklari ie Samsung un donanim ureten firma olmasidir tabii. Karari siz verin.

Bugün 13:44 Yorumlarin Birbirinin Aynisi Apple Gibi Kopyala Yapistir Yapiyorsun Fanatick:) Funboy. Hirsiz Olarak Itam Ettigin Markanin Parcalarini Kullanmakta Oldugunun Farkinda Degilsin Sanirim.Senin Kullandigin Cihazda Dogal Olarak Cakma Karisik Cihaz Oluyor.(Samsung'un Yan Sanayi Chipleri Ve Ekranlari) Ne Samsung Kullanicisiyim Nede Apple Inan Bana Sevgili Dostum Senin Gibiler Ve Apple Saga Sola Camur Attigi Surece Attigi Pislikte Bogulacaklardir.Gecmiste Oldugu Gibi Fakat Suan Buyuk Ustat Kurtarici Jops'da Malesef Goc Etmis Bulunmaktadir.O Sebeple Yakindir. Gecmiste Var Olayipta Yandas Patent Ofislerinden Toplama Patentlerle Gecimini Saglayacaktir.Bu Sonun Baslangici Yakindir Hep Birlikte Balonun Patladigini Gorecegiz.Hatta Yeni iphone'nunda 4S Gibi Balondan Ibaret Oldugunu. Sevgili Cakma Hirsiz Firmanin Parcalarinin Oldugu Tekno Tuglalari Kullanan Arkadasim:)

Apple'ın muazzam teknolojisini üretenlerin Samsung gibi firmalar olduğu düşünülürse, "muazzam" lafı oldukça havada kalır.

+ delkanlı adam Apple ürünü almaz ve kullanmaz...

@01 Ağu 2012 17:20 sana bi ekside ben çakim gelen geçen çakmış zaten :=)

konu yine Elma ve Samsun'a dayandı.

pahalı iyi ve akıllı bir telefon alacaksam tabiki apple dan alırım çünkü apple desteğini hemen kesmiyor samsung alırsın ertesi yıl desteği keserler zaten nokia şu sıralar kötü günlerini yaşıyor yani anlayacağınız şimdilik apple ile yola devam

@02 Ağu 2012 00:00 Apple travesti ürünüdür 4. cinse yönelik ürün ürettirir... deli kanlı adam onu kullanmaz kullananla konuşmaz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir