Crack'li Yazılım İndirmemek için 5 Neden

Crack'li yazılımları indirmek ve kullanmak hangi riskleri beraberinde getiriyor? Neden korsandan uzak durmanızda fayda var?

Crack'li Yazılım İndirmemek için 5 Neden

Bilgisayar yazılımlarının fiyatlarının pahalı olduğu kesin. Bazı yazılımlarda durum, diğerlerine göre daha kötü: Bir defalık yüksek bir ödeme yerine, kira öder gibi aylık ödemelerde bulunmanız gerekebiliyor.

Yine de sıkça kullandığınız bir yazılımı satın almak, geliştiriciye destek olacak ve yeni işlevlerin eklenmesi için geliştiriciyi cesaretlendirecektir. Dolayısıyla muhtemelen yaptığınız ödemeye değecektir. Elbette açık kaynaklı yazılım yolunu her zaman tercih edebilirsiniz. Özgür yazılım harika olsa da, birçok zaman ücretli yazılımların gücünü sunmuyor. Açık kaynaklı alternatifler, ihtiyacınızı karşılamıyorsa, ücretli yazılımlara yönelmekten başka çareniz kalmayabilir.

Bazı kullanıcılar için crack'li, yani lisanslı olmadığı halde yasa dışı olarak tam sürüm haline getirilmiş yazılımlar, bir çözüm yolu. Ancak bu tür yasa dışı yazılımları indirmenin ve kullanmanın bazı sakıncaları var. İşte sizi crack'li yazılımlardan vazgeçirecek güvenlik nedenleri.

1. Zararlı Bulaşabilir

Yasa dışı yazılımlarda tehlikeli zararlılara sıkça rastlanıyor. Zararlılar, bilgisayarınıza yerleşerek gizlice kişisel bilgilerinizi çalabilir ve hatta diğer zararlıları cihazınıza yükleyebilir. Bazı zararlılar, kendilerini iyi bir biçimde gizlemeyi başarıyor. Bu durumda zararlının çalıştığını fark etmeden uzun süre veri hırsızlığı kurbanı olabilirsiniz.

2. Şüpheli Siteleri Ziyaret Etmeniz Gerekir

Crack'li yazılımların bir başka riski, bunları dağıtan sitelerden geliyor. Yasaları pek umursamayan bu siteler, sizi de umursamayabilir ve tarayıcınızı zararlı sitelere yönlendirebilir. Bu tür sitelerden PC'nize adware ve hatta fidye zararlısı bile bulaşabilir.

3. İndirdiğiniz Yazılım Çalışmayabilir

Birçok firma, yazılımının korsan olarak dağıtılmasını engellemek için çeşitli önlemler alıyor. İndirdiğiniz kırılmış program başta çalışsa bile, daha sonra çalışmayı durdurabilir. Bunun yanında yazılım için yayınlanan güncellemeleri yüklemeniz mümkün olmayabilir. Burada endişe veren nokta, yazılımla ilgili güvenlik güncellemelerini yüklemenizin mümkün olmaması. Güncel olmayan bir yazılımı kullanmak, sizi yeni güvenlik açıklarına maruz bırakabilir.

4. Yasal Sorunlara Yol Açabilir

Crack'li yazılımları indirmek ve kullanmak yasa dışı olduğundan, bunları yaparken yakalanmanız başınızın ağrımasına yol açabilir. Buna kıyasla küçük bir sorun olsa da Adobe gibi bazı firmalar, sizi kendi yazılımlarını kullanmaktan men edebilir. Elbette bu durum, şirketlerde büyük bir soruna dönüşebilir.

5. Zararlılar Ağınızdaki Diğer PC'lere Bulaşabilir

Korsan yazılımlar sadece kendi bilgisayarınız için değil, telefonunuz, tabletiniz ve ağınızda bilgi paylaştığınız diğer cihazlar için de risk teşkil ediyor. Cihazınızda bir zararlı olması durumunda bu zararlı, diğer cihazlara yayılabilir. Yüzlerce bilgisayarın bulunduğu şirket ağlarında bu durum, büyük sorunlara yol açabilir. Şirketinizin ağını virüslerin işgal etmesine yol açarsanız, cezalandırılabilir veya işten kovulabilirsiniz.

Sonuç

Crack'li programlar ve oyunlar, her zaman bu sorunlara yol açmayabilir ancak lisans ücretlerine bütçeniz yetmiyorsa, riske girmek yerine açık kaynaklı alternatifleri tercih edin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Serial kullanın ama serial'i araştırırken de sisteminize zararlı yüklenebileceğini unutmayın! Asla crack/patch kullanmayın! Yazılım firmaları için aslında korsan kullanımın çeşitli avantajları vardır ama bu avantajları free versiyonlar ile de elde edebilirler. Windows'un ve MSOffice'in bu kadar yaygın olmasının nedeni yıllarca korsan kullanıma göz yumulmasıdır. Bu bir stratejiydi. Bugün yeni yazılımların eskisi gibi kolayca hit olabildiklerini düşünmüyorum...

ürünlerin bu kadar pahalı olması? tamam bu bir bahane değil ama yüzlerce lirayı bir oyuna bayılacak olan asgari ücretli yaşamasın mı? "ekmek yerine pasta mı" yesinler? ülkeye özgü para politikasına geçilmeli. gerçi ülke ekonomisi de bitik durumda ama neyse...

Bence programların paralı olması çok saçma geliyor bana programı indirmek yüklemek kurmak ve onun yapacağı bir çok işlevi kendin secerek kendin uygularak yapmak olarak bakınca zaten herşeyi sen yapıyorsun karşı taraf hiç şey yapmıyor sadece bir kaç secenek sunuyor o kadar tamam o programı sen yapmışsın güzel senin en fazla alacağım para el emeğin sana yüzde yüz villalar yaptıracak değil bu aç gözlülük olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play