Daha hızlı Wi-Fi'a merhaba: Wi-Fi 7 standardı resmi olarak onaylandı

Wi-Fi Alliance, yeni kablosuz internet standartı Wi-Fi 7'yi resmi olarak onayladı. 2024 yılı sonuna kadar 233 milyon Wi-Fi 7 tabanlı cihazın kullanıma sunulacağı iddia ediliyor.

Hızlı Wi-Fi'a merhaba: Wi-Fi 7 standardı resmi olarak onaylandı

CES 2024 etkinliği öncesinde uzun zamandır beklenen Wi-Fi 7 standardı nihayet resmiyet kazandı. Wi-Fi Alliance endüstri grubu bugün standardın kabul edildiğini doğruladı ve Wi-Fi 7'yi destekleyecek cihazları sertifikalandırmaya başladığını duyurdu.

Wi-Fi Alliance tarafından yapılan basın açıklamasında, 2024 yılı sonuna kadar 233 milyondan fazla cihazın Wi-Fi 7 sertifika onayı alacağı iddia ediliyor. Artık bir ürünün üzerinde Wi-Fi 7 Sertifikalı logosu var ise bu ürünün Wi-Fi Alliance tarafından standardın gerekliliklerini yerine getirdiği anlamına geliyor.

Wi-Fi 7 cihazlarındaki en büyük yeni özellik Çoklu Bağlantı İşlemi ya da MLO olarak adlandırılan özellik. Bu özellik, söz konusu cihazların iki ya da daha fazla bağlantılı kablosuz bant kullanarak veri indirmesine ya da yüklemesine olanak tanıyor. Wi-Fi Alliance'a göre bu özelliğin Wi-Fi 7 bağlantıları için "daha yüksek verim, daha düşük gecikme süresi ve gelişmiş güvenilirlik" sunması bekleniyor.

Diğer özellikler arasında, eski Wi-Fi cihazlarında mevcut olan en yüksek 160MHz bant genişliğinin iki katı olan 320 MHz kanal (6 GHz bant) desteği yer alıyor, Bu arada, Wi-Fi 7 ürünleri eski Wi-Fi standartlarını kullanan diğer cihazlarla geriye dönük olarak da uyumlu. Bu bağlantılarla en yüksek hızları elde edilemese de çalışabiliyorlar.

Wi-Fi 7 donanımını önümüzdeki yıl içinde akıllı telefonlar, tabletler ve VR/AR kulaklıkların yanı sıra bir çok yeni dizüstü bilgisayarda görmeyi bekleyebiliriz. Wi-Fi Alliance, 2024 yılı sonuna kadar 233 milyon Wi-Fi 7 tabanlı cihazın kullanıma sunulacağını iddia ediyor. Bu sayının 2028 yılına kadar 2,1 milyar cihaza ulaşması bekleniyor.