Crysis benzeri güç giysileri geliyor!

Nano teller sayesinde artık Crysis'den alıştığımız özel güç giysileri mümkün olacak gibi görünüyor.

  • Ongun Batuhan Altan

ABD'li bilim adamları fiber optiklere benzeyen yeni fırçalar ile elektrik enerjisini aktarmayı başardılar. Kumaş içine koydukları malzemeler sayesinde akıllı giysiler yaratabilecekler ve bu sayede vücut hareketleri ile taşınabilir cihazlarda kullanmak için yeterli enerjiyi sağlamış olacaklar.

Benzer bir şekilde bu kumaşın çadırlarda kullanılarak rüzgar enerjisinden yararlanabileceği belirtiliyor. Georgia Institute of Technology'den Profesör Zhong Lin Wang, hedeflerinin kendi enerjisini üretebilen nanoteknoloji olduğunu belirtiyor. Hava akımlarından ve titreşimlerden enerji toplanabileceğini söylüyor.

Çinko oksitten meydana gelen her bir fiber optik parçasının boyu 30 ile 50 nanometre arasında. ( 1nm= metrenin milyarda biri)
Fiberlerin piezoelektrik etkisi gösterdiğini belirten Profesör Zhong Lin Wang, bunun mekanik enerjiyi elektriğe çevirmede önemli olduğunu vurguluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

waw be=) adamlar yapıo=)

Bu giysiyle Crysis'teki gibi küfredecek miyiz

vay be, tekonloji artık kendini bile aştı. böyle birşey üretildiginde askeri alanda kullanılır ilk başlarda...

Bunun birgün olması bekleniyordu. Bakalım daha neler çıkıcak...

vay anasını sayın seyirciler

keşke her makine enerjisini kendi yaratsa da enerji savaşları ve çevre kirliliği önlense...

guzel haber, bu tarz giysiler gelistikce savaslar artik katliyama degil satranc turnuvasina donusecek:D belki 2050 yilinda...

o zamanın espirisi güç kalkanlarınız devredemi ? :D

en güzeli engelliler için sevinçli olur allah herşeye kadir

amerikanlar degil bunu yapan: amerika hukumetine calisan japonlar. beyin japondur yani. amerika en dusuk IQ ortalamasina sahip nasil yapsinlar boyle biseyi? para var sadece.

teknoloji dünyanın kaderini çiziyordu, ve geriden takip ediyorduk. Fakar fark açılmaya başladı bile. Amerika'nın bunu askeri alanda da en iyi şekilde kullanacağına eminim. Adamlar bilim ve tekniği geliştirdikleri müddetçede onlara karşı durmak oldukça zor olacak. Alalh yardımcımız olsun...

ALLA ALA.. o giysi türkiyede abd lere savaş çık saydı oo ho biz kazanırdık her bişeyin zayıf noktasi var. mesela crysis benim en sevdiyim oyun herşeyinide biliyom (zayıf nokta)/nano giysin arkasında bir güçe otamatık man bir iğne var o ine ham madeden yapılı. gişideki ine adama batıyo ine oraya kurşun sık yeter veya sert şekilde vur HEE bide ham madeye vurdğunda adam maximum güçleri kullanırken dexboun yani vb ( maximum hız gibi şeyler içindeki dediyim hücre deyim anlamanız için onlar beyne gidiyor bu sonuçta beyin hasar gorüyor buyor ve patlıyor zırh lı araçlarda ole dexboun un 2 var turuncu siyah kabloyu çekin 5 sny içinde patlıyor bukadar basit TABİ BOYLE BİRŞEY GERÇEKTE OLMAYCINA GÖRE SADECE BİZLER KZANIRIZ DİYE ANLATIM O YÜZDEN

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play